Düşmanın Şifresini Kırdı, Kumpasın Şifresini Kıramadı.

Kumpas mağduru askeri istihbaratçı eski Yarbay Tamer Karslıoğlu, savcıya bu uyarıyı yaptı. “Gülenciler TSK içinde uykuda” dedi.

DÜŞMANIN ŞİFRESİNİ KIRDI KUMPASIN ŞİFRESİNİ KIRAMADI

GES Komutanlığı’nda kripto uzmanı olan Yarbay Tamer Karslıoğlu Askeri Casusluk Davası’ndan beraat etti. Savcıya, TSK’daki paralelin şifresini verdi: Benim ordudan atılmamda aktif rol oynayan isimleri bulun, TSK’daki Gülen yapılanmasına ulaşın.

GENELKURMAY’IN PARLAK SUBAYLARINDAN BİRİYDİ

Tamer Karslıoğlu, Genelkurmay’ın en parlak subaylarından biriydi. Türkiye’nin NSA’i (ABD Ulusal Güvenlik Dairesi) olarak anılan GES Komutanlığı’nda ağ güvenliği sağlamak ve şifreli dosyaları çözmek görevleri arasındaydı. Ermenice, Rusça, Fransızca ve İngilizce biliyordu. 69 takdiri vardı.

Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi, geçen Cuma günü Anayasa Mahkemesi’nin “hak ihlali” yönünde verdiği kararın ardından yeniden görülen İstanbul’daki “Askeri Casusluk” davasında tüm sanıkların beraatine karar verdi. 56 sanıklı davada bir kumpas daha çöktü. Mahkeme Heyeti Başkanı Selçuk Kaya kararı açıklamadan önce söz alarak, “Bu davanın sonuna geldik. Bana göre, yani kişisel fikrim, bu dava askeri casusluk davası değil, dijital terör davası olmalıydı” dedi. Sözde casusluk davasının sanıklarından birinin yaşadıkları ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu Savcısı Ali Alper Saylan’a 12 Ocak 2016 da müşteki sıfatıyla verdiği bir ifade bu davayı daha da dikkat çekici kıldı. Neden mi? Anlatalım:

DARBE ÜZERİNE DARBE YEDİ

MİT’e devredilen Genelkurmay Elektronik Sistemler Komutanlığı’nda (GES) kısım amiri, kripto uzmanı Yarbay Tamer Karslıoğlu, önce İstanbul Casusluk adı verilen davada sanık oldu, 2012 Ağustos’unda 7 yıl 4 ay 22 gün hapis cezası aldı. Karar, Yargıtay 9. Ağır Ceza Dairesi tarafından da onandı. Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’ne (AYİM) TSK’dan atılmasına karşı açtığı dava da olumsuz sonuçlandı. AYİM atılma kararını 2013 de oybirliği ile onadı.

TSK İÇİNDE UYKUDALAR

Eski Yarbay Tamer Karslıoğlu, TSK’dan atılmasından ordu içine yerleştiğini iddia ettiği paralel yapı mensuplarını sorumlu tuttu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu Savcısı Ali Alper Saylan’a müşteki sıfatıyla ifade veren Karslıoğlu, “TSK içinde bulunduğunu iddia ettiği paralel yapı/FETÖ/PDY mensupları” hakkında suç duyurusunda bulundu. Kripto uzmanı Karslıoğlu, 12 Ocak da ifade verdiği savcıya, TSK da var olduğu iddia edilen paralel yapının şifresini çözmek için de formül verdi: “Benim atılmamda aktif rol oynayanları bulun. Hukuksuz atılma sürecini işletenleri, bu karara imza atanları tespit edin, TSK içindeki Gülen yapılanmasına ulaşın.”

Tamer Karslıoğlu ifadesinde İstanbul Askeri Casusluk davasında sanık olmasıyla başlayan TSK’dan atılmasına kadar giden süreci özetledi. Karslıoğlu suç duyurusunda şunların altını çizdi: “Özellikle savaş tehdidinin giderek arttığı son zamanlarda TSK içerisindeki FETÖ/PDY unsurlarının uykuda talimat bekliyor olması ihtimali bile, bu mücadelede sadece kararlı olmanın yetmeyeceği, aynı zamanda hızlı ve etkin olunması gerektiğinin önemini ortaya koymaktadır. FETÖ/PDY örgütü ve özellikle TSK içerisindeki unsurları ile mücadele etmeyi ülkemizin var oluş mücadelesi olarak görüyorum. Resen emekli edilmemle ilgili karara itirazımı inceleyen AYİM hakimlerine yönelik de inceleme yapılmalı. Bu kişilerin hepsinden şikayetçiyim.” Karslıoğlu, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nde savcının TSK’dan atılmasının “hukuk dışı” olduğu şeklinde mütalaa vermesine rağmen, atılma kararını onaylayan askeri hakimlerden şikayetçi oldu. Karslıoğlu, ifadesinde, TSK içine yerleşmiş “paralel yapı” mensuplarının, uykuda bir şekilde talimat beklediklerini de iddia etti.

PARALELİ 1986’DA FARK ETTİ

Karslıoğlu’nun hedef alınmasının iki nedeni de verdiği ifadede ortaya çıktı. Eski Yarbay, Fettullah Gülen ismiyle ilk karşılaşmasının 1986’da askeri lise ikinci sınıftayken olduğunu kaydetti ve tartıştığı bir askeri lise öğrencisinin geç saatlerde birkaç öğrenciyle toplanarak grup oluşturduklarını tespit ettiğini söyledi. “Bu durumu örgütün 30 yıl hatta belki çok daha önceden beri faaliyet gösterdiğinin kanıtı diye düşünüyorum. Belki de hedef listesine daha o zamandan girmişimdir.”

ABD İLE KARŞI KARŞIYA GELDİ

Karslıoğlu’nun hayatını etkileyen diğer bir olay da 1990 yılında yaşandı. Eski yarbay şunları anlattı:”GES komutanlığına ortak görevler için MİT ile bilgi mübadelesinde bulunmanın ülke çıkarlarına fayda sağlayacağına dair hazırlamış olduğum rapor kabul edildi. ABD’nin sisteme entegre olması ile ilgili gelen talebe karşılık olumsuz rapor hazırladım. Komutanlık, raporum doğrultusunda entegrasyon talebini reddetti. Bu gün anlıyorum ki, uluslararası güçlerin maşası olan yapı için GES Komtanlığı  mutlaka hedefti.”

KUMPASIN MİMARLARI ŞİMDİ NE YAPIYOR?

İstanbul Askeri Casusluk adı verilen soruşturmayla ilgili dikkat çekici bazı ayrıntılar da var. Bu ayrıntıları eski yarbay Tamer Karslıoğlu ifadesinde savcıya anlattı. Davada iddianameyi hazırlayan Savcı Fikret Seçen, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından geçici olarak görevden uzaklaştırılması ile aynı günde 24 Kasım 2015’de yurtdışına çıktı. Seçen’in hazırladığı iddianamede 16’sı tutuklu, 56 sanık ve 68 müşteki bulunuyordu. 250 sayfalık iddianame 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nce oy birliği ile 23 Şubat 2011’de onaylanmıştı. Fikret Seçen, Gölcük Donanma Komutanlığı’nda, döşemenin altında bulduğu yeni belgelerle sözde Balyoz Davası’nı tekrar alevlendiren isim olmuştu.

CELAL KARA, YURTDIŞINA GİTTİ

Davayı yürüten mahkemenin başkanı Metin Özçelik ve Mustafa Başer, 30 Nisan 2015’te silahlı terör örgütü üyesi olmak ve Türkiye Cumhuriyeti’ni ortadan kaldırmaya ve görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek iddiasıyla tutuklandı. Davanın duruşma savcısı Celal Kara 13 Mayıs 2015’te HSYK tarafından meslekten ihraç edildi. Celal Kara, Zekeriya Öz ile birlikte haklarında tutuklama kararı çıkarılmasından hemen önce 10 Ağustos 2015 tarihinde yurtdışına gitti.

NAZMİ ARDIÇ TUTUKLANDI

HSYK, “Casusluk” davasında verilen mahkumiyet kararlarını onaylayan Yargıtay 9. Ceza Dairesi üyeleri hakkında inceleme başlattı. Soruşturmayı yürüten dönemin Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Nazmi Ardıç yasa dışı telefon dinleme soruşturmaları kapsamında tutuklandı. Dönemin Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdür Yardımcısı Mutlu Ekizoğlu, meslekten ihraç edildi, yasa dışı telefon dinlemeleri ile ilgili tutuksuz yargılanıyor.

Aytunç Erkin

Sozcu logo

sozcu haber

GES Foto

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette