Sözsüz İletişim ( Nerede Oturmalıyız? )

Eğer karşınızdaki kişi sağ elini kullanıyorsa, o kişinin sağ tarafına oturduğunuzda daha iyi algılanırsınız ve onun tarafından daha iyi anlaşılma olasılığınız yükselir.

Bu sıra dışı fenomen çok az bilinir. Sağ elini kullanan kişi soluna baktığında, sol beynine karşılık daha ziyade sağ beynini harekete geçirme eğilimindedir. Bu, kişinin kısa süre içerisinde anlaşılmayan bir şekilde endişe, korku veya gerginlik hissedeceği anlamına gelir.

Sağ elini kullanan insanlar sağa baktıklarında, daha ziyade sol beyinlerini kullanırlar. Bu, kendilerini rahat, sakin ve gevşek hisseden insanlarda kolayca anlaşılabilir.

Bunun neden olduğunun tam cevabı, karmaşık bir nörolojik fenomendir. Sağ beyin otobiyografik ve duygusal anılarla yüklüdür ve bu anılar çok rahatsız edici olmakla beraber stres anında kolayca aktif hale gelebilir. ( Karşınızdaki İnsanı Nasıl Anlarsınız / Kevin HOGAN )

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

9 Cevaplar Kime:“Sözsüz İletişim ( Nerede Oturmalıyız? )”

 1. Nereden buluyorsun bu resimleri?Tuhaf yani…:)
  Sağ elimi çok fazla kullanırım,sevdiklerimin sağımdan yürümelerini isterim.Düşünüyorum da genelde sağa bakarım ben,sağ elim çenemde olur genelde.
  Ne oluyorum ben şimdi?:)
  “Rahat insanlarla iyi anlaşıyorum”a çıkıyor sonuç sanırım.

  *************************

  Eminim rahat insanlar da senle iyi anlaşıyordur. Sağına otursunlar ama. :)

 2. Anjelika says:

  Yine şaşırtıcı bir konu bulmuşsun oyumben.
  Çok ilginç buldum. Sağol ya…
  Ama en çok da senin verdiğin cevaba güldüm…
  :D

  ********************************

  Bir defa daha okuyunca ben de güldüm. :) Gerçi “oturduktan sonra gözlerini kırpıştırıp durduk yere kahkaha atacaksın” demeyi unutmuşum ama olsun. :)

 3. bunu gerçekten beğendim,beklediğime değmiş :)

  ***********************************

  Beklemek? Sayfanın açılması için mi? Aman Tengrim!? Eklentileri kıssam mı?

 4. canan says:

  Ben,hem sağımı hem solumu kullanmaya bayılıyorum..Ama sağ ağırlıklı tabi.Misal ev eşyalarımın yerlerini değiştirmek,saatimi bir gün de hem sağa hem sola takmak benim ilgi alanım.Bu mantığı biracıcık biliyordum.Bir de bir arkadaşım vardı hem sağ elini hem sol elini kullanıyordu.Bana çok ilginç geldi seneler önce karşılaştığım bir olaydı.Ben de böle bişiler yapsam nolur dedim.Sonra bu eşyaların yerlerini değiştirmek ve kullanmadığımız eşyaları atmak ile ilgili birkaç kitap okudum.Yani kullanılmayan eşyaların atılması ve eşyaların sürekli yer değiştirilmesi beyine çok faydalıymış.Son cümlemi parantez açtım bilginize….:)

  *********************************************

  Rutin olarak yaptığımız hiçbir faaliyet için beyin yeteri kadar çalışmaz.
  Aslında insan beyin kapasitesi oranında tembellik yapıyor sanırım. :)
  Beynimizi geliştirmek istiyorsak her zaman yaptığımız eylemlerden farklı bir şeyler yapmalıyız:
  Sol elle diş fırçalamak, her gün gittiğimiz güzergahı kullanmamak gibi…

 5. sağlak olduğum halde, insanları soluma aldığımda daha rahat olurum ben de. sağ tarafımda olduklarında inanılmaz geriliyorum. ama mesela yatağın sol tarafında asla yatamam, soluma dönmemişsem uyuyamam. bilekliğimi mutlaka sola takarım, sağa taktığımda insanların sağımda durduklarında yaşamış olduğum aynı gerilimi yaşıyorum zira. saat ise muhakkak sağda olmalı yoksa çıkarıp atıyorum bi süre sonra. şu an bu yorumu yazarken sola dönük olduğumu fark ettim. daha böyle bir sürü şey var, yazınız sayesinde fark ettim.

 6. İlginçmiş. :)

 7. bi garibim sanki IDK

 8. N.Narda says:

  Farkında olmadan genelde sevdiklerimizi sagimiza alıyoruz. Benim kendimde ve çevremde gozlemledigim de buydu… Şu beyinin çalışma işini ciddiye almam lazım artık:)

  *****************************

  Nasıl bildiğimizi bilmediğimiz şeyler hayatımıza yön veriyor. :)

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette