Karanlık Gözükünce (1990) / William Styron

“Yıllar sonra romanlarımdan bazı bölümleri- kadın kahramanlarımın akıbetlerine giden yollarda sendeleye sendeleye yol aldıkları bölümleri- yeniden okuduğumda bu genç kadınların zihinlerinde ne kadar sahici birer depresyon manzarası yarattığımı görerek şaşırdım… Böylece nihayet depresyon bana da geldiğinde esasen hiç yadırgamadım, şaşırmadım; zaten yıllardır kapımı çalıyordu.”

“Her türlü terapiyi beyhude görenler dahi fırtınanın nihayet dinmesini sabırsızlıkla beklerler. Fırtınadan sağ çıkanlarsa, fırtınanın şiddeti hemen daima azalır ve hatta yok olur. Gelişi de gidişi de muamma olan keder kendi yolunu takip eder ve kişi huzura kavuşur.”

Depresyon herkesin başına gelebilir ve nedenleri bazen anlaşılmaz.

William Styron

1925 yılında Virginia’nın Newport News şehrinde doğan Styron küçük yaşta okumayı söktü ve okul gazetesinde birçok hikaye yayımladı.

Duke Üniversitesi’nde lisansını aldı ve ertesi yıl ABD Deniz Kuvvetleri’ne katılarak İkinci Dünya Savaşı’nın son iki senesi boyunca üstteğmen olarak görev yaptı. Terhisinden sonra New York’a yerleşerek yayıncı McGraw-Hill’de çalışmaya ve Nwe Scholl for Social Research’de yazarlık dersleri almaya başladı. 1950’lerin başlarında yaşadığı Paris’te efsanevi edebiyat dergisi Paris Review’in kurulmasına yardım etti.

Genç bir kadının intihara yönelişini anlattığı ilk roman Lie Down in Darkness (1951) edebiyat dünyasını sarstı ve Amerikan Akademisi’nin Prix de Rome ödülünü kazandı. Diğer kitapları arasında Pulitzer ödüllü The Confessions of Nat Turner (1967) ve hem çok satanlar listesine giren hem de Amerikan Kitap Ödülü’nü kazanan ve daha sonra filmi de çekilen Sophie’nin Seçimi (Sophie’s Choice) (1979) bulunmaktadır. Karanlık Gözükünce’de adı geçen ödül ise her sene insanlığa önemli bir katkıda bulunmuş bir sanatçı veya bilim insanına verilen Prix Mondial del Duca idi. Styron 2006’da yaşamını yitirdi.

 

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Tek Cevap Kime:“Karanlık Gözükünce (1990) / William Styron”

  1. N. Narda says:

    Berbat bir şey depresyon.Gercek anlamda depresyon.

    ***********************************

    Ne mutlu ki bazen kendiliğinden geldiği gibi gidebiliyormuş. :)

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette