Beyindeki Hayaletler (1936) / Vilayanur Ramachandran

“Tüysüz, bebek yüzlü bir primatın büyüyüp geriye bakarak kökeni hakkında sorular sorman bir türe doğru evrim geçirmesinde benzersiz bir acayiplik vardır. Daha da acayibi beyin sadece başka beyinlerin nasıl çalıştığını anlayabilmekle kalmaz, kendi varlığı hakkında sorular da sorabilir: Ben kimim? Ölümden sonra ne olacak? Zihnim özellikle beynimdeki nöronlardan mı meydana geliyor? Eğer öyleyse özgür iradenin amacı nedir? Nörolojiyi büyüleyici kılan –beyin kendini anlamaya çalışırken- bu soruların kişiye özgü tekrarlayıcı niteliğidir.”

Nörolojideki nispeten garip vakaları çözmekle kendimizi nasıl algıladığımızı daha iyi kavrayabiliriz.

Vilayanur Ramachandran

Vilayanur Ramachandran Hindistan’da yetişti ve Çennai’daki (Madras) Stanley Tıp Okulu’nda tıp doktoru tahsilini ve Cambridge Üniversitesi’nde doktorasını yaptı. San Diego’daki California Üniversitesi’nde Beyin ve Bilişim Merkezi’nin direktörü ve Salk Biyoloji Araştırmaları Enstitüsü’nde biyoloji profesörüdür. Ödülleri arasında Hollanda’dan Ariens-Kappers Madalyası, Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden Altın Madalya ve Oxford All Souls College’dan bir burs yer almaktadır.

Ramachandran bütün dünyada büyük konferans dizileri vermiştir. Bunlar arasında Britanya’daki 2003 Reith konferansları ve ABD Ruh Sağlığı Ulusal Enstitüsü için verdiği Beynin On yılı konferansı bulunmaktadır. Beyindeki Hayaletler iki bölümlük belgesel haline getirilerek Birleşik Krallık’ta Channel Four’da ve ABD’de PBS’de yayımlandı. Diğer kitapları arasında Encyclopedia of the Human Brain (2002), The Emerging Brain (2003) ve A Brief Tour of Human Consciousness (2005) vardır.

Kitabın diğer yazarı Sandra Blakeslee The New York Times’da bilişsel sinirbilim alanında uzmanlaşmış bir bilim yazarıdır.

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette