Don Juan Öğretisi / Carlos Castaneda 6

Ötekine sahip olup onu kontrol etmek öyle kolay bir iş değildir. O düzeye ulaşmak için büyücü 4 tane zorluğu yenmelidir.

Birinci zorluk korkudur. İkinci dikkat düzeyinde karşılaştığı varlıklardan korkarsa bu onun daha ileri gitmesini engeller. Korkusunu yendiği vakit birinci engeli aşmış demektir. Fakat birinci engeli aşınca karşısına ikinci engel dikilir.

İkinci zorluk zihin berraklığıdır. Bu öyle bir güven verir ki, kişi herşeyi ve herkesi küçümseme eğilimine kapılabilir. Artık o kendi egosunun esiri olmuştur. Daha ileri bir bilgelik edinemez. Bu engeli aşması gerekir. Fakat bu sefer de üçüncü zorluk karşısına dikilir.

Üçüncü zorluk kontrol ettiği Erk’tir. Bilge savaşçı erk sayesinde büyücü olur ve bu gerçek bir güçtür. Gündelik hayatında her istediğini başarabilir. Kişinin bu engele takılması halinde güçlü bir büyücü olarak kalır. Asla bilge kişi olamaz.

Dördüncü zorluk ise yaşlılıktır. Bilge savaşçı asla yaşlılığa yenik düşmemelidir. Yaşlılık onu yeni deneyimler yapmaktan alıkoyarsa tüm çabaları boşa gitmiş olur. Bilge savaşçı yaşlılık engelini de aşmasını başarabilmelidir.

Tüm bu engelleri aşabilmek için “İstek duymak” gerekir. İstek duymak demek, istemeden istemek, yapmadan yapabilmektir. Don Juan Castaneda’ya istek duymayı şu şekilde açıklar:

“İstemeyi zorlamadan istek duymaya kendini terk et. Bir rüya görücü olduğuna kendini ikna et. Henüz tam bir rüya görücü olmasan bile rüya görücü olduğuna kendini ikna edersen enerjetik astral bedenin bunu bilir, yani şuurlu olur. Şuurlu olmak demek, bilincin bilincinde olup dikkati sürdürebilir olmak demektir. Bir büyücü için “Rüya görmek”, ikinci dikkat düzeyinde kontrol kazanmanın kapısıdır. İkinci dikkat düzeyini bir okyanusa benzetirsek, rüya görmek, bu okyanusu besleyen bir dereye benzer. Büyücü ikinci dikkat düzeyinde farklı dünyalardan haberdar olur ve onların içinde serbestçe hareket eder. Rüya sayesinde diğer dünyalarda şuurlu hareket edip bilgi toplamak bilge savaşçının en büyük başarısıdır.”

İşte tüm Asya şamanlarının yaptığı da budur. Davul sesi ile birlikte sürekli tekrarlanan sözler sayesinde şaman transa geçer ve ikinci bilinç düzeyinde aradığı sorunun yanıtına ulaşır. Soru bir kişinin şifa bulması veya gelecekte olması istenen herhangi bir olayla ilgili olabilir.

Şaman kişi yani büyücü ikinci dikkat düzeyinde kendine yardımcı bir ortak seçer. Bu ortak rüyasında çeşitli şekillere bürünebilir. Örneğin, Castaneda Peyotlu çiğnediğinde karşısına bir köpek çıkmış ve kendi de köpek gibi davranıp onunla oynamıştır. Şu halde Castaneda’nın kutsal hayvanı ve yardımcısı köpektir. Her insanın kutsal hayvanı farklıdır.

Rüyada kutsal hayvanı ile karşılaşan “rüya bedeni” saf enerji olduğundan kütlesi yoktur. Bu özelliğinden dolayı fizik bedenin başaramayacağı işler başarabilir. Uçabilir, düz duvara tırmanabilir her türlü ortamdan geçebilir, hatta bir anda evrenin öbür ucuna seyahat edebilir. Kutsal hayvan, yani “ortak” ona her türlü hareketinde yardımcı olur ve istediği bilgilere ulaşmasını sağlar. Rüya görme sanatı bu ortak denen enerjiye hâkim olma sanatıdır. Onun şuurlu bir şekilde kullanma sanatıdır.

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Tek Cevap Kime:“Don Juan Öğretisi / Carlos Castaneda 6”

  1. Nilay says:

    İstek duymak demek, istemeden istemek, yapmadan yapabilmektir der ve deliririm . işte bu ! In Love

    ***************************************

    Heyoo. :)
    :bingung:

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette