Korksan da Vazgeçme (1987) / Susan Jeffers

“Susan Jeffers insanların korkuları tamamen yanlış yorumladığını söyler. Bunlar sizin sınırlarınıza ulaştığınızın işareti değil, devam etmenizi söyleyen yeşil ışıktır: Eğer hiç korku hissetmiyorsanız büyümüyorsunuz demektir. Endişeyi inkar etmeyin ama bunu rağmen de gerekli adımı atın, gemiler limanda kalmak için yapılmamışlardır. Jeffers korkunun psikolojik değil, eğitimsel bir sorun olduğunu belirtir.

Kendi evreninize evet deyin. İşinizden nefret mi ediyorsunuz? Öyleyse ya bilinçli olarak orada kalmaya karar verin ve elinizden gelenin en iyisini yapın (kesin bir evet) ya da ayrılın.

Jeffers ‘Korku ile hareket etmek çaresizlik duygusundan kaynaklanan ve derinlerde yatan bir korkuyla yaşamaktan daha az korkutucudur’ der. Başka bir deyişle, hiçbir riske girmeyenler aslında sürekli bir şeylerin yanlış gideceği endişesiyle yaşarlar. Her şeyden önce kendilerini güvende hissetmek isterler fakat asıl bu yüzden kronik bir güvensizlik içinde olurlar. Yeni şeyler denemek aslında çok daha kolaydır. Hayatınızda daha fazla zorluklarla başa çıkmaya karar vermeniz güven hissini de beraberinde getirir çünkü böylece her şeyin üstesinden gelebileceğinizi bilirsiniz.“

 

************************************************************

 

“Yaşamımda hemen her şeyden korktuğum bir dönemi anımsıyorum, düşlerimi gerçekleştirmeye yönelik tüm çabalarımın başarısız olacağından korkuyordum. Bu yüzden güvensizliklerimin kurbanı olarak eve kapandım. Beni yeniden hayata döndüren eski bir Zen ustası olduğunu belirtmek isterim ama öyle olmadı. Bana aslında yardım eden, Doğu Havayolları’nın bir reklamında kullandığı slogan oldu: ‘Bu dünyaya katıl.’ Bu reklamı görünce birdenbire dünyaya katılmayı bırakmış olduğumun farkına vardım.”

“Siz bir kurban mısınız, yoksa yaşamınızın sorumluluğunu üstleniyor musunuz? Çoğumuz yaşamın sorumluluğunu üstlendiğimizi düşünürüz ama aslında bunu yapmayız. Kurbanlık kavramı karmaşıktır ve birçok şekle girer.”

“Korkunun varlığı, büyüdüğünüzü ve hayatın zorluklarını kabullendiğinizi işaret eder.”

Susan Jeffers

Jeffers üniversiteye gitmeye karar verdiğinde iki çocuk annesi genç bir kadındı, daha sonra Columbia Üniversitesi’nde psikoloji dalında doktora yaptı. Mezun olduktan sonra New York City’de Floating Hospital’da yönetici oldu ve on yıl kadar bu görevi sürdürdü.

Korksan da Vazgeçme, New York’taki New School For Social Research’e katıldığı bir kurs sonunda şekillendi. Başvurduğu birçok yayıncı tarafından geri çevrildi.

Korkuyu yok etmeye yönelik seminer ve kurslarıyla ünlenen yazar birçok kez Oprah’nın programlarına katıldı.

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette