Böyle Buyurdu Zerdüşt – 3 / Friedrich Nietzsche

Kendi iyilik ve kötülüğünü kendin yaratabilir misin? İradeni bir yasa gibi kendine egemen kılabilir misin? Kendi kendinin yargıcı ve kendi yasanın intikamcısı olabilir misin? Kendi yasasının yargıcı ve intikamcısı ile yalnız kalmak korkunçtur. Bir yıldız, uzayın boşluğuna ve yalnızlığın buzlu soluğuna böyle atılır.

Sen, kendinin inkarı, cini, cinneti, falcısı, delisi, şüphecisi, uğursuzu ve kötülüğü olacaksın. Kendi alevinde, kendini yakmak istemelisin. Kül olmadan nasıl yenileneceksin? Yalnız, sen yaratıcının yolundan yürüyorsun. Yeni şeytanından kendine bir tanrı yaratacaksın. Yalnız, sen, sevenlerin yolundan yürüyorsun. Sen bizzat kendini seviyorsun ve yalnız sevenlerin yaptığı gibi kendini küçümsüyorsun.

Seven kişi, yaratmak ister; çünkü küçümser. Sevdiğini küçümsemeyen, aşktan ne anlar? Sevgin ve yaratıcılığınla yalnızlığa git kardeşim. Çok sonra adalet, topallayarak seni takip edecektir.Gözyaşlarımla yalnızlığına git kardeşim. Ben kendinden üstün bir şey yaratmak isteyen ve bu yüzden harcananı severim.

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

6 Cevaplar Kime:“Böyle Buyurdu Zerdüşt – 3 / Friedrich Nietzsche”

 1. Kendi kendimi sorgulamaya başlayınca yazacak yorum bulamadım.Ben kendimin nesiyim bir :nerd düşüneyim.

  *********************************

  Bazen yalnızlığın buzlu soğuğudur içimizi ısıtan.

 2. öz hakiki misafir says:

  nietzsche beni tanısa sever miydi acaba? aklımda deli sorular

 3. Adın Lou Salome olsaydı belki. :)

 4. öz hakiki misafir says:

  aşktan bahsetmiyorum ben, arkadaşlık diyorum. hem öyle herkesin harcı mı ki zaten “lou” olabilmek.

 5. öz hakiki misafir says:

  “kardeşim” kelimesini eklemediğim için öyle düşünmüş olmalısınız, suç bende tabi.

 6. Olur bazen.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette