Dilin Büyüsü

Zihinsel dünya modelimizin oluşumundaki temel bileşenlerden biri olan dilin, aynı zamanda gerçekliği algılama ve tepkilerimiz üzerinde de önemli ölçüde etkileri bulunmaktadır. Dil için Sigmund Freud şöyle demiştir:

“Başlangıçta kelimelerle büyü aynı şeydi ve hatta kelimeler, bugün de aynı sihirli gücü sürdürmektedir. Kelimeler aracılığı ile herhangi birini dünyanın en mutlu veya en kederli insanı haline gelebiliriz. Her zaman ve her yerde kararlarımızı, yargılarımızı, inançlarımızı belirleyen ve etkileyen yine o kelimelerdir.”

Dil illüzyonları dilin insan yaşamındaki etkilerinin nasıl olduğunu ve olabileceğini inceleyen çalışmaların ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Örneklere kısaca bir göz atalım:

 ***********************************************************************

Polis memuru aldığı acil ihbar üzerine kendi bölgesinde meydana gelen aile içi bir şiddet olayına müdahale etmek için olay mahaline doğru yola çıktı. Bu tip olaylarda karşılaşılacak her türlü tehlikeyi hesaba katarak bölgeye vardığında olayın yaşandığı eve doğru dikkatlice yaklaştı. İçeriden boğazı yırtılırcasına bağıran bir adam, kırılan eşyalar ve korkudan çığlık atan bir kadın sesi geliyordu. Polis memuru görevini yapmak için eve iyice yaklaştığında camdan fırlatılan bir televizyon seti önünde tuzla buz oldu. Bu gelişme sonrası kapıyı elinden geldiğince  hızla yumruklamaya başladığında içeriden;

“Kimsin be Allahın cezası?” diye bir ses geldi.

Biraz ileride parçalanmış TV seti gözüne çarpan polis memuru;

“Televizyon tamircisi,” diye bağırdı.

Kısa bir sessizlikten sonra patlayan bir kahkaha sesi duyuldu.

Biraz sonra kapı açılmış memur da herhangi bir şiddete maruz kalmadan görevini tamamlayabilmişti. İşin daha güzel yanı ise polis memurunun raporunda bu iki kelimenin aylarca eğitimini aldığı yakın dövüş ve korunma metotları kadar işine yaradığını belirtmesiydi.

  ***********************************************************************

Önemli bir şirketin finansman yetkilisi olarak çalışıyor, görevinin parayla ilgili olması nedeni ile büyük riskler taşıdığının düşünüp kimseye güvenmiyor ve işlerini devredemediği için yıllardır tatil yapamıyordu. Çok bunaldığı bir gün yakın arkadaşlarından birine konuyu açıp dert yanmaya başladığında arkadaşı;

“Cerrahlar bile hastalarını asistanlarına devredebiliyorlarken senin bunu yapamaman çok komik,” dedi.

Arkadaşının bu açıklaması karşısında önce şaşırıp sonra gülmeye başlayan yönetici o günden beri her yıl iznini kullanıp keyifli tatiller yaşamaktadır.

  ***********************************************************************

Bu örnekler doğru zamanda sarf edilen doğru kelimelerin nasıl güçlü ve olumlu etkiler yaratabileceğini bize en uygun biçimde aktarabilmektedir. (Tam tersi de mümkündür.)

Dil illüzyonları bize kelimelerin ve dil kalıplarının etkilerini anlatmakta ve onların yıkıcılıktan yapıcılığa doğru nasıl değiştirilip kullanılabileceğini gösteren bir yol haritası niteliğini taşımaktadır.

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette