Creativity (1996) / Mihaly CSIKSZENTMIHALYI

“Yaratıcılığın asıl hikayesi birçok aşırı iyimser açıklamanın iddia ettiğinden daha zor ve tuhaftır. Bir kere, göstereceğim gibi, “yaratıcı” sıfatını hak eden bir ürün fikri tek bir insanın zihninden değil birçok farklı kaynağın sinerjisinden doğar… hakikaten yaratıcı bir edinim hemen hiçbir zaman ani bir idrakin, karanlıkta yanıveren bir ampülün neticesi değildir; yıllar süren yoğun çalışmaların ürünüdür.”

“Yaratıcılık birçok sebepten ötürü hayatımızdaki anlamın ana kaynağıdır… Bu sebeplerin ilki, ilginç, önemli ve insani çoğu şeyin yaratıcılığın eseri olmasıdır. Genetik yapımızın yüzde 98’i şempanzeninkiyle aynı… Yaratıcılık olmasaydı insanları maymunlardan ayırmak gerçekten zor olurdu.”

“Gerçek yaratıcılık ancak içinde çalıştığımız ortam veya alanda ustalaştığımızda meydana gelir.”

Mihaly CSIKSZENTMIHALYI

Mihaly CSIKSZENTMIHALYI

1934’te Adriatik’teki Fiume’de dünyaya geldi ve babası o zamanlar bir İtalya şehri olan bu yerde Macaristan konsolosuydu. Soyadları “Csik vilayetinden Aziz Michael” anlamına geliyordu. Csik esasen bir Macar vilayetiydi.

Csikszentmihalyi’nin gençliği Roma’da klasik bir eğitim görürken aynı zamanda aile restoranının işletilmesine yardımcı olarak geçti. Mezuniyetten sonra fotoğrafçı ve seyahat acentesinde çalışmaya başladı. 1958’de kaydolduğu Chicago Üniversitesi’nde lisans ve doktorasını aldı. Carl Jung’un fikirleriyle daha çok ilgilense de davranışçı psikoloji öğrenimi görmesi gerekti ve ancak daha sonra Chicago’daki profesörlük yıllarında akış, yaratıcılık ve benlik üzerine kuramlarını geliştirebildi.

Csikszentmihalyi 1999’dan beri Californiya’daki Claremont Yüksekokulu’nda profesördür. Buradaki Yaşam Kalitesi Araştırma Merkezin’nde pozitif psikoloji araştırmaları yönetilmektedir.

Diğer kitapları Beyond Boredom and Anxiety (1975), The Evolving Self: A Psycholgy fort he Third Millenium (1993) ve Finding Flow: The Psychology of Engagement with Everyday Life (1997)

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

2 Cevaplar Kime:“Creativity (1996) / Mihaly CSIKSZENTMIHALYI”

 1. Sinem Nizamoğlu says:

  Kesinlikle katılıyorum✌Öylece aklıma geldi,birden aniden oldu durumu kadar komik ne olabilir konu yaratıcılık olduğunda?☺Kesin olan birşey varsa o da,yaratıcılığın konusu ne olursa olsun;onu var eden bir zihnin de çok ayrıcalıklı ve özel olduğudur.Elbette bir etkileşim süreci mevcut kişilerden yada kaynaklardan ama dediğim gibi,bazı beyinler çok özel✌☺☺

  ***********************************

  Sanırım hiçbir şey tesadüfi değil. :)

 2. Sinem Nizamoğlu says:

  Değilmiş ☺ biliyordum ama daha çok eminim uzun zamandır ??❤

  ***********************************

  Bu güzel. :)

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette