Düşünceler (1660) / Blaise Pascal

Düşünceler, Pascal’ın matematiksel akıl ile sezgisel akıl arasında çizdiği ayırımı içerir. Pascal’ın bilimsel ve tinsel dünya görüşleri arasında kişi düzeyinde kurduğu köprü şudur: Bu dünyadaki yolumuzu çizmede bize büyük zaman kazandırıp bizi şeylerin kalbine götüren sezgilerimizi ya da metafizik duyumuzu beslemeliyiz ama aynı zamanda akıl yoluyla takdir edilmiş soyut ilkeleri kabullenmeye de açık olmalıyız. Yüreğin, aklın hiç bilmediği kendi sebepleri vardır.”

Blaise Pascal okura hem şüpheciliğin hem de Stoacı felsefenin önerdiği kadere boyun eğmek anlayışının, insanı kontrolsüz bir sefalete götürdüğünü göstermek istiyordu. Onun bu görüşlerin her ikisine de yanıtı yalnızca inançtı. Bununla birlikte onun zamanındaki insanlar giderek artan bir şekilde inançlarına akılcı bir temel arayışına girdiklerinden hiçbir kuşkuya yer vermeyecek, dinin lehine sonuçlanacak bir bahis fikri tasarladı.

“Tanrı’nın varlığı üzerine bahse girmenin kazanç ve kayıplarını tartalım. Bu iki ihtimal üzerine tahmin yürütelim. Kazanırsanız her şeyi kazanırsınız, kaybederseniz hiçbir şey kaybetmezsiniz. O halde hiç tereddütsüz O’nun varlığı üzerine bahse girin.”

“Pascal üç tür insan olduğuna dikkat çeker: O’nu bularak Tanrı’ya hizmet edenler; O’nu aramakla meşgul olup bulamamış olan diğerleri; O’nu aramadan ve O’nu bulamamış olarak yaşayan geri kalanlar. Bunlardan ilki akıllı ve mutludur, sonuncular budala ve mutsuz; aradakilerse mutsuz ve akıllı.”

“Yaşadığımız sefalet karşısında bizi teselli eden yegâne şey oyalanmadır ama öte yandan en büyük sefaletimiz de yine odur. Çünkü esas olarak bizi başkalarını düşünmekten alıkoyar (…) eğlence avutur fakat hiç sezdirmeden de ölüme giden yolda rehberlik eder.”

“Dünyanın ne kadar kibirli olduğunu göremiyorsanız o zaman kendiniz çok kibirli olmalısınız. İnsana dair fikirlerimiz öyle kibirli ki bazı kişiler tarafından hor görülmeye ya da saygı görmemeye tahammül edemeyiz. Ve insanın tüm mutluluğu bu saygı görmeden ibarettir.”

“Bir insanı sessizce yaşamaya davet etmek onu bir sıkıntı nedeni bulmaksızın hiç acele etmeden düşünebileceği mutlu bir hayat yaşayama davet etmektir. (İnsanların bütün sefaleti bir odada tek başına oturamıyor olmaktan kaynaklanır. En iyi zamanlarımız, güdülerimizi ve gayemizi sınamaya harcadıklarımızdır çünkü yanlış eylemleri onlar düzeltir ve bize kutsal düzenin, hakikatin ve anlamın kapılarını açar.) ”

“Peki sonuçta insan, doğası bakımından nedir? Sonsuzluk karşısında bir hiç, hiçlik karşısında her şey; hiç ve her şey arasında bir orta nokta ama her ikisini de kavramaktan sonsuzca uzak. Çekip çıkarıldığı hiçliği de içinde kaybolduğu sonsuzluğu da görmekten aynı derecede aciz.”

“Daha yüksek bir kudrete inanmakla kaybedeceğimiz çok az şey ve onun gerçek olması halinde kazanacağımız çok şey olduğundan, inanmak akla uygundur.”

Blaise Pascal

19 Haziran 1623’te doğdu, 19 Ağustos 1662’de öldü. Pascal, henüz küçük yaşta kendisini gösteren dehalardandır. Henüz 12 yaşındayken, hiç geometri bilgisine sahip olmadığı halde, daireler ve eşkenar üçgenler çizmeye başlamış, bir üçgenin iç açılarının toplamının iki dik açıya eşit olduğunu kendi kendine bulmuştur. Avukat olan ve matematikle çok ilgilenen babası, onun Yunanca ve Latince’yi iyi öğrenmeden matematiğe yönelmesini istemiyordu. Bu nedenle bütün matematik kitaplarını saklayarak Pascal’ın bu konu ile ilgilenmesini yasaklamıştır. Pascal, çocukluğunda “Geometri neyi inceler?” sorusunu babasına sormuş ve “doğru biçimde şekiller çizmeyi ve şekillerin kısımları arasındaki ilişkileri inceler” cevabını almıştır. Pascal, bu cevaba dayanarak, gizli gizli geometri teoremleri kurmaya ve kanıtlamaya başlamıştır. Sonunda babası, onuna Öklit’in (Euclid) Elementler’ini ve Apollonius’un Konikler’ini vermiştir.

Dil derslerinden arta kalan zamanlarında babasının verdiği kitapları okuyan Pascal, 16 yaşında konikler üzerine bir eser yazmıştır. Bu eserin mükemmelliği karşısında Descartes, eserin Pascal gibi genç biri tarafından yazılmış olduğuna inanmakta güçlük çekmiştir.

Pascal, 19 yaşında, aritmetik işlemlerini mekanik olarak yapan bir hesap makinesi icat etmiştir.

Pascal yalnızca teorik bilimlerde değil, pratik ve deneysel bilimlerde de yetenekli ve özgün bir araştırmacıydı. 23 yaşında, Toricelli’nin atmosfer basıncı ile ilgili çalışmasını incelemiş ve bir dağa çıkartılan barometredeki civa sütununun düştüğünü, yani yükseğe çıkıldıkça hava basıncının azaldığını göstermiştir. Diş ağrısından uyuyamadığı bir gece rulet oyunu ve sikloid üzerine düşünmüş ve sikloid eğrisinin özelliklerini keşfetmiştir.

Pascal, Fermat ile yazışarak, olasılık teorisini kurmuş ve bir binom açılımında katsayıları vermiştir. Pascal Üçgeni’nin keşfi de ona aittir.

Pascal, çok genç yaşlarda çok önemli çalışmaları tamamlamış ve matematiğin gelişimine çok önemli katkılar yapmıştır. Pascal, 25 yaşına geldiğinde kendisini felsefe ve dine adamış, 39 yaşında da ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette