Hafıza Hapı ve Mayalar

Ben, hafızada yaşar ve büyür. Hafıza ise insanlık tarihi düşünüldüğünde insanoğlunun yeni keşfetmeye başladığı bir yapı. Beyin üzerinde yapılan bilimsel çalışmalar gelişen teknolojiyle birlikte hafızanın kapısını her geçen gün biraz daha aralamaktadır.

“Günümüz bilgileri ışığında hafızanın nasıl oluştuğu konusundaki açıklama, iki sinir hücresi arasındaki iletişim bağının gücüne odaklanıyor. Bu güç, oluşan hafızanın kısa süreli mi yoksa uzun süreli mi olacağını da belirtiyor. Dolayısıyla eğer iki sinir hücresi arasındaki belli bir uyarı açısından sadece bir defa iletişim gerçekleşmişse, onunla ilgili olan hafıza kısa süreli oluyor. Eğer belli bir uyarı iki sinir hücresi arasında defalarca iletiliyorsa bu iki sinir hücresi arasındaki bağlantı giderek güçleniyor ve sonuçta uzun bir süre devam edecek fiziksel bir yapı değişimi gerçekleşiyor. Bu da hafızanın uzun süreli olmasını sağlıyor.” ( Çok tekrar etmenin öğrenme üzerindeki olumlu etkisi bu şekilde oluyor. )

James Watson ve Rosalind Franklin ile birlikte DNA’nın yapısını çözen Francis Crick Şaşırtan Varsayım (The Astonishing Hypothesis) adlı kitabında şöyle diyor: “ Şaşırtan hipotez şudur ki; siz, sevinç ve kederleriniz, hatıralarınız, hırs ve ihtiraslarınız, kimlik duygunuz ve hür iradeniz aslında olağanüstü sayıdaki sinir hücresinin ve onlarla ilgili moleküllerin hareketinden başka bir şey değildir.”

Aslında bu sinir hücreleri ve onlarla ilgili moleküllerin çalışma dinamiklerine etki etmeyi başardığımızda hafızamızı olduğundan çok daha fazla geliştirmek neden mümkün olmasın?

Hafıza hapını geliştimeye çalışan Tim Tully tam da bu konu üzerinde çalışıyor. Tully hafızanın iyileştirilmesinden ve geliştirilmesinden  sorumlu olan önemli genlerden birinin yaltılmasını başararak Helicon Therapeutics adlı bir şirket kurmuş durumda ve şu an deneme aşamasında olan hapın beş yıl kadar kısa bir süre sonra insanların hizmetine sunulacağını söylüyor. Hafıza hapı yabancı bir dilin bir ay kadar kısa bir sürede öğrenilmesini sağlayabilecek, pek çok alanda üniversite eğitimi almak için gereken dört yıllık süre belki bir kaç aya inebilecek. ( Ayrıntılı bilgi için bakınız Bilim ve Teknik Dergisi Ağustos ayı sayı 153 )

Konumuzla hiç bir alakası yok ama Maya kehaneti söyle der: “Yükselin, hepiniz yükselin, hiç kimse arkada kalmayacak şekilde yükselin, hep beraber bir kez daha geldiğimiz yeri, özümüzü göreceğiz.” Diğer yandan Maya kehanetlerine göre; Maya takviminin bittiği 21 Aralık 2012 günü, içinde yaşadığımız çağ sona erecek ve yeni bir çağ başlayacak. Ve bu çağ kıyametle (Apocalypse) gelecek. İşin ilginç yanının kıyamet anlamında kullanılan “apocalypse” kelimesinin aynı zamanda “açığa vurma”, “keşif” anlamını da taşıması. Kanımca kıyametle bahsedilen şey, dünyanın yok oluşundan ziyade, insanlığın beynin çalışma prensiplerini “açığa vurmasıyla” bir ruhsal aydınlanma çağına gireceği. Evet insan beynini “keşfettiğinde” alabildiğince “yükselerek” özünü görebilme yetisine de sahip olabilecektir bence. ( Sanırım hafıza hapı tahminlerden bi kaç sene daha önce 21 Aralık 2012 günü piyasaya sürülecek. Ehi. )

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

6 Cevaplar Kime:“Hafıza Hapı ve Mayalar”

 1. Anjelika7 says:

  Hoşgeldin Oyumben. Tatil yaramış bakıyorum. Konu ve yazı müthiş. Çok ilgilendim. Hafıza hapını sabırsızlıkla bekliyorum. Umarım 5 yılı filan bulmaz piyasaya sürülmesi. Tabi bir de bedeli, bireysel olarak edinebileceğimiz oranda olur.

  Konuyu Maya’lara bağlaman da müthiş. Sahi ya, kıyamet falan, inşallah dediğin gibidir de, kıyamet yerine ruhsal aydınlanmayla karşılaşırız 21 Aralık 2012’de. Hep birlikte şıkır şıkır aydınlanırız…

  Neyse ben hafıza hapını bekliyorum.
  :bingung:

  ********************************

  Bu hap Türkiye’de satışa sunulmaya başladığında sanırım Çin malı olanlardan kullanacağız. :) Bu nedenle fiyatı gayet uygun olur kanaatindeyim. Fakat hapı yuttuğumuzda ne yuttuğumuzu hatırlayacağımızdan emin değilim. :) Sanırım günde bir tane yerine bi kaç tanesini yutacağız. ehi.
  Bu arada 12 Eylül’de aydınlanma ihtimalizimi kaçırırsak kıyameti yaşayacağımızı düşünüyorum.

 2. Hafıza hapını derhal istiyorum tam benlikmiş.
  Hisler bütünü,onlar beyin sinirlerimizin durumunun değişmesi.
  Mesela bir kişinin kendini rahatlıkla zehirleyebiir.
  Nasıl yapar,Kinlenir,Nefret eder,Kızgınlıklarını sürdürür,Beddua eder,bu vesileyle ruhunu ne denli kötü zehirlediğinin farkına bile varamaz.
  Dicem o ki,işte bu döngüler beyin sinirlerinin çalışma şekli….

  Neyse hoşgeldin Oyum Ben bilgilendirici yazılarını bekliyoruz….

  :sun:

  *************************************

  “Ne istediğine dikkat et ya sahip olursan” sözü geldi aklıma.
  Nobel ödüllü Eric Kandel, “İnanın güçlü bir hafızanız olsun istemezsiniz, acı olayları yaşamınız boyunca yaşandığı andaki tazeliği ile hatırlamayı hiç ister misiniz?” diyor. Ya haklıysa? Amanin!…

 3. Kişinin kendine yapacağı en büyük kötülüktür herhalde o anda yaşamak….
  Böyle yapmak isteyenler varsa kolay gelsin.
  Ciden Mayalara hayranımdır.Bir belgeselde seyretmiş idim,Adamlar ilgili tapınakta güneş doğuş şeklini öle bir hesaplamışlardı ki şimdiki bilimadamı amcamlar afallamışlardı.
  Zekanın yüksekliği fizik matematikle ölçülmüyor biliyorum.Fakat o çağlarda bölesi dişe dokunur işler yapılmış nutkum tutuldu…

  Tekrar hoşgeldin Oyumbencim..iyiki geldin…:)

  **************************

  Belki biz de bir gün Mayaların Medeniyetine yaklaşacağız.
  Bu arada hoşbulduk. :)

 4. şöyle bir cevreme bakındımda kac kişi hafıza hapı yada mayaları tanıyor..
  yuturdular bu hapı bize coktan..
  ben bu günlerde karamsar çizgiler ciziyorum bundandan üzülüyorum ..

  ****************************

  Karanlık aydınlığın suçudur.
  Bir şeyler yapmalı.
  Bu arada aklıma Arı Maya geldi. Alakası yok ama geldi işte.

 5. misafir says:

  hafızanın başına buyrukluğundan, unuttum sandığım şeyleri küt diye, ortada hiç bişey yokken önüme sürüp beni afallatmasından hiç hoşlanmıyorum.

 6. Hafıza böyle çalışıyor. :)

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette