Beyni Olmayan Beyni Olanı Nasıl Yönetir?
Karınca üzerinde büyüyen Cordyceps cinsi bir mantar içine yerleştiği böceğin davranışlarını kontrol etmeye başlıyor. Böylece kendi türünün devam etmesi imkanı oluyor:
Mantarın sporları karıncanın dış yüzeyine tutunarak çimleniyor. Sonra böceğin içerisine giriyor. Mantar gelişip spor yapacak olgunluğa geldiğinde canlının beynine yöneliyor. Bazı kimyasallar salgılayarak karıncanın beynini ele geçiriyor ve onu kendi amaçları doğrultusunda yönlendiriyor. Kendi iradesi dışında hareket etmeye başlayan karınca, mantarın kendi soyunu devam ettirebilmesini sağlayacak en yüksek yere çıkıyor ve oraya sıkıca tutunup bekliyor.
Bu aşamadan sonra konak olduğu karıncayla işi kalmayan mantar, böceğin beynini parçalıyor, kabuğundaki tüm açıklıklardan dışarıya doğru büyüyor. Olgunlaştığında ise içinde sporların bulunduğu kapsülleri paketler halinde etrafa yayılarak neslini devam ettiriyor.
Bu muhteşem doğa olayında beni düşündüren şey; beyni olmayan bir mantarın, beyni vücudunun toplam ağırlığının % 6’sını oluşturan bir karıncayı etki altına alıp onu istekleri doğrultusunda yönlendirebilecek bir akla sahip olabilmesidir.
Yoksa, siyaset, eğitim sistemimiz, inançlar, korkular, para, medya, insanların beynine yerleşen mantarlar olmasın!
Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

2 Cevaplar Kime:“Beyni Olmayan Beyni Olanı Nasıl Yönetir?”

 1. Merhabalar.
  Çok güzel bir konuydu. Kaleminize, emeğinize ve yüreğinize sağlıklar dilerim. Beyni olmayan bir mantar programlanmış bir içgüdüyle karıncayı ele geçirip beyninden faydalanıyor. Her şey bilimsel açıdan çok harikaydı. Ancak, yazınızın son cümlesi var ya, nasıl tarif etsem, harikanın da harikasıydı. Tebrik ederim. Kutlarım sizi.

  Bu yazınızla bazılarına öyle güzel dersler verilir ki, şayet ihtiyaç duyarsam, sayfanızı kaynak göstererek bu yazınızdan istifade edebilirim değil mi?
  Selam ve saygılarımla.

  *****************************************

  Elbette dilediğiniz gibi paylaşabilirsiniz.
  Değerli yorumunuzun için teşekkürlerimi sunuyorum. :)

 2. Bu olayı belgeselde izleyince -niyeyse- çok şaşırmıştım ben. Bence bu dünya “mantarların” dünyası?

  **********************************************

  Mantarların bizden önce var olduğunu ve hatta bizden sonra var olmaya devam edebileceğini düşünüyorum.
  Netflix deki “Mantarların Gizemli Dünyası” belgesini coşkuyla tavsiye ederim: https://www.netflix.com/tr/title/81183477

  Mantarları anlayan evreni anlar.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette