Ekslibris

“Ekslibris, kitapseverlerin kitaplarının iç kapagına yapıştırdıkları üzerinde adlarının ve değişik konularda resimlerin yer aldıgı küçük boyutlu grafik çalışmalardır. Kitabın kartviziti ya da tapusudur. İngilizce “Bookplate” olarak da bilinen Ekslibris, kitap sahibini tanıtır, onu yüceltir ve kitabı ödünç alan kişiyi geri getirmesi konusunda uyarır. Bir mülkiyet işareti, sahiplenme göstergesi olmanın yanında kitabın hırsızlıga karşı korunmasını saglama işlevinin de oldugu söylenebilir. Sözcük olarak …’nın kitabı, …’nın kitaplıgına ait veya …’nın kütüphanesinden anlamına gelir.

Ekslibris önemli bir iletişim aracıdır. Bir ihtiyaç grafigi olarak dogmasına karşın, estetik kaygılarla yapılan özgün yapıtlardır. Sanatı, insanın elleri arasına, kitapların içine kadar getirir, onun büyüleyici sıcaklığını hissettirir. Çok uzun bir geçmişe sahip bu sanat dalı, yapıldıgı döneme ait kültürel, tarihsel özellikleri günümüze taşıması nedeniyle de ilgi çekmekte, sanatçılar ve koleksiyoncular arasında önemli bir degiş tokuş objesi olarak kullanılmaktadır

Ekslibrisin ilk ve en eski örneginin M.Ö. 1400 yıllarında açık mavi renk bir fayans üzerine yapıldıgı, bunun da III. Amenofis’in kitaplıgına ait oldugu ve bu levhaların papirüs rulolarını korumak için kullanılan agaç sandıklara takıldıgı tahmin edilmektedir.

Gerçek anlamda Ekslibrisler matbaanın icadıyla birlikte yapılmıştır. Önceleri sadece kilisenin ve prenslerin ellerinde bulunan çok degerli el yazması kitaplar, matbaa sayesinde alt düzeydeki soylular ve egitim görmüş burjuva sınıfı tarafından da elde edilmiştir. Böylece tek sayı olma durumunu kaybeden bu kitapların, hırsızlıktan ve kaybolmalardan korunması için özel bir mülkiyet işareti gerekliligi dogmuştur.”

Aldığım her kitabın ilk sayfasına adımı, kitabı aldığım tarihi ve şehri yazıp imzalardım.

Bunun yerine artık ekslibris yaptırmaya karar verdim. Yaşasın…

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

6 Cevaplar Kime:“Ekslibris”

 1. Bloğundan gelen yazılardan rahatsız değilim önce onu bi sölim de…
  Bilgilendim paylaşımına teşekkürler.
  Bende adımı soyadımı ve yaşadığım şehri yazıyorum.İlk sayfalarına kitaplarımın.
  Birde kitaplarımı biriktirmek yerine evde tutmam sürekli sahaflara geri götürürüm.Başkaları faydalansın diye.
  :)

  ***************************

  Kitapları okuduktan sonra başka insanların faydalanması için paylaşmak gerçekten güzel bir davranış.
  Ancak ben onları tekrar tekrar elime alıp altını çizdiğim yerleri yeniden okuyorum.
  Geçmişte o kitabı okurken neleri hangi durumda hissettiğimi her keşfedişimde, kitapla aramdaki görünmez bağ güçleniyor.
  Geçmişim kitapların içinden bana gülümserken onları veremiyorum ne yazık.

 2. :)
  kütüphanede çalıştığım günleri anımsadım..
  ne güzel kokar bide kitaplar, özlemişim..

  ***********************

  Kitap kokusuna bayılırım.
  Aldığımda ilk iş kokusunu içime çekmek olur.
  Parfümü olsa alcam valla. ehi.

 3. Anjelika7 says:

  İtiraf edeyim, bu konuda hiç bilgim yoktu. İlk defa duydum. Kitaplarla bu kadar haşır neşir olmama rağmen, bu bilgiyi nasıl olmuş da atlamışım, anlayamadım. Blgilendirme için çok teşekkür ediyorum. Sosyal bir hizmet bu. Sağol.
  :malu:

  **********************

  Kitapseverlerin ekslibrisi olmalı bence…
  Her eve lazım.

 4. Ben hala aldığım kitaplara adımı,aldığım günün tarihini ve imzamı atıyorum.Buna rağmen okunması için verdiğim kitaplar kime verdiğimi unuttuysam geri gelmiyor.Kendim yazınca sanki daha çok benimmiş gibi geliyor. Bu arada bu konuyla ilgili bir sürü yazı var internette kayıt bulmak isteyenler bakabilir.Bilgilendirme mesajıdır) :)b

  *****************************

  Aniden otomatik bilgilendirme mesajları gönderesim geldi. ehi.
  İlgi-bilgi döngüsünde devinmeli bünye. ( gözlerini büyütür, bilgilendirme mesajı bekler, bilgilenesi gelmiştir… )

 5. Bilgilendirme mesajlarına devam o zaman,kimin gönderdiği farketmez.Yeter ki bilgilenelim.

  ************************

  Evet bilgi süngeri olalım.
  Büyüyünce bilim adamı olcam ben. ehi.

 6. Bu çok güzel bir fikirmiş. Kitaplarımı artık kimseyle paylaşmıyorum, kitaplığımdan bir kitap isteyen kişiye gidip o kitabı satın alıyorum, çünkü o kadar çok gitti ve geri gelmedi ki… Değer verilen, özen gösterilen şeyler kişiden kişiye göre değişiyor, ben de kitaplarım konusunda takıntılıyım.
  Peki nerden nasıl temin edilebilir bu?

  ************************

  Şu an yaptıracak yer araştırıyorum. Bulduğumda blogumda yayınlayacağım.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette