Algı Kapıları (1954) / Aldous Huxley

“Huxley’nin meskalin maddesiyle yaşadığı aydınlatıcı tecrübeden bahsettiği makalesinde William Blake’in ‘algının kapıları temizlense her şey insana olduğu gibi ebedi görünür’ alıntısı kitabın başında yer alır.”

“Normal mizacımız devamlı surette ölçüp tahlil ederek eşya arasındaki ilişkileri hesaplar. Fakat Huxley meskalin etkisindeyken zaman, mekân ve mesafenin pek fazla mesele olmadığını belirtmiştir. Saatine bakar ve saatin başka bir gezegende var olduğunu fark eder çünkü o, daimi şimdide yaşamanın ne demek olduğunu keşfetmiştir. İlk defa anda yaşamanın mutluluğunu dosdoğru kavrar.”

“Huxley tecrübesini beyin ve sinir sisteminin bütün olarak Akıl’ın şuurunun sadece küçük bir kısmını bize sunan bir kısma valfi olduğunu izah eder. Dil ile bu kısılmış bilinci kodlarız. Dilin olumlu yanı bize birikmiş bilgi ve tecrübeye ulaşma imkânı vermesidir; olumsuz yanı ise dünyayı görme tarzlarını kalıba sokmasıdır. Örneğin bir şeyin ismi yoksa o aslında yoktur. Simgelerimizi eşyanın gerçekliği olarak anlama hatamız Huxley’nin idrak ettiği şeylerden biridir. Dil ve sanatın ne kadar güzel olsalar da görülmeyen gerçekliğin yüce güzelliğinin ancak bir temsili olabileceklerini anlamıştır.”

“Gerçekliğin doğrudan algılanması içinde kaybolan egomuz ortadan kalka ve benliksiz, doğayla veya Tanrı’yla bir oluruz.”

“Huxley’nin basit gözlemi şuydu ki eğer büyük sanatçılarımız, dâhilerimiz algının kapılarını açabildiyse elbette bu bütün insanlığın gidebileceği bir yoldu. Dilimiz ve algılama biçimlerimiz hayatta kalma ihtiyacıyla şekillenmiş olsa da ve bu yüzden yalnızca sınırlı bir gerçekliği kabul etse de normal benlik algısını aşmaya çalışmak da insan olmanın bir parçasıydı. Belki gelecekte büyük spiritüel gizemleri ilk elden tecrübe edebilenler sadece mistikler değil, bunlara açık olan herkes olacaktır.”

“Sıradan algının tekdüzeliğinden kurtulmak, birkaç sonsuz saatliğine iç ve dış dünyanın hayatta kalmaktan başka bir şey düşünemeyen bir hayvana ya da kelimeler ve kavramlara takıntılı bir insana göründüğü gibi değil, zihin tarafından doğrudan, koşulsuz ve etraflıca kavranması herkes için paha biçilmez bir deneyimdir.”

“Normal algının alışkanlıklarından kaçının ve her şeye onları ilk defa görüyormuş gibi bakın.”

Aldous Huxley

Aldous Leonard Huxley, (d. 26 Temmuz 1894, Surrey – ö. 22 Kasım 1963, Los Angeles). İngiliz yazar.

İngiltere’nin Surrey bölgesindeki Godalming’de doğdu. Birçok ünlü bilim adamı ve sanatçı yetiştirmiş olan Huxley ailesinden geliyordu. Eton College’da okuduğu sıralar gözlerindeki bir rahatsızlık yüzünden kör olma tehlikesiyle karşılaşınca, öğrenimine ara vermek zorunda kaldı. Sonradan Oxford Üniversitesi’ndeki Balliol College’da okudu.

Romanları ve denemeleriyle tanınmış olmasına karşın kısa hikâyeler, şiir, gezi yazıları, film hikâyeleri ve senaryolar ile de uğraşmıştır. Roman ve denemelerinde sosyal norm ve idealleri, bilimin insan yaşamında yanlış kullanımını eleştirmiştir. Parapsikoloji ve mistik temelli felsefelerle ilgilenmiş ve bu konularda yazılar kaleme almıştır. Özellikle Türkçeye “Kadim Felsefe” adıyla tercüme edilen “Perennial Philosophy” adlı eseri Perennial Felsefeyi çeşitli çevrelerde yeniden gündeme taşımıştır. Ayrıca Cesur Yeni Dünya adlı yapıtı distopya türünün önemli bir örneğidir.

Kitapları:

Krom Sarısı, 1921, ISBN 975-6902-92-2

Cesur Yeni Dünya, 1932, ISBN 975-6902-16-7

Maymun ve Öz, 1948, ISBN 975-8607-40-5

Ses Sese Karşı, ISBN 975-470-176-8

Algı Kapıları, 1954, ISBN 975-533-105-0

Cennet ve Cehennem, 1956, ISBN 975-533-105-0

Ada, 1962, ISBN 975-539-267-X

Mona Lisa Tebessümü, ISBN 975-07-0552-1

Cesur Yeni Dünyayı Ziyaret, 1958, ISBN 975-6902-31-0

Denemeler

Edebiyat ve Bilim

Ekoloji Politikası

Kalıcı Felsefe, 1946, ISBN 975-574-151-8

 

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Aldous_Huxley  

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette