Kuluz

Küçük yaşlarda körpe beyinlerimize işlenen duygu sadece engellenmişlik değil, kul olmamız gerektiği de işlendi hep.
Otoriteye koşulsuz itaat ile kodlandı beynimiz.
Evet bizler kul olarak dizayn edildik.
Otoritenin söylediği şeyleri, olduğu gibi doğru kabul etme eyilimimiz var. Söylenenler değil, kimin tarafından söylendiği daha önemli oldu hep.
Çocukken anne ve babalarımızın söyledikleri doğruydu.
Onlar karşılaştığımız ilk otorite temsilcileri oldu.
Biraz büyüdüğümüzde onların yerini öğretmenler aldı.
İş hayatına başladığımızda otorite patron oldu.
Toplumda asker, polis, politikacı, bakan oldu otorite.
Beyinlerimiz onların söylediklerine düşünmeden itaat ettiler.
Neler söylendiğini analiz etme yeteneğimiz elimizden alındı ufak yaşlarda.
“Sus sen daha mı iyi bileceksin büyüklerinden” nutkuyla yetişen bir nesil ne kadar verimli düşünebilir acaba? Ne kadar bireyselleşebilir? Ne kadar kendisi olabilir? Bizler kul olmak için yetiştirildik. Köle olmaya meylimiz bundan.
Bu zihniyetle büyüyen bir neslin kendini uyuşturmak istemesini anlamak zor olmamalı.
Fakat bizim zincirlerimizi kırmak için ayık olmaya ihtiyacımız var uyuşturulmaya değil. Artık kimin söylediği değil, nelerin söylendiğine odaklanma zamanı.
Kimse uyuşarak özgürleşemez. Özgürleşmek için bilinç topağı olmalı büye…

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

4 Cevaplar Kime:“Kuluz”

 1. kişi Allah’tan başkasına kul olmaz. ve O’na kul olmakta insanlığın vazifesidir.Dinimizi anlamadan farklı yorumlar veya eksik yorumlar yapmayın. siteniz güzel ancak dini karıştırmayın.

  *************************************

  Yukarıdaki yazıyı okuyup dinle bağlantı kurabilmenin üstün bir gayret ve ekstra bir yetenek gerektirdiğini düşünüyorum. Okuyucuların Allah’a kulluk ile kula kulluk arasındaki farkı rahatlıkla anlayabileceklerine inanıyorum.
  Bu arada yorumundaki “Dinimizi anlamadan farklı yorumlar veya eksik yorumlar yapmayın.” cümlesi nefis. Gerçekten dinimizi anlamak ve eksik yorumlar yapmaktan kaçınmalıyız.

 2. bence din değil kafa karışmış Wink

  ******************************

  Oluyor bazen. Geçer.

 3. çiğdem says:

  burada dine gelen olumsuz bi eleştiri yok sadece yanlış yetiştirilmeyle ilgili yorum yapılmış ve gayette açıklayıcıydı. çocuğuma eleştiri yapma şansı vermem gerektiğini onun düşüncelerine önem vermem gerektiğinide gösterdi bana sağolsun. ve de inandığım şeyleri sorgulamam için uyarıda bulundu. ;) anlaşılmak zor hemen din ileri sürülüyor.. Neutral

 4. Maslow un çok sevdiğim bir sözü var: “Elinizdeki şey sadece bir çekiç ise herkesi çivi olarak görürsünüz.”
  Ne yazık ki toplumumuzda elinde sadece çekiçle şuursuzca dolanan milyonlarca insan mevcut. Neyse ki anlaşılmak gibi bir kaygım yok. :) Sadece kendi kendime konuşuyorum işte. Fakat bir tek insan bilincine bir tek fikir uyandırabilmişsem ne mutlu bana.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette