Metafor Kalıpları

Özellikle metaforik iletişimde çok yararlıdır. Etkin hikaye anlatımında kullanışlı olan daha birçok başka kalıp vardır. Ancak aşağıdaki iki kalıp genelde Milton Modeli’nin parçası olarak düşünülür.

1.Seçimsel Sınırlama İhlalleri: Bir şeye veya kimseye anlamları itibariyle sahip olamayacağı değerleri katmakla ilgilidir. Örneğin eğer çok üzgün olan bir kayadan ya da hamile bir adamdan bahsedersem seçimsel sınırlamayı ihlal etmiş olurum, çünkü kayaların duyguları yoktur ve adamlar da hamile kalmaz. Dinleyicinin böyle bir söylemden bir anlam çıkartmak için bir yol bulması gerekir. Eğer ben kayanın yaşadığı üzücü tecrübelerden ve onun yaptığı değişikliklerden bahsedersem, dinleyici muhtemelen bundan anlam çıkarmak için bunları kendine uygulamayı seçecektir. “Kaya üzgün olamaz, öyleyse bu ben olmalıyım!” Bu süreç bilinçli bir süreç değildir, söylenenden anlam çıkartmanın otomatik bir yoludur.

2.Alıntılar: Bu kalıp, söylemek istediğiniz şeyi sanki başka birinin başka bir yer ve zamanda söylediği bir şeyden alıntı yaparmış gibi ifade etmektir.

Alıntılar herhangi bir mesajın sorumluluğunu almadan ulaştırmada kullanılır. Başka birinin başka bir zamanda söylediği bir şeyden bahsettiğinizden dolayı, dinleyiciniz çoğu zaman bilinçli bir şekilde neye yanıt verdiğini ya da mesajdan kimin sorumlu olduğunu bilmeden yanıt verir.

Birisiyle, Milton Erickson’un hipnoz hakkında bilgi edinmeyi gerçekten çok isteyen bir müşterisi hakkında konuşabilirsiniz. Bu kişi Erickson’u hipnoz hakkında konuşurken dinlemiş ve anladığını düşünmüş olabilir. Sonra Erickson O’na dönmüş ve heyecanlı şekilde şöyle demiş olabilir.

“Her zerresini tam anlamıyla uygulamadığınız sürece bir şeyi gerçekten biliyor sayılmazsınız.”

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette