Cahil Cesareti / Anonim

New York Stern School of Business’te görevli psikologlar Justin Kruger ve David Dunning’in tarihe geçmelerine vesile olan bulguları, yani Dunning-Kruger Etkisi adıyla literatüre geçecek olan teorileri de, Türk sağduyusunun yüzyıllardır “cahil cesareti” dediği şeydir aslında.

Journal of Personality and Social Psychology’nin Aralık-99 sayısında yayımlanan teorileri özetle, “cehalet, gerçek bilginin aksine, bireyin kendine olan güvenini artırır” der.

Metin çözme, araç kullanma, tenis oynama gibi çeşitli alanlarda yapılan araştırmaların sonucunda şu bulgulara ulaşılmıştır:

Niteliksiz insanlar ne ölçüde niteliksiz olduklarını fark edemezler.

-Niteliksiz insanlar, niteliklerini abartma eğilimindedir.

-Niteliksiz insanlar, gerçekten nitelikli insanların niteliklerini görüp anlamaktan da acizdirler.

-Eğer nitelikleri, belli bir eğitimle artırılırsa, aynı niteliksiz insanlar, niteliksizliklerinin farkına varmaya başlarlar.

İki uzman daha sonra, bu teorilerini test etme fırsatı da buldular. Cornell Üniversitesi’nden 45 öğrenciye bir test yaptılar, çeşitli sorular sordular. Ardından öğrencilerden “testin sonucunda ne kadar başarılı olacaklarını tahmin etmelerini” istediler.

En başarısızların (yani sadece yüzde 10 ve daha az doğru cevap verenlerin), testin yüzde 60’ına doğru cevap verdiklerine, ayrıca iyi günlerinde olsalar yüzde 70’e ulaşabileceklerine inandıkları ortaya çıktı.

En iyilerin (yani en az yüzde 90 doğru sonuç alanların) en alçakgönüllü denekler olduğu (soruların yüzde 70’ine doğru cevap verdiklerini düşündükleri) görüldü. (Not: Dunning ve Kruger bu çalışmalarıyla 2000 yılında Nobel de kazandılar.)

İki uzman psikolog bu bilinçsizliği, “kronik kendi kendini değerlendirme (auto-evaluation) yeteneksizliğine” bağlıyorlar. Çalışan, kendi kapasitesini değerlendirmekten ve eksikliğini teşhis etmekten acizdir. Ama asıl vahim olan, bu “yetersizlik + haddini bilmeme” kokteylinin, mesleki açıdan, karşı koyulmaz bir itici güç oluşturması. Kariyer açısından bir eksiyken, artıya dönüşmesi.  İşinde çok iyi olduğuna yürekten inanan “yetersiz”, kendini ve yaptıklarını övmekten, her işte öne çıkmaktan ve haddi olmayan görevlere talip olmaktan en küçük bir rahatsızlık duymayacaktır. Aksine bunu bir “hak” olarak görecektir. “Uyanıklık” bilecektir.

Bu arada, gerçekten bilgili ve yetenekli insanlar ise çalışma hayatında “fazla alçakgönüllü” davranarak kendilerine haksızlık edecekler, öne çıkmayacaklar, yüksek görevlere kendiliklerinden talip olmayacaklar, kıymetlerinin bilinmesini bekleyecekler  (ve bilinmeyince için için kırılacaklar ve kendilerini daha da geriye çekecekler) ve muhtemelen üstleri tarafından “ihtiras eksikliği” ile suçlanacaklardır. Üstleri de zaten, genelde “aynı yoldan geçmiş” insanlardır. Buna, insan kaynaklarının, iki benzer CV arasından, “kendine güvenen ve iyi sonuç alma olasılığı yüksek” adayı tercih edeceği gerçeğini de eklerseniz, Dunning-Kruger Sendromu’nun Peter Prensibi’nin (*) yatağını yaptığı da ortaya çıkar.

Sonuçta, “kifayetsiz muhterisler” her zaman ve her yerde daha hızlı yükselecekler ve daha yukarılara çıkacaklardır. Etrafınıza bir bakın, uzmanlara hak vereceksiniz.

(*) Peter Prensibi: Her çalışan, iş ortamında yetersiz olduğu noktaya kadar yükselir, der. Bunun doğal sonucu olarak, yüksek makamlar daima yetersiz insanlar tarafından işgal edilir.

Kifayetsiz muhterisi nasıl tanırsınız?

1- Gücünü delegasyon bahanesinden alır. Ekibinin orkestra şefi havalarına girer.

2- Çok gürültü patırtı eder, çok şey yapıyormuş havası estirir.

3- Koridorlarda hızlı hızlı, düşünceli edayla yürür.

4- “Beşer şaşar” diye düşünür. Ama genellikle şaşan beşer başkası değil, kendisidir.

5- Ne olursa olsun, hazırlıklıymış, olacakları önceden biliyormuş gibi davranır.

6- Üstlerine karşı son derece kibardır; altındakilere (özellikle de en çok ihtiyaç duyduklarına) kötü muamele eder.

7- İktidar ilişkileri ve göstergeleri onun için çok önemlidir.Astlarına kimin üst olduğunu hatırlatmayı sever.

8- İlk denemede başarılı olamazsa, başarısızlığının belgelerini yok etmeyi unutmaz.

9- Talimatlarını post-it ile, e-postayla verir böylece astlarıyla yüzleşmekten kaçar.

10- Toplantılarda son sözü mutlaka o söyler, gerekirse başkasının sözünü tekrarlamak pahasına.

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

10 Cevaplar Kime:“Cahil Cesareti / Anonim”

 1. Gerçekten bilgili ve yetenekli insanlar çalışma hayatında mütevazidirler.Bilimsel çalışmalarda bunu destekler ifadelerde bulunmuşlar ..oda doğrudur.
  Bide bu tip şeyler biraz da yüce gönüllülük meselesi bence, olgunluk gerektiriyor.Görgü meselesi, Bir kişi ciddi bir kariyere sahip ama yerle bir.Bu bence bir meziyet….ince işler bunlar bu tip şeyleri herkes kaldıramaz..Nebilim sonradan görme olur …..Sığlaşmak kötü bişey ya…mesela bir kişinin özel hayatını kurcalamak gibi, yada yaşantısından dolayı eleştiri de bulunmak gibi bişey.
  Bir Ünv. Hocam vardı.Kadıncağız Türkiye’de en baba okulları okumuş.Tutmuş üstüne Amerika’da okumuş.Ama o yerle birdi.Ya bi poz yap bi yabanilik yap dimi yok.En çok ta ona takıklardı okulda sen neden bölesin diye…Kişinin kendini aşması çok ayrıcalıklı bir şey bence.Bu herkese nasip olmaz.
  Ne mutlu kendini aşmış insanlara…

  :nerd

  **********************************

  Kendini aşmış insanların farklılıkları, kendini gerçekleştirememişler için yok edilmesi gereken bir düşmandır. Var güçleriyle bu farklılıklara saldırırlar. O insanları kendi seviyelerine indirgemek için verdikleri savaş ne acımazdır!…

 2. misafir says:

  böyle bir amirim var ve bir kaç çalışma arkadaşım var. ve madem yapacak bir şey yok ben de laf sokarım o vakit deyip, hiç bir fırsatı kaçırmıyorum bunu yapmak için. işin garibi onu bile iltifat sayıyorlar :gila:

 3. Ne yazık ki sayıları çok fazla ve her geçen gün de artıyorlar. Sürü tersine dönerse uyuz eşek başa geçiyormuş. Öyleymiş.

 4. misafir says:

  maalesefmiş :(

 5. misafir says:

  ağlamaya değmezmiş aslında , gülmek lazımmış her şeye inat :party:

 6. Hı hı. Son aşama o işte. :)

 7. misafir says:

  bu da demektir ki : bir tık sonra oradayım, yaşasınnn :)

 8. Harika bir mertebe. :) Tıkla!

 9. ferro.feveran says:

  sayın abimiz, şu yazdıklarınızdan sonra rahatlıkla “tek bildiğim hiçbirşey bilmediğimdir” diyebilirim…zaten hiçbirşey bilmek istemiyorum artık bu dünayaya ait…evren de kainatta umrumda değil…ne demişti lucy filminde Scarlett Johansson’a Morgan Freeman: “Sahip olduğun bilgiyi aktarmak da senin amacın olsun” …zira insan amaçsız yaşayanmaz…TED İDEAS WORTH anlamı da aynı şey değil midir abimiz…TED:Ideas worth spreading’tir sloganımız….Bilgilerini bizlerle paylaşmaya devam ediniz abimiz…YENİ BİLGİLER VE TESTLER BEKLİYORUZ SİZDEN….Belki Hayatın anlamını çözemesek de birkaç öngörümüz olur pusula olarak kullanabileceğimiz…

  ******************************************

  İnsan öğrendikçe cehaletinin farkına varıyor. :) İlgi bilgi döngüsünün huzurlu barınağı oldukça keyif verici bir ruh hali yaratıyor. Var olduğumuz sürece paylaşmaya devam. Değerlendirme için teşekkür ediyorum. :)

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette