TSK, İçindeki Fethullahçılara Neden Operasyon Yapamıyor?

TSK, Fethullahçılara yapılacak operasyonları, “Güneydoğu’daki çatışmaları olumsuz etkiler. Moral değerleri zayıflatır. Personel zafiyetine sebep olur” gerekçelerle öteliyor.

29 Ocak günü Balyoz ve Poyrazköy davalarından sonra bir kumpas davası daha sonuçlandı. İstanbul Askeri Casusluk davasında yargılanan 56 sanığın hepsi beraat etti.

Elbette bu beraat özellikle sanıklar için önemli. Çünkü sırf davanın ismi üzerinden korkunç bir itibar lincine uğradılar. Ama neye yarar ki? Yaklaşık 5,5 yıl süren bu dava sonucu, çoğu genç subay tasfiye olmuş oldu. Diğer davalarla birlikte değerlendirildiğinde kimi sanık, kimi mağdur olmak üzere binlerle ifade edilen sayıda tasfiye edilen askeri personel bulunmaktadır. Bu sayıya bu davalardan dolaylı olarak etkilenip, ayrılanlar dâhil değildir.

Yerlerini çoğunlukla kimin aldığı sorusu yakıcıdır. Kumpas davalarından yargılanan sanıkların gayet iyi bildiği Fethullahçı örgütle ilişkisi olanlar, onlardan boşalan yerleri büyük bir istekle doldurdukları artık saklanamayacak bir gerçek olarak karşımızda durmaktadır.

Bakın 29 Ocak günü beraat ettikten sonra bu süreçte tasfiye edilen Deniz Kurmay Albay Koray Eryaşa (Üç ayrı davadan yargılanıyordu) şöyle seslendi gazetecilere; “Bu davalarda Fethullahçı polisler ve hâkimler açığa çıktı, ama Silahlı Kuvvetler içerisindekiler bir türlü açığa çıkarılmadı.”

Yine Üsteğmen iken tutuklanan, daha sonra süreçte rahatsızlandığı için malûlen emekli edilen sanıklardan Deniz Irak; “Silahlı Kuvvetler içindeki Fethullahçıların bulunmasını” istedi.

Bu dava gerekçe gösterilerek Kara Kuvvetlerinden ilişiği kesilen Yarbay Tamer Karslıoğlu da, “Silahlı Kuvvetlerden bu dava da yargılanmam gerekçe gösterilerek atıldım. Paralel devlet yapılanmasıyla ilgili soruşturmalar ve kovuşturmalar bulunurken Genelkurmay bu konuda ne yapıyor merak ediyorum” dedi.

Genelkurmay ne yapıyor? Güzel bir soru bu!

İDDİANAMELERE DAYANILARAK BİRÇOK SUBAY VE ASTSUBAYIN İLİŞİĞİ KESİLDİ

Önce Balyoz ve diğer kumpas davalarında yaptıklarını hatırlayalım. Davalar boyunca “hukuki süreç” ağızlarından düşmedi. Askeri cezaevlerinde, özellikle 2009-2012 arası olanlardan bahsetmek bizi daha çok yaralıyor.

Daha ötesi, özellikle Askeri Casusluk davalarında (İstanbul ve İzmir) iddianamelerde ileri sürülen iddialar “vahim” bulunarak, pek çok subay ve astsubayın ilişiği kesildi.

Balyoz’dan yargılananların büyük bir kısmı zaten daha cezaevindeyken emekli edilmişti. Beraat edilmelerinden sonra artık sistemde çok az sayıda Balyoz sanığı kalmıştı. Az sayıda emekli olmamış sanıklardan üçünü bir nevi “gaz alma” kabilinden general yaptılar. Bunun kamuoyu algısı için yapıldığı çok açıktı.

Ancak diğerlerinden bir kısmını istemedikleri, ailelerini götüremeyecekleri yerlere atadılar. Bunların dışında kalanları da genel olarak terfi edemeyecekleri pasif, atıl görevlere verdiler (Sadece jandarma’da özellikle 2015 atamaları hariç). Çoğu BİRLİK’te söz konusu davalarda yargılananların yüzlerine bakılmadığının yakın tanığıyız. Buna Ergenekon’dan tahliye edilen genç subaylar dâhildir.

Amaç onların bezdirilerek, küstürülerek kendi isteğiyle emekli olmasını sağlamaktı. Bunda da oldukça başarılı olunmuştur.

Bu yaklaşım, kumpas davalarda yargılanan sanıklar beraat etseler de Genelkurmay’daki yapı bir şekilde tasfiyeye devam ediyor gerçeğini ortaya koymaktadır.

Bugün devletin ciddi kurumlarından, Silahlı Kuvvetler içerisindeki Fethullahçı yapılanmayla ilgili gönderilen bilgilere itibar edilmediği, herhangi bir işlem için adım atılmadığı, başka “belge ve bilgi” istendiği yaygın şekilde söylenmektedir.

GEREKÇE: “GÜNEYDOĞU’DAKİ ÇATIŞMALARI OLUMSUZ ETKİLER”

Gördüğümüz Genelkurmay’da Fethullahçı yapıyla mücadele konusunda yaprak bile kımıldamadığıdır.

Duyduğumuz ise, “bir şeyler yapılması gerekenlerin”, zaten çoğunlukla “bir şey yapması gereken mevkilerde” olduklarıdır.

Yine duyduğumuz çerçevede, sivil savcılıklara verilen çok sayıda müşteki ifadeleri sonucu TSK içerisinde yuvalanan Fethullahçı örgüte yapılacak olası operasyonların, “Güneydoğu’daki çatışmaları olumsuz etkiler. Moral değerleri zayıflatır. Personel zafiyetine sebep olur” vb. gerekçelerle ötelenmeye çalışıldığı iddialarıdır.

Tam burada duralım. Bugünlerde Genelkurmay’ın taslağını hazırlayarak MSB üzerinden meclise gönderdiği bir yasa teklifi var.

Kanun teklifi, 2016 Ağustos’u itibarıyla dört devreyi birden emekli etme üzerine hazırlanmış. Bu devreler, 1985, 1986, 1987, 1988 Harp Okulu mezunu subayları kapsamaktadır. Bu kanun teklifi Meclis’ten geçerek kanunlaştığı takdirde emekli edilecek sayı bin beş yüz (1500) civarındadır. Hemen belirteyim ki bu ciddi bir tasfiyedir…

Burada ana gerekçe olarak albaylardaki yığılma gösterilmiş. Doğrusu akıllıca bir gerekçe… Herkesin kolaylıkla kabul edeceği bir argüman. Ama altında yatan bir çapanoğlu olmasın!

Kısaca inceleyelim.

Önce bu devrelerin özelliklerinden bahsedelim. Öncelikle bu devreler Fethullahçı örgütün sızmalarının çok az olduğu bir zaman diliminde askeri okullara girmişlerdir. Dolayısıyla söz konusu devreler, Fethullahçı örgüt veya benzer bir başka örgütün en az nüfuz edebildiği, alabildiğine “rafine” devrelerdir.

Bir başka husus da Güneydoğu’da 30 yılı aşkın süredir devam eden ayrılıkçı teröre karşı teğmenliğinden bugüne en fazla mücadele eden, bu anlamda derin bir deneyim biriktiren devreler de bunlardır.

BU YAKLAŞIM CİDDİ ÇELİŞKİ BARINDIRIYOR

Sonuç olarak şunu ifade edeyim; hem terörle mücadele tecrübesine sahip devreleri bir çırpıda gözden çıkartıp emekli edeceksin, hem de Fethullahçı örgütle iltisaklı olduğu iddia edilenlere yapılacak olası operasyonlara “Güneydoğu’daki mücadeleyi sekteye uğratır” yaklaşımı ile karşı çıkacaksın. Bu yaklaşım ciddi bir çelişkiyi içinde barındırmaktadır. Tabii duyduklarımız doğruysa…

Özellikle 1993 devresinden sonraki Harbiye mezunlarından kurmay olanların azımsanmayacak bir kısmının, basına da yansıyan iddiaların çerçevesinde akademiye giriş sınavlarında soru alma olaylarına karıştığı, bunların Fethullahçı örgütle iltisaklı olduğu yaygın bir şekilde ileri sürülmektedir.

Bu dört devreyi emeklilik yoluyla tasfiye ederek, arkadan gelen bu tür farklı hiyerarşik yapılarla bağlantı içinde olduğu daha ötesi Fethullahçı örgüte yakın olduğu değerlendirilen subayların önü mü açılacak düşüncesi, konuştuğum tüm askeri yetkililerin ortak kaygısıdır.

Bu yasa Meclis’ten geçmiş. Yasanın bu haliyle onaylanmaması gerektiği yaygın kanaatini ben de paylaşıyorum. Etkili makamlara sesleniyorum; Bu yasanın kanunlaşmasının çok tehlikeli olduğunu biliniz. Yarın kimse, “yanılmışız”, “bize kimse bir şey söylemedi”, “keşke birileri bizi ikaz etseydi”, “yine aldatıldık” demesin!

İşte bu yazı ile tüm yetkilileri ikaz ediyorum!..

Son bir bilgi daha; Genelkurmay’da bir çalışma daha başlatıldığı dedikodusu var. İsimli davalarda daha yargılamalar devam ederken pek çok personelin ilişiğinin kesilmesine gerekçe gösterilen 6413 sayılı TSK Disiplin Kanununun 5. Maddesinin kaldırılması yönünde bir hazırlık yapıldığı şeklinde bir duyum bu. Doğruluğunu teyit edemedim. Eğer duyduğum doğruysa düne kadar bu maddeyi isimli davalarda yargılananlara acımasızca uygulayanlar, şimdi neden kaldırmaya kalkıyorlar diye yüksek sesle soruyorum?

Doğruluğunu teyit edemediğim bu iddia için şimdilik daha fazla bir şey söylemek istemiyorum. Ama böyle bir şey doğruysa kimin korunmaya çalışıldığı açıktır.

Kimse kimseyi enayi yerine koymasın olur mu? TSK Türk Milleti’nin ordusudur…

Sapma gösterenler ciddi tepkilere de hazır olsunlar!..

Mustafa ÖnselOdaTV

OdaTV’den okumak için linki tıklayınız!

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette