Kehanet
“Ötekine duyulan arzu, öteki tarafından arzulanma arzusu ve ötekinin arzuladığı şeylere duyulan arzu.
Bu sonuncusu, hınç ve hasedi insan arzusunun kurucu öğesi yapar.
Bir büyücü köylüye bir seçenek sunmuş: ‘Ya sana bir inek ve komşuna iki inek vereceğim ya da senden bir inek ve komşundan iki inek alacağım. Hangi seçeneği istersin?’ Köylü hiç tereddüt etmeden ‘ikincisi’ demiş.
İşte hınç ve hasedin püf noktası: Eğer benim kazanmam ve rakibimin kaybetmesi arasında bir seçim yapmam gerekirse, rakibimin kaybetmesini tercih ederim, bu benim için de bir kayıp olsa bile.
Kapitalist tüketicilik bir haset uygarlığıdır. Öyle ki, ihtiyacım olanı değil, başkaları neye sahipse veya neye sahip olmayı arzuluyorsa onu isterim. “
Kehanetim şudur:
Evrim çoğunluğun çıkarlarını önemseyen canlı türlerinin hayatta kalabildiğini bize defalarca kanıtlamış olmasına rağmen, insanoğlu kendi çıkarlarını gözetmeyi çoğunluğun çıkarının önünde tuttuğu ve hasetle eylediği ölçüde, teknoloji ve bilimle ilerlediği yanılgısıyla ortaçağ karanlığından daha derin bir karanlığa gömülerek yok olacaktır.
Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

2 Cevaplar Kime:“Kehanet”

 1. Gülçin Karabulut says:

  İlkel yanına hükmedemeyen varlıklarız. Bilge de olsak bu böyle.

  ***********************************

  İnsan, ilkel yanına hükmedebilen varlıktır.

 2. Recep Altun says:

  Merhabalar.
  Ben geldim.
  Uyuklayan bir göz aralığı ile zor bela okuduğum paylaşım için şu an yorum yazacak durumda değilim. Uykumu kandırdıktan sonra gelirim.
  İyi geceler

  ******************************

  Hoş geldiniz, sefa getirdiniz. :)

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette