Özgür Bir İradeniz Var mı? (Test 2)

Herhangi bir şey ile ilgili düşünceleriniz, aslında hiç ilintisi olmaması gereken başka bilgilerin etkisi altında mı oluşuyor?
Önceden duyduğunuz bir kelimenin ya da gördüğünüz bir davranışın, biz farkında olmadan kararlarımıza etki etmesi mümkün müdür?
Bir insanın ya da herhangi bir nesnenin hakkındaki genel izleniminiz, bu adı geçen insanın ya da nesnenin daha özel durumlarda bıraktığı izlenimin önüne geçebilir mi?
Kişinin bir özelliğinden yola çıkıp kişi hakkında genel bir yargıya varır mısınız?
Bu sorularla ilgili fikir edinmek için aşağıdaki kısa testi uygulayınız lütfen.

 

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

23 Cevaplar Kime:“Özgür Bir İradeniz Var mı? (Test 2)”

 1. iyi de zaten paragraf da ahmetin macera aradığını söylüyo. başta ezberlediğimiz kelimeler olmasa da maceracı diye tanımlarız.

  *********************************

  Hmm. Bence bu kadar emin olmamak daha yerinde olur. Çünkü bu test birden fazla denek grubuna yapılmış ve her denek grubuna farklı kelimeler ezberletilerek sonuca ulaşılmış.
  Çok az değişik başka bir listeyi ezberlemiş olsaydınız, örneğin, mobilya, kibirli, köşe, gözü kara, sandalye, masa, ilgisiz, televizyon gibi, aklınıza gelen ilk kelime de benzer biçimde farklı olacaktı – maceracı değil, gözü kara.
  Bu benim şahsi kanaatimden öte yıllar önce yapılmış bir testin bilimsel sonucudur.
  Hmm. Belki de özgür irade bir illüzyondur. Bilmiyorum. :)

 2. Anjelika says:

  ROTFL Çok güldürdün beni…

  ***************************

  Anağh! Yoksa kelimeleri ezberlemedin mi? :)

 3. bon conomo says:

  ben özgüveni olan birisi dedim…

  ******************************

  Tamam geçti. :)

 4. Ahmet, bildiğin Ahmet işte.. :D

  Ya da onun adı Donald olabilir mi? :p

  ******************************

  Sonradan Müslüman oldu ve adını değiştirdi. :))

 5. Sen delisin :) Kesinlikle :)

  ************************

  :) Sanırsam haklısın. ehi.

 6. Hımm, maceracı sözcüğü zihnime kazılmış sanki.Okurken denemeyi seviyor dedim ama soru karşısında MACERACI’NIN etkisinden kurtulamadım.

  İnanıyorum hale etkisine. Sevgiler Oyumben….

  ******************************

  :) Etkileyici bir etki.

 7. ben canı sıkılıyor diye düşündüm..

  ***************************

  İnsan can sıkıntısı ve tatmin arasındaki sarkaçta sallanan organik bir varlık sanki. :)

 8. Ahmet’i ıssız bir adaya gönderesim geldi. ‘Beat Up

  *****************************

  Survivor’a göndersek. :)

 9. ibrahim says:

  “heyecan sever” olarak tanımladım. ama kelimeleri ezberlerken maceracı televizyonu en başta bi kenara atıp diğer sıradakileri ezberlemiştim. tv de zaten maceracı diye bi program var severek izlediğim o yüzden aralarındaki çağrışım ile fazla zorlanmadım onları ezberlemekte . :)

  ****************************

  E güzel. :)

 10. ilk kelime “salak” geldi. Aklıma gelen 2. kelime “maceracı” oldu :) sanırım bu benim yaşantımdan kaynaklanıyor :D hihihihi

  ***********************************

  Aksa kelimeler oluk oluk. Benliğimizi sarsa. oh.

 11. orçun says:

  valla yalan yok ezberledim ama benim anlam veremediğim Ahmet için sığır demiş olmam ,nedenini bilmiyorum ama o geldi aklıma o an da :)

  ***********************************************

  Hoşmuş. :)

 12. Johnd288 says:

  I am now not certain the place you’re getting your info, however good topic. I needs to spend some time learning more or figuring out more. Thank you for magnificent info I was on the lookout for this information for my mission. aedggbfefafb

 13. You are welcome. :)

 14. imagine says:

  2 yıl sonra tekrar okudum. ve bu kez ‘masa’ geldi aklıma iyi mi?
  sanırım ben deliyim :) Laugh

 15. Aynı nehirde bir defa yıkanabiliyormuşsun. Öyleymiş.

 16. ezberleyemedim tabi. zaten o nedenle “içindeki boşluğu doldurmaya çalışıyor” diye düşündüm. tek bir kelimeye sığdıramadım ahmet’i.

 17. Sağlık olsun.

 18. yanılıyorsunuz hepsi aklımdaydı. ama maceracı aklıma gelmedi çünkü ahmet bence aptal biri heyecen arıyobulmamış mı. meceracı ilk sütunun sonundaydı. Wink

  **********************************

  Ahmet pek akıllı görünmüyor. :) Üstelik biz ne istersek o oluyor.

 19. Peki maceracıdan başka ne diyebilirdik? Onu da söyler misin? :D

  *********************************

  İnsanlar önceden bildiklerinden etkilenerek karalar alırlar. Eğer ilk slaytta maceracı yerine hayalperest yer alsaydı hayalperest deme ihtimali kuvvetlenecekti. Öyleymiş. :)

 20. Candan Kozanlı says:

  Söz konusu bir test olduğundan, ikinci metni okur okumaz “özgür irade” yi ölçecek sözcüğün, başlangıçta verilen sözcükler arasındaki “macera” ile ilintilenmesinin beklendiğini düşündüm. Bir tür testi test etme gibi bir şey oldu, saylanmaz:))

  ***************************

  Test çok güzel test edilmiş. :)

 21. Eylül Akgül says:

  Kelimeleri ezberleyebilmiştim, hatta test sonunda hepsini sayabildim. Ama maceracı değil de özgüvenli dedim. Ehm… Acaba bende bir sorun mu var? IDK

  *********************************

  Bir kişide hiç sorun olmaması en büyük sorundur. :) Kimde sorun yok ki?
  Üstelik normali kalabalıklığın ve çokluğun referansına göre belirlemek çok ilkel bir yaklaşım.
  Her insan başlı başına eşsiz bir evrendir. Sorun insanları kategorize etmekten kaynaklanıyor bence. :)

 22. sedat erdinç says:

  ben sayıyorum napcam :D hafıza teknıg kullandım ezberledım 1 kalem mobılyayı kalemle cızdıgımı hayal ettim .2 kuğu sandalye aynı kugu gıbı onu canlandırdım 3 martı martnın cok farkl seklde hareketler yapp gururlandıgını ozguven hatrlaayacagımı dusundum 4 gemi geminin içine masaları dızdım :D 5 5 parmak duvara 5 köşe çızdım parmaklarmla hemde 5 parmag hatırlayacagımı elımle czdgm seyde kose olarak hatrlayacagımı dusundum 6 bir elimle 5 yaptım diğer elimle bir bunları aynı elimde değilde bağımsız olarak birbiriyle beraber yapabıldgımı dusundum 7 uçurum uçumran aşagıya ınen maceracı adam dusundum 8 gozluk televızyonun gozluk kullandgını hayal ettim. ben napim şimdi daha unutmam :D

  ******************************************

  Bazen hatırlamaktan daha zoru unutabilmektir. Fakat öğrenme açısından güzel bir teknik uyguladığınızı söyleyebilirim. :)

 23. It¡¦s actually a great and helpful piece of information. I¡¦m glad that you simply shared this helpful information with us. Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

  ************************************

  I’ll try. :)

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette