Doğanın Şakası … /Felsefe Hayatınızı Nasıl Değiştirir?

“Çoğu türde cinsel stratejiler, eril ve dişiller için farklıdır. Genel olarak erkek, olabildiğince çok dişiyle çiftleşmek ister. Böylece soyunu mümkün olduğunca çoğaltmış olur. Biyolojik açıdan genlerinin sonraki nesillere aktarımı için en iyi strateji budur. Fazla miktarda üreme hücresi taşımaktadır ve şansını artırmak için doğanın ona gösterdiği yol, bunları olabildiğince yaymaktır. Diğer taraftan dişi genellikle, elde edebileceği en iyi erkekle çiftleşmek ister. Böylece yumurtalarını olabilecek en iyi şekilde döller ve doğdukları zaman en iyi kaynaklara sahip olmalarını sağlar. Biyolojik açıdan genlerin gelecek nesillere kendilerini sürdürebilmeleri için en iyi strateji budur: Sınırlı sayıda yumurtası vardır. Bu yüzen şansını artırmak için doğanın gösterdiği yol, her birine tedbirli yatırımlar yapmaktır.

Böylece insanlar, biyolojik olarak uyumsuz çiftleşme stratejilerine eğilim gösterir. Erkek sahip olabileceği kadar fazla sayıda dişiye sahip olmak ve her birine mümkün olduğunca az bağlanmak ister. Dişi, sahip olabileceği en iyi erkeğe sahip olup ona tamamen bağlı olmak ister. Kültürel anlamı, çapkınlık ve tek eşlilik arasındaki çekişmedir. Buna sürekli bir çatışmanın formülü denebilir. Karşılıklı kaygı, karşılıklı çekimin ironik bir yan ürünüdür. Doğanın bize küçük bir şakasıdır. Cinsiyetler savaşına sebep olan temel çelişki budur.”

Her kadın evlenmeli, hiçbir erkek evlenmemelidir.

– Benjamin Disrael

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

9 Cevaplar Kime:“Doğanın Şakası … /Felsefe Hayatınızı Nasıl Değiştirir?”

 1. Handan says:

  Bu sonuca göre kadınlar evlenecek erkek bulamayacaklar doğal olarak erkekler soyunu devam ettirme derdinde olamayacaklar.Ohh çok güzel…

  ***************************

  Değişik bir durum. Biraz çetrefilli.

 2. imagine says:

  Yok artık! feminist damarım kabardı… kimse evlenmemeli demek istiyorum!

 3. Gelecek bilimcisi Elvan Toffler gelecekte evliliğin ortadan kalkacağını iddia etmişti. Belki de bir bildiği vardır adamın. :)

 4. misafir says:

  ilgi alanıma girmeyen bir konuda yorum yazmak istemem.
  kriminal yazı yok mu yahu :D

 5. Bakınız “akıl burkan” katagorisi. :)

 6. misafir says:

  kast ettiğim onlar değil.
  ilgi alanınızda da değil, anladım :)

 7. İlgi alanımı genişletmeli miyim?

 8. misafir says:

  evet, evet lütfen genişletin, lütfen.
  ya da siz bilirsiniz :)

 9. Aha genişliyor. Sanırım genleşiyor da. Anağhh buharlaştı.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette