Nietzsche Öldü! Bir Hipopotam Olarak Yeniden Doğdu / Thomas CATHERT, Daniel KLEIN

* Tam on iki yıllık terapimin ardından psikiyatrım bana, gözlerimi yaşlarla dolduran bir şey söyledi: “No hablo ingles.” ( İngilizce bilmiyorum. )

* Kendini yaşamın önemsiz şeyleri arasında kaybet. Kendini gündelik olana kaptırarak sakinleştir.

* Say neşeyle geçen saatlerini,

Say öfkeden uzak geçen günlerini

Ve anla ki her ne idiysen

Olmaması daha iyi bir şeydin.

* Arthur Schopenhauer kötümserden çok Budist’ti. Budist yazmalarını ilk Avrupa çevirilerinden okumuştu ve varoluşun tümüyle ıstırap çekmek olduğu konusunda Buda’yla hemfikirdi. Ama Buda gibi o da son tahlilde bunun önemli olmadığını düşünüyordu çünkü sıradan dünya bir yanılsamadan ibaretti. Gerçekten gerçek dediği tek şey, “İstenç”ti – bundan kastı her şeyin sürmesini sağlayan kör, akla aykırı, hedefsiz Güç’tü. Kısacası, ne vardı bunda kötümserliğe düşecek? Canımızı sıkan şeyler zaten gerçek değildi.

* Zaman, doğanın her şeyin aynı anda olmasını engelleme yoludur.

* William James şimdiye sahte şimdi adını verir. Bundan kastı şimdinin gerçekte var olmamasına rağmen az da olsa bir içeriği ve kısa da olsa bir süresi olduğuna dair sahte hissimizdir. Şimdi geçmişle geleceğin kesiştiği yerin sınırından başka bir şey değildir ve ne geçmiş ne de geleceğin gerçekte var oldukları söylenebilir. Kısacası şimdi zaman deneyimimizi işaretlemek için kullandığımız öznel bir yapıdan ibarettir.

* Gerçeklik alkol eksikliğinin yarattığı bir varsanıdır.

* İntihar bizim Tanrı’ya; Sen beni kovmuyorsun Ben istifa ediyorum! deme yolumuzdur.

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

10 Cevaplar Kime:“Nietzsche Öldü! Bir Hipopotam Olarak Yeniden Doğdu / Thomas CATHERT, Daniel KLEIN”

 1. Öyleyse psikiyatr İspanyol olmalı.

  *************************

  Psikolojik sorunu olan da İngiliz. :)

 2. akonmusips says:

  şimidiye ulaşmak için şimdi’nin en küçük parçasına ulaşmaya kalktığınızda her “an parçası” başı ve sonu olan bir geçmiş şimdi ve geleceğe bölünüyor kendi içinde.düşünsenize saniyenin milyarda birini bile bir zaman aralığı olarak düşündüğümüzde bir başlangıcı ve bir sonu vardır.benim merak ettiğim saniyenin milyarda biri diye bir zaman kesitinin olup olmadığı:)eğer varsa ve zaman atomların maddenin hareket etmesiyle ve değişimle adlandırılıyorsa.demek ki maddesel hız zamanın hızını belirliyor.eğer madde saniyenin milyarda biri kadar hızlı hareket edemiyorsa demek ki saniyenin milyerda birinde zaman yoktur.yine salladık ama hayırlısı:)ama gerçekten ilginç bir kitap olduğu aşikar en yakın zamanda okumayı düşünüyorum.çok ilginç tespitler var.

  ****************************************

  Dışsal zaman, yaşamımızın zamanı olarak deneyimlediğimiz şeyin sadece küçük bir kesitidir. Saniye göstergesi sadece şimdiki zamanı bilir. Geçmişi ve geleceği kavrayamaz. Oysa insanlar belleklerinin içindeki donmuş zamanda yaşarlar. Ve zaman hakkındaki düşündüklerimiz onu algılayışımızı da etkiler. Bizim zaman diye algıladığımız sadece dış dünyanın değil, aynı zamanda bilincimizin de bir fenomenidir. Belki de bu yüzden zaman kavramı yaşımıza göre farklılık gösterir. Bir sene, iki yaşındaki bir çocuğun hayatının yarısı olmasına rağmen 50 yaşındaki bir kişinin yaşamının ellide biridir. Sanırım bu sebeple yaşlı insanlar daha sabırlıyken gençler sabırsızdırlar. Çünkü gençler için geçmek bilmeyen zaman yaşlılar için hızlanmıştır. ( Ayrıntı için bakınız: http://www.benoyum.com/?cat=27 )
  Diğer yandan zaman harekettir. Alışılmışın dışında hızlı ya da yavaş hareket ettiğimizde zamanı farklı algılarız. Bizim için saf zaman yoktur. Zamanı ancak bir şey olup bittiğinde yaşantılarız. ( Ayrıntı için bakınız: Relativite teorisi /Einstein ya da en iyisi bakmayınız. ehi.)
  Bununla beraber, 200 miligram kafein alındığında, insanların zaman dilimlerini her zamandakine göre % 50’ye varan oranlarda daha kısa algılamakta olduğu tespit edilmiştir. Yani zaman algısı bizim kimyamıza ve ruh halimize göre de farklılık arz etmektedir.
  Her şey bir yana; yapılan deneyler, saniyenin yüzde biri kadar fark olan aralıkları ayırt edebildiğimiz ortaya konulmuş durumda.
  Şimdi gelelim en küçük zaman parçacığı konusuna:
  Daha fazla bölünemeyen, en küçük bir zaman aralığı var mıdır?
  Bunu temel alan bir teori mevcut; Bu teoriye göre zaman atomu son derece küçük tanecikler olarak düşünülmüştür. Tam önümüzdeki parçacık şimdiki zamandır. Buna göre zaman akıp gitmez, sadece küçük sıçramalar yapar. Bu olası en küçük anların her biri dünyanın bir enstantanesidir. Yaşam bu resimlerden oluşan bir film gibi önümüzden geçer. Bu durumda sadece iki olasılık bulunuyor ya zaman doğası gereği parça parçadır ya da bizim algılamamız onu küçük parçalara böler. Yalnızca kendi duyusal deneyimlerine ulaşabilen bir insan için bir şey fark etmez: Her halükarda saptayabileceği en kısa bir zaman aralığı vardır -şimdiki zaman taneciği.
  Ancak geçtiğimiz on yıllarda fizikçiler ölçüm cihazlarından yararlanarak, kendi duyularımızla algılayabileceğimizden çok daha küçük olan zaman aralıklarına nüfuz edebildiler. ( Gerçi şimdiye kadar zaman atomları bulunamadı. ) Bu gün mevcut olan en hızlı kronometreler, lazer şimşekleridir. Bilim adamları atomların özelliklerini ölçebilmek için bu şimşekleri oluşturdular. En kısa ışık tepileri ( impulsları ) adeta bir kaç atto saniye sürer; bir atto saniye bir saniyenin milyonda birinin milyonda biridir. ( 0,000000000000000001 ya da 10 üzeri -18 saniye )
  Eğer zamanın daha küçük parçalara bölünemeyeceği bir sınır varsa, araştırmacılar bu sınırın henüz çok uzağındalardır. Kuantum mekaniği teorisi böyle bir sınırın gerçekten var olduğunu ön görüyor. Bu sınıra, Berlinli fizikçi Max Planck’ın adıyla Planck zamanı deniliyor ve bu sınırın ötesinde zaman fizikteki gerçekliğini yitirdiği için bazıları buna “Tanrı’nın zamanı” da diyorlar. Planck zamanının süresi 10 üzeri -43 saniyedir. ( Abovv ) Bundan daha kısa süren bir şey olamaz. Ancak insanlar zamanın fiziksel atomlarıyla ancak labaratuvarlarda evrenin doğuşunun koşullarını yeniden oluşturabildiklerinde karşılaşacaklardır. ( Ayrıntılı bilgi için bakınız: Yaşamın Hammadesi Zaman / Stefan Klein )
  Sonuç: Zaman aklımızı kendi fraktalında burkarken uyuşturucusunu beynimize yavaş yavaş zerk ediyor. Bu yüzden hepimiz, aynı anı aynı anda yaşadığımız yanılsamasıyla yaşıyoruz.

 3. akonmusips says:

  yani kısaca sormak istediğim şudur boyutu ne kadar küçük olursa olsun her an bir zaman dilimidir ki bir başı ve bir sonu vardır ama geçmiş ve gelecek diye adlandırdığımız zamanın aynı zamanda başının ve sonunun kesin sınırları yoktur.aslında istatistikte sürekli değişkenler olarak adlandırılan yani net olarak ortaya konulamayacak türde değerler her yapıda vardır. biz onları benzeştirip katologlarız sadece.bir kiloyu tartan bir terazi aslında milyonlarca farklı bir kiloyu tartmıştır.bir atom farkıyla bile olsa iş değişir hele ki sürekli hareket eden atomları göz önüne aldığımızda asla biribirin aynı iki nesne bulanmayacağız.aslında bir kilo biz devler dünyası için asla kesinliği bilinemeyecek bir ölçüttür.atomölçer terazisinde bile ölçülse bu sefer atom altı parçacıklar fotonlar ve her zerrecik işe dahil olacak bunun da sonu yok.ilk bir kiloyu kim ölçmüştür?hangi cihazla ölçmüştür?çünkü o ölçülen değer eğer bir kilo ise ikinci ölçümde ölçülen aynı bir kilo olmayacak çok yakın değerler alacak ama ya eksik kalacak ya da fazla çıkacak.başka bir konuya mı daldım acaba?

  ******************************************************

  Bir önceki yorumunun cevabında her iki yorumunu da açıklamaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur.
  Bi de “zaman”ı tersten okuduğunda “namaz” oluyor. ( konumuzla alakası yok ama öyle işte. ) :)

 4. Merhabalar,

  İnternette bir sözlük sitesinin sol tarafında logo başlığında şöyle bir söz vardı: “Zihin fukara olursa, fikir ukala ölür” diye. Kendi kendime hep düşündüm. Zaten okuduğumuz şeyler bizleri düşünmeye sevk ediyorsa, işe yaramış demektir. Öyle değil mi? Yazınızda intiharı açıklayan cümlede de bir doğruluk payı var, ama yaklaşımı intihar olayı ile ilgili bire bir değil daha doğrusu pek örtüşmüyor.

  Saygılarımla.

  *************************************

  Belki de bu yüzden intihar etmek dinimizce yasaklanmıştır. :) Bilmiyorum.

 5. yasemin nehir ceylan says:

  Yasasin…
  Hipopotam ve saz arkadaslari..:)

  **************************

  Heyoo. ( Mutludur, gözlerini kırpıştırır, hipopotama yem verir. Ne yemi ya? ehi. )

 6. bazı durumlarda tam tersi gelir aklıma, yazıdaki bir satırda olduğu gibi.

  intihar;
  Tanrı’ya çağırmasan da geliyorum, demek olabilir mi?

  yine de ölmek için bu kadar istek duyabilmesi için bir kişinin, yaşamdan hiç zevk almaması gerekir kanımca.

  *******************************************

  Bir gün her canlı ölümü tadacaktır.
  Bence acele etmemek gerek.
  Bi de intihar etmek, sıraya kaynak yapmaktır. ehi.

 7. absolut66 says:

  bence geçmiş gelecek ve şimdi birbirinden bağımsız değil ki kesişsin.

  klavye kafayı yedi özür.000

  ,,sadec00000000

  *************************************

  Hiçbir şey birbirinden bağımsız değil fakat bu kesişmeyecekleri anlamına gelir mi bilmiyorum.
  Bu arada klavyeyi el parmaklarınla yazacaksın ayak değil. ehi. :)

 8. Gerçeklik alkol eksikliğinin yarattığı bir varsanıdır. Bi büyüğe danıştım dün akşam katılıyorum dedi…

  **********************************************

  Eric Hoffer’in dediği gibi: “İnsanlar zorunlu olarak öylesine delidirler ki, adeta, deli olmamak deliliğin bir başka biçimidir.”

 9. misafir says:

  “İntihar bizim Tanrı’ya; Sen beni kovmuyorsun. Ben istifa ediyorum! deme yolumuzdur.”
  nihahaaaa diye bi ses duydum yukarıdan

 10. Ölmek işsiz kalmaktan daha beter bence. :)

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette