Copy Paste

İnternet uzmanı Jaron Lanier, interneti bu günkü haliyle, okuyucuların ve izleyicilerin neyi nerede okuduklarını ya da izlediklerini hatırlamadıkları, bütün içeriğin ortak bir metine dönüştüğü yapı olarak tanımlıyor. Üstelik önümüzdeki yıllarda milyonlarca basılmış kitap ve derginin internet ağına dahil olmasıyla, her şey bu ortak tek metinde yer alacak sanırım. En sevilen kopyala ve yapıştır komutlarını bu ortak metin üzerinde fütursuzca kullanmaktan geri kalmıyor kimse. Belki gelecekte bir gün, yazılan her şey  sürekli büyüyen devasa bir metnin, tek bir kitabın minik parçaları olacak.

Sonsuzluk kavramına inanıyorsak eğer; gelecekte yazılmamış bir şeyi yazamayacak, söylenmemiş bir sözü söyleyemecek olduğumuza da inanmalıyız sanki.

Diğer yandan insanlar her geçen gün uzun metinleri bir bütün halinde okumak yerine, hızla okuyabilecekleri kısa metinlere yöneliyorlar. ( Çok uzun bir blog yazısını kaç kişi okuyor? ) Böyle giderse insanlar,  içeriğin derinliğinden ve anlamından uzaklaşarak, hızla tüketebilecekleri  minik parçacıkları didikleyen tavuklar olacaklar. (Daha fazla uzatmayım da okunsun bari ehi. )

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

19 Cevaplar Kime:“Copy Paste”

 1. Profesör derecesini Google’dan alıyor herkes.
  Bir de, kişinin okunmayı istediği kitle önemli.

  ****************************

  Kopyala ve yapıştır komutları bir an için çalışmasa infial olur.
  Ciddi bir panik yaşanır dünyada…

  Evet yazmak kadar, yazdıklarımızın kimin tarafından okunduğu da çok önemli gerçekten.

  Durduk yere Spinoza’nın bir sözünü yazacağım. İçimden geldi.
  Paul un Peter hakkında söyledikleri, Peter’den çok Paul’u tanımamızı sağlar.

  Bence bir insanı tanımak için onu sevenler ile sevmeyenlerin kim olduğunu kavrayabilmeli. Konu buraya nasıl geldi anlamış değilim. ehi. ehi.

 2. bana öyle geliyor ki tüketici insan ,tüketici toplum kavramı her yönüyle etrafımızı sarıyor.. :hammer

  *************************

  Homo Homini Lupus. Toplum kendisini yok etmek için var gücüyle çabalıyor…

 3. Konu Tüketim olunca konu internetten girer ve her yerden çıkar bence, çünküüü bu konu cidden möhim bir konudur, Mesela şimdi çok özet olarak bir döngü anlaticim.Örneğin bulaşık yıkıyoruz, İddialıyız bulaşığımız çok temiz olcak elimizle yıkadığımız farzedelim, balık bulaşığı ama yıkadıktan sonra etraf kokmamalı ve sonra hmmm güzzelce çamaşır suyunu bas en güçlü bulaşık deterjanını sık bulaşık suyuna, yok içimiz rahat etmedi bir de yağçöz dök eh o da markalı olmalı evimiz kokamaz çünkü, bulaşıktan sonra ve güzzelce bulaşığımızı yıkadık hmmm hiçbir yer kokmuyor evi havalandırdık yok içimize sinmedi fayansları da sildik hah! şimdi içimize sindi..Pekiii! o bulaşık suları nereye gider? Ah tabiki denize gider..Biz balık zevkimizi gidermiş aklımızca fosforlanmışızdır.Peki ya işin gerisi o kimyasallı sular denize karıştığını biliyoruz, balıklara bulaştı eh balıklar onu deniz suyundan özümsedi hmmm bizde o balıkları afiyetle yedik eminim kimyasallı fosfor çok lezzetliydi “allam yarabbim ne küsel söylemler :)” bitmedi, o bulaşık esnasında harcanan su….Ama önemli değil evimiz temizlenmeli dimi..peki ya çöp torbaları, doğada kaç sene de eriyor?Bunu kaç ev hanımı yapıyor?…Binlerce hatta milyonlarca.Peki ya tıbbi atıklar peki ya elektirikli cihaz atıkları..sayi mi daha..döngü nasıl ama çok trajik bence, yok midemiz bulandı ama sebze yiyeceğiz doğal beslenelim barim ….peki toprak toprak mıdır sebze ve meyveler ne şartlarda yetişimiştir?..Buharlaşma yoluyla acaba nerelerden neler gelmiştir? Bu toprağa hangi tohumlar ekilmiştir? Peki bu tohumlar nerden gelmiştir.” allam yarabbim ne küsel söylemler :) ” hmmm hadi diyelim toprak topraktır peki hormon durumu nedir…
  Ama olsun ya olsun birilerinin işi dönsün bizde kendimizi kandıralım yaa ne güzel bişi balıkları yiyelim sebzeleri meyveleri yiyelim..Bol bol temizlik yapalım…İnternette kopyala yapıştır yapalım yeterki günümüz insanının içindeki boşluklar dolsun dimi ama ne var yani…oh işte yiyelim içelim internete takılalım..ilişkiler çürük çarıkta olsa sorun değil..Yeterki biz tatmin olalım ve bunun içinde booool boool tüketelim…
  Yeterki bize sokmayan yılan bin yaşasın… :tabrakan: Konu Tüketim olunca konu internetten girer ve her yerden çıkar bence, çünküüü bu konu cidden möhim bir konudur, Mesela şimdi çok özet olarak bir döngü anlaticim.Örneğin bulaşık yıkıyoruz, İddialıyız bulaşığımız çok temiz olcak elimizle yıkadığımız farzedelim, balık bulaşığı ama yıkadıktan sonra etraf kokmamalı ve sonra hmmm güzzelce çamaşır suyunu bas en güçlü bulaşık deterjanını sık bulaşık suyuna, yok içimiz rahat etmedi bir de yağçöz dök eh o da markalı olmalı evimiz kokamaz çünkü, bulaşıktan sonra ve güzzelce bulaşığımızı yıkadık hmmm hiçbir yer kokmuyor evi havalandırdık yok içimize sinmedi fayansları da sildik hah! şimdi içimize sindi..Pekiii! o bulaşık suları nereye gider? Ah tabiki denize gider..Biz balık zevkimizi gidermiş aklımızca fosforlanmışızdır.Peki ya işin gerisi o kimyasallı sular denize karıştığını biliyoruz, balıklara bulaştı eh balıklar onu deniz suyundan özümsedi hmmm bizde o balıkları afiyetle yedik eminim kimyasallı fosfor çok lezzetliydi “allam yarabbim ne küsel söylemler :)” bitmedi, o bulaşık esnasında harcanan su….Ama önemli değil evimiz temizlenmeli dimi..peki ya çöp torbaları, doğada kaç sene de eriyor?Bunu kaç ev hanımı yapıyor?…Binlerce hatta milyonlarca.Peki ya tıbbi atıklar peki ya elektirikli cihaz atıkları..sayi mi daha..döngü nasıl ama çok trajik bence, yok midemiz bulandı ama sebze yiyeceğiz doğal beslenelim barim ….peki toprak toprak mıdır sebze ve meyveler ne şartlarda yetişimiştir?..Buharlaşma yoluyla acaba nerelerden neler gelmiştir? Bu toprağa hangi tohumlar ekilmiştir? Peki bu tohumlar nerden gelmiştir.” allam yarabbim ne küsel söylemler :) ” hmmm hadi diyelim toprak topraktır peki hormon durumu nedir…
  Ama olsun ya olsun birilerinin işi dönsün bizde kendimizi kandıralım yaa ne güzel bişi balıkları yiyelim sebzeleri meyveleri yiyelim..Bol bol temizlik yapalım…İnternette kopyala yapıştır yapalım yeterki günümüz insanının içindeki boşluklar dolsun dimi ama ne var yani…oh işte yiyelim içelim internete takılalım..ilişkiler çürük çarıkta olsa sorun değil..Yeterki biz tatmin olalım ve bunun içinde booool boool tüketelim…
  Yeterki bize sokmayan yılan bin yaşasın…

  :exclamati

  *************************

  Çevremizdeki kaynakları tüketirken o kaynaklara bağlı olduğumuzu unutuyor olmamız ne garip.
  Aslında tükettiklerimizle tükeniyoruz…
  Copy paste yapıp rahatlayalım bari ehi.

 4. Anjelika7 says:

  Uzun bir metinde, metnin uzunluğundan ziyade, kimin tarafından yazıldığı daha önemli benim için. Değer verdiğim kişilerin yazdıklarını farklı bir ilgiyle ve zevkle okuyorum. Bunun dışındaki kriterim, ilgimi çeken bir konu olması ve iyi yazılmış olması. Konu ne kadar ilgimi çekse de sıkıcı bir üslup ve yazım hataları okuma zevki vermiyor bana. Tavuk değilim ki, önüme her atılanı yiyeyim? :)
  Öyle değil mi?
  :hoax

  ******************************

  Metnin uzunluğundan ziyade kimin tarafından yazıldığı gerçekten çok önemli. Bazen sevdiğim bir yazarın kitabı bitmesin istiyorum. Fakat ekrandan okuduklarımız, okuma alışkanlıklarımızı biz farkında olmadan etkiliyor sanırım.

 5. handan says:

  Sevdiğim,yazılarını okumaktan zevk aldığım bir yazarsa metnin uzunluğu ya da kısalığı çok etkilemez.Hatta bazen okuduğum kitabın bitmesine üzüldüğüm bile olmuştur.Aynı şey internet içinde geçerli,mesela bloğunu beğenmesem okumam.

  *******************

  Teşekkür edicem.

 6. Handan says:

  Birşey değil diyecem ben de…

  **********************

  Eksik olma.

 7. Anjelika7 says:

  Benim de demek istediğim öyle bişeydi. Bloğunu bu kadar düzenli ve sıkı takip ettiğim 3 kişiden birisin. İlgimi çekiyor, zevk alıyorum ki okuyorum…
  :ck

  *********************

  Teşekkür etmek istiyorum.

 8. Bir gün kopyalananları yapıştıracak yer bulamayacaklar.
  Bu arada ben uzun yazıları sondan okumayı seviyorum.Sonunu okuyan nadir kişilerden olmak için.

  *******************************

  Bi kitabın sonunu görmekten ürkerim.
  Mümkün olduğunca sonuna bakmıyorum.
  Fakat uzun bir yazının sondan okunması kısmı denemeye değer.

 9. “Kopyalıyorum yapıştırıyorum ben bunu hep yapıyorum”, yapıyoruz, kaçınılmaz oldu artık bu. Üstüne üstlük yapıştırdıklarımızın ne kadar doğru olduğunu bilmeden ya da doğruluğunu araştırmadan yapıyoruz bunu çoğunlukla. Bazen interneti sonu olmayan bir çöplük gibi gördüğüm de olmuyor değil. İçine her türlü bilgi kırıntısının, ayrıntısının atıldığı ama hiçbir zaman da geri dönüştürülemediği bir bilgi çöplüğü.

  Uzun blog yazıları blogda olmaması gereken birşey bence, akıcı ise yazının özünden sapmamışsa yine de okunabiliyor ama bunların dışında kısa ve vurucu olmalı bence.Ve aynı zamanda kopyalanmamış, yapıştırılmamış özgün yazılar…

  *********************************

  İnternet bu hızla yayılmaya ve insanlar tüm bilgileri internete aktarmaya devam ettikçe özgün bir yazı yazabilmek neredeyse imkansız olacak sanırım. İnternet daha fazla büyümeden hemen yazalım :)

 10. shibumi says:

  okuduğum yazının formatına bağlı..yazı ekrandaysa evet çok uzun yazılara tahammülüm yok(seninki hariç)..ama sevdiğim 1 yazarın kitabıysa okuduğum hiç bitmesin isterim..hatta bazen kitabı bitirdiğimde etkisi geçmesin diye birkaç gün yeni kitaba başlamam..
  shibumi’yi bitirdiğimde 1 hafta başka kitaba başlamadığım gibi sanki hala kitaba devam ediyormuşum gibi yanımdan ayırmamıştım…

  ****************************

  Güzel yazılmış bir kitabı, aklımızla damıttıktan sonra ruhumuzda seyrelmesini duyumsamak gibisi yok gerçekten. En son Ziyan’ı okurken yaşamıştım bunu.

 11. spinoza says:

  yaşanılan güzel anlarda copy paste yapılabilse keşke..

  ****************************

  Evet çoğu kez bunu düşünmüşümdür.
  Keşke güzel anların bizde oluşturduğu etkiyi o an için kopyalama yeteneğimiz olabilse. ( denedim olmuyo. )

 12. allahtan ki bu yazılanlar konusunda cahilim!!! yoksa şimdi ben de yaz allah yaz!!!! neyse..
  okuduğum belli olsun istedim sadece.. :)

  *************************

  Fakat aslında o kadar yazmaya gerek yok. Copy paste yap. ehi. ( Ctrl+C sonra da Ctrl+V )

 13. Anjelika7 says:

  Hımm! Ben Ctrl-C sonra da Ctrl-V yapmıyorum. Sağ tıklamalar işimi görüyor. Ayrıca kopyala yapıştır büyük kolaylık ya… Ben de çok kullanıyorum, kullanmayı da seviyorum. Yaşasın kolaylık!
  :heart:

  **********************

  Tüm bilgisayar komutlarını seviyorum ben…

 14. Oyun ve oyalanma gibi bir şey değil mi?

  ****************************

  Aslında cilala sil gibi bi şey galiba. ( nasıl ya? )

 15. Belki de sorun yoktur… Bir grubun yaratıcı olmaya nail oldugu bir dunyadansa, herkesin sürece katıldığı, çoğunun eli yüzü çamurlu, şahsa yarı münhasır çalışmalar, belki de gelişimin kendisidir..bilmem ki

  ***************************

  Bence gelişim özgün beyinlerin özgürlük arayışındadır…
  Yaşasın özgürlük.

 16. imagine says:

  uzun yorumlar da sadece editör tarafından okunuyor biliniz istedim :)

  hız, binyılımızın mimarı olmakta…

 17. Artık hızlı balık yavaş balığı yiyormuş. Öyleymiş. :)

 18. misafir says:

  Kısa ve öz de ifade edilebilecek şeylerin sırf “zengin” görünsün diye uzatılmasından hiç hazzetmem ben de. Kopyala yapıştır usulüyle bir takım fikir ve düşünceleri kendine mal etmeyi hele hiç. Ayıp bi kere. Wilt

 19. Üstelik etik de değil. Fikir üretenlere saygı duymalı.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette