Ne olduğunu düşünüyorsan O olursun

Eğitim alanında yapılmış en dikkat çekici araştırmalardan biri:

1960’lı yıllarda bir öğretmene, bir sınıftaki öğrencilerin gerçek zeka seviyelerini gösteren, başka bir sınıftaki öğrencilerin ise malzeme dolaplarının seri numaralarından oluşan iki liste verilmişti. Öğretmen, ikinci sınıf için olan listedeki dolap numaralarını öğrencilerin gerçek zeka seviyeleri zannetmişti. Öğretim dönemi başında listeler asıldığında öğrenciler de öğretmenleri gibi düşünmüşlerdi. Sene sonunda, zeka seviyesi yüksek tespit edilmiş öğrenciler, düşük seviyeli olanlardan daha başarılı olmuşlardı. İkinci sınıfta ise malzeme dolabının rakamı yüksek öğrencilerin, düşük numaralı dolaplara sahip olanlardan belirgin derecede farklı başarı gösterdikleri gözlenmiştir.

İşin ilginç yanı; ne olduğunu düşünürsen o oluyorsun ve başkaları da buna inanıyor.

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

2 Cevaplar Kime:“Ne olduğunu düşünüyorsan O olursun”

  1. öz hakiki misafir says:

    hakkımda düşünülenler, hakkımda hissettiklerimden hep çok farklı olmuştur. ki bunun çoğu da nedense olumludur. ne olduğum düşündürülüyorsa o olmaya meyilleniyorum ben de.

  2. Bence her görüş özgündür. Kendimizi görüşümüz de buna dahil.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette