Ben OK’im Sen OK’sin (1967) / Thomas A. Harris

“Bu kitabın amacı sadece yeni verileri aktarmak değil, aynı zamanda insanların nasıl iyi yaşanacağını hâlihazırda bildikleri halde neden bunu yapmadıkları sorusuna da bir cevap sunmaktır. İnsanlar, uzmanların insanın doğasına dair birçok şey söylediklerini biliyor olabilirler ama bu bilgilerin ne akşamdan kalmalıklarına ne dağılan yuvalarına ne de eğitemedikleri çocuklarına bir etkisi olabilmiş.”

“Konumları ve oyunları anladıktan sonra, karşılık verme özgürlüğü gerçek bir olasılık olarak belirmeye başlar.”

“Eğer yerleşmiş tepkilerimizin ve davranış örüntülerimizin bilincine varırsak hayatımız hakikaten özgürleşmeye başlayacaktır.”

Thomas A. Harris

Harris, Teksas’ta dünyaya geldi. Philadelphia’daki Temple Üniversitesi’nde okudu ve 1942’de Washington D.C.’deki St. Elizabeth Hastanesi’nde psikiyatri ihtisasına başladı. Yıllarca ABD Donanması’nda psikiyatr olarak hizmet etti ve Pearl Harbor saldırıya uğradığında oradaydı. Donanma’nın Psikiyatri Dalı’nın şefi oldu.

Savaştan sonra Harris, Arkansas Üniversitesi’nde öğretim görevlisi oldu ve bir dönem kıdemli ruh sağlığı bürokratlığı yaptı. 1956’da California, Sacramento’da psikiyatr olarak serbest hekimliğe başladı. Uluslararası Transaksiyonal Analiz Derneği’nin direktörlerindendi.

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette