Bilinçaltı ve Gözbebeği

Eagleman’ın Incognito: Beynin Gizli Hayatı kitabında, bazı seçimlerimizin ardında da bilinçaltında gerçekleşen süreçlerin yattığına dair güzel bir örnek mevcut. Bir araştırmada erkek gönüllülere, fotoğrafları gösterilen kadınlar arasından hangilerini daha çekici bulduklarını söylemeleri isteniyor. Gönüllülerin bilmediği şey, bu fotoğraflardan en az yarısındaki kadınların gözbebekleriyle dijital olarak oynanıp büyütüldüğü. Erkeklerin büyük çoğunluğu, üstünde oynanmış olan bu fotoğraflarda gördükleri kadınları çekici bulduklarını söylüyorlar ama onlara nedenleri sorulduğunda bu kadınların diğerlerine oranla daha büyük gözbebeklerine sahip olduklarının farkında bile olmadıkları, hatta onları neden beğendiklerine dair net bir açıklama yapamadıkları görülüyor. Özetle, çekici bulduklarını söyledikleri kadınları neden böyle bir kategoride değerlendirdiklerini bilinçli düzeyde dile getiremiyor.

Eagleman, bilinçaltının beyin devrelerinin derinlerine işlemiş olup, binlerce nesil boyunca gizlendiği o yerden başarılı bir program yürüttüğünü söylüyor. Beyinlerimiz hiç durmadan veri topluyor. Zihnimizin, bilinçli olarak ulaşmaya çalıştığımızda erişemediğimizi, bizden bile gizlenmiş olan o bölümlerinden birinde kadınların büyümüş gözbebeklerinin cinsel heyecanı yansıttığı biliniyor. Araştırmaya katılan erkekler bu bilgi kendilerine sunulduğunda ilk defa duymuş gibi şaşırdılar. Oysa bilinçaltları bunun farkındaydı. Eagleman bunun evrimsel bir taktik olduğunu düşünüyor; “Erkeklerin çoğu, güzellik ve çekicilikle ilgili yargılarının kendi bilinçli zihinlerince ortaya konulmuş seçimlerden değil, milyonlarca yıllık evrimsel sürecin bir parçası olan doğal seçilimde geldiğinin farkında bile değil.

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette