Felsefe Kokteyli

Mantığın babası Aristo, hayatımızdaki amacın en derin benzersiz işlevlerimizi yerine getirmek olduğunu düşünüyordu.

Ve sorusu şuydu: “Bizi diğer canlılardan ayıran nedir?”

Aristo’ya göre cevap; bize özgü olan akıl yürütme yeteneğimizdir ve iddiası da en mutlu insanın bu işlevi yerine getiren insan olduğudur.

Bence felsefe akıl yürütmenin en gözde enstrumanıdır.

Platon’un hayatımızdaki temel amaca dair fikri; en yüce bilgi biçimine ulaşmaktır. Diğer her şeyin türediği iyi ideası; Eudemonia, ruh dengesi durumu.

Epikür için ise ataraxia tek gerçek mutluluktur. Platon’un ruh dengesi ya da Aristo’nun önerdiği akıl yürütme aracılığı ile değil, basitçe kaygının ortadan kaldırılmasıyla ulaşılabilecek bir ataraxia.

Peki neden “ruh dengesi”, “akıl yürütme” ve “ataraxia’nın” konsantre kokteylini fondip yapmıyoruz?

Şerefe!

 

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

9 Cevaplar Kime:“Felsefe Kokteyli”

 1. Akıl yürütme ile ataraxia eş zamanlı gerçeklenir mi bilmem. Sanki akıl yürütmenin durduğu anlar, atarlanmanın da durduğu anlar… Akıl durduğunda eşsiz bir dinginleşme olur gibi geliyor, bünye ancak böyle rahatlar ve ruhumuz her konuda yargıyı askıyı alır… Atarixa ve eudemonia ikilisi bana yeterli :)

  Ps. Eudemonia yunanca mutluluk anlamına geliyormuş, kelimenin içinde daimon (şeytan) kelimesi saklanmış, enteresan :) Şeytan mutluluğun içinde mi acep?

  *********************************

  Aklı durdurmadan ataraxiaya ulaşabilmek gerçekten zor.
  Diğer yandan sadece atarixa ve eudemonia karışımı çok tatlı bir kokteyl olmaz mı?. Şerbet gibi. :)
  Üzerine biraz akıl serpmek içimi kolaylaştıracaktır sanıyorum. :)
  Bu arada Şeytan’da bir melek değil mi?

 2. st. sabastian'ın yolları dar mı geniş mi ve var mı oralarda meşe.... keza evreşe vermez oldu artık neşe... says:

  atarax benim bildiğim bir ilaç…epikür atarax içtiği için mutlu mu oluyor muş….bu çok mantıklı…çünkü atarax bir anti anksiyatif bir ilaçtır…

  ********************************

  Evet böyle bir ilaç olduğu doğru.
  Fakat Epikür’ün yaşadığı zamanda henüz bu ilaç yoktu.
  Sanırım patent Epikür’ün. :)

 3. ‘Yürütmek’ argoda ‘çalmak’ anlamına geliyor.
  Öyle ise Akıl yürütme = Akıl çalmak demek oluyor.
  ‘Aklını çaldım!’ ehi :p

  ********************************

  İyi de, ben onu çok önceleri kaybetmiştim. ehi.

 4. Asitavandas says:

  KOKTEYL: FELSEFE BAĞLARINDA GEZİNİYORUM

  Aristoyu severim hemşehri olur Behram kaleli. İda dağından esen rüzgarla harmanisi savrulurken Midilliye, felsefe dersleri veriyormuş belki de sanat? Bizim yazlık sitenin girişine asın dedim babanın şu sözünü”Doktor iyileştirir, doğa iyi eder.” fazlaca entel bulup hoş karşılamadılar ama tedbir olsun diye en yakın hatahane ve sağlık ocağı telefonlarının listesini astılar girişe. Sağlık olsun ne yapalım???
  Ben Epikürü tek geçerim o da güzel bi laf edip şöyle höykürmüş “Non fui, fui, non sum, non curo.” Meali şöyle: Yoktum, varım, olmayacağım, umrumda değil. Bir çok inananı gayrı mezar taşlarına bu aforizmanın baş harflerini kazıtmışlar: NFFNSNC. Bende isterem benede yazssınlar. Akşam olsa vakti kerahat gelsede birkaç kadeh ataraksiya zira ben tüme varıp tümden gelmek istiyorum. Bi şişe “ada karası” tükettiğimde tüme varıyorum ikincide dönüyorum(Tümden gelim). Dönüş zor ama keyifli yahu yaşasın abe Epikür. Hade Ataraksiya!…

  *********************************

  Ne keyifli bir gidiş ve dönüştür bu. :)
  Tümden gelip güme gitmek gibi. :))
  Ben bazen kendi eksenim etrafında dönüp ulaşıyorum ataraksiyaya. oh. :)
  Şerefe güzel insan. :)

 5. Peki. Senin sanmışım, sahibini aramaya çıkayım.

  *****************************

  Ben de benim sanmıştım. :)
  Bir de ne sandığımı sanıyorum bilsem.

 6. Bunu cok sevdim
  serefe :)

 7. bu üçlüyle iyi bir dörtlü olunur kanaatindeyim.

 8. Okeye dördüncü gibi. Elzem bir şey. :)

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette