Arı Beyni

“Arılar, en iyi bal özünün nerde olduğunu birbirlerine anlatabilmek için Güneş’i referans noktası olabilen karmaşık bir dil geliştirmişleridir. Onlarda, Güneş’in gökyüzünde 24 saat boyunca gerçekleştirdiği hareketleri gösteren içsel bir harita vardır.

Ayrıca, yerkürenin manyetik alanına diğer tüm canlılardan daha duyarlıdırlar. Bu özelliklerini rota belirlemede ve kovanlarındaki petek levhalarının yapımında kullanırlar. Yapılmakta olan bir peteğin yakınına güçlü bir mıknatıs konursa, doğadaki hiç bir şeye benzemeyen silindirimsi garip bir petek oluşur.

Bir arı kovanının sıcaklığı insan vücuduyla aynıdır.

Arılar hareketleri ve dansları gibi, vızıltılarını da bilgiyi iletmek için kullanırlar. Tehlikeyi haber vermek için daha yüzsek sesle vızıldarlar.

Özellikle kraliçe arı çok zengin çeşitlilikte sese sahiptir. Yeni bir kraliçe yavruladığında yüksek perdeden cıvıldar. Kız kardeşleri bu sese vıraklama gibi bir sesle cevap verirler. Bu büyük bir hatadır: Kovanda sadece bir kraliçe olabilir. Yavrulayan kraliçe, vıraklamaları rehber olarak kulklanarak her birisini avlar; hücrelerini yararak açar, sonra da ya öldürene kadar sokar ya da kafalarını koparır.

Arıların bizden 1,5 milyon kat daha küçük beyne sahip olmalarına rağmen bilgiyi öğrenip saklama yetenekleri olduğu ortada.”

Bu minik beyinde sanki evrenin gizemli haritası gizli.

Benim anlamakta güçlük çektiğim şey ise; beş milyon km uzunluğunda akson, bir katrilyon snaps ve 200 milyar kadar nörona sahip insanoğlunun, arıların sosyal hayattaki bu inanılmaz başarısına yaklaşamamış olması. (Osmanlı padişahlarının kraliçe arının yöntemine benzer bir yöntem kullanmalarını hariç tutuyorum.)

Oysa biz insanların beyninin içindeki bilgi alışveriş yollarının sayısı dünyadaki atom sayısından daha fazladır.

Korkum; insanoğlunun gezegene şu ana kadar vermiş olduğu zarar ile zeka potansiyelinin oluşturduğu ürkütücü tezatlık.

Bir arı sizi sokarsa sakın kızmayın. Sanırım bildikleri bi şeyler var. Daha fazlasını hak ediyoruz sanki.

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

2 Cevaplar Kime:“Arı Beyni”

  1. kullanabilmek, iyi ve faydalı yönde… işte bütün mesele bu.

  2. Arılardan öğreneceğimiz çok şey var sanırım. :)

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette