Felsefi Filmler-1

“Tüm filmlere felsefi bakış açısıyla yaklaşılabilir. Ancak bazı filmler bizi varlık, bilgi, zihin ve düşünme yoluyla sorgulamaya yöneltir. Adında felsefe olmasa da bilgelik sevgisini- işleyen filmlere bakacağız. Bilgelik, zeka, üstünlük gibi nitelikleri aşmış bir merak anlayışı olan felsefeyi görmeye çalışacağız. “

Cosmos (1980)

CosmosFizikçi Carl Sagan’ın dizi halinde hazırladığı belgeseldir. Tüm dünyada birçok insan bu belgeselden sonra fizikçi olmak istemiştir. Zamanının ötesinde, hayatı, evreni ve insanlığı sorgulatan bir yapım. En azından Hawking’in aksine, “felsefe öldü” demiyor. Felsefeye saygı duyuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dekalog (Decalogue-1988):

decalogue

Polonyalı yönetmen Krzysztof Kieslowski’nin başyapıtı. Dekalog, “10 emir” üzerine işlenmiş 10 adet filmden oluşuyor. Her biri gerek çekim, gerek fikir açısından müthiş göndermelere sahip. Her bölüm ayrı bir öyküyü işliyor ancak kahramanların birbirine bağlandığı benzer çevrede geçiyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Baraka (1992):

barakaSadece görüntü ve müzikten oluşan muhteşem bir belgesel. Tüm dünyada inançlıların ibadetlerini ve insan çalışmalarını sergiliyor. İzlerken akla o kadar soru geliyor ki, tam dikkat veremediğinizi düşünüp bir daha izleyeceksiniz. Katsi Üçlemesi’nin ikinci filmidir. Serinin ilk filmi Chronos (1985), üçüncü filmi ise Samsara (2011)‘dır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wittgenstein (1993):

witgensteinFelsefi filmler içinde, filozofun hayatını inceleyen başarılı bir yapımdır. Ludwig Wittgenstein’ın ilginç yaşamını bir tiyatro havasında sunar. Derek Jarman’ın yönetmenliği ve Terry Eagleton’ın senaristliği filmi iyi nitelemek için yeter. Bir filozofun felsefesini en çok ve en iyi şekilde aktaran filmdir.

Felsefesini kendi ağzından açıklamasına imkan verilmiştir. Wittgenstein’ı anlamak zor mu? İspanyolca bilmiyorsanız, İspanyol’un dünyasını bilmiyorsanız zor olabilir.

 

 

 

 

 

 

 

The Man from Earth – Dünyalı (2007):

manfromearthEn az bütçeyle, en ilginç film nasıl çekilir? Bu film buna yanıt olabilir. Şehirden habersiz taşınmakta olan bir öğretim görevlisi, arkadaşlarınca sürpriz ziyaret edilir. Adam binlerce yıldır yaşamaktadır. Arkadaşlarına bunu anlatır. Diğerleri buna inanmaz ve savını çürütmeye çalışırlar. İnsanlık, ölüm ve hayatın niteliklerine ait düşündürücü bir film.

 

 

 

 

 

 

 

 

Blogda yer alan filmlere ekleme yapmak isteyen okuyucuların katkıları değerlendirilecektir.

Kaynak: http://www.dmy.info/felsefi-filmler/

 

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette