Hatırlama ve Tanıma (NLP)

1. Netleştirme ve tanım:

Hafızayı geliştirmenin en iyi yollarından biri geleceğe yönelik planlar, hayaller ve düşünceler gibi içsel görüntülerin detaylı ve net tanımlarını yapmaktır. Böylece detaylı görsel imajlar yaratılır ve tanımlama becerisine yönelik alıştırma yapılır.

2. İlişkilendirme (bağlantı kurma):

Yeni bilgileri daha sonra hatırlamak için her bilgiyi hafızada zaten bulunan bir olayla ilişkilendirmek (bağlantı kurmak) yararlıdır. Hafıza listesi hazırlamanın temelinde ilişkili olayların bir öykü şeklinde sıralanması yatar.

3. Duygusal katılım:

Eğer kişi aynı duruma tekrar erişebiliyorsa, güçlü duyguları deneyimlerle ilişkilendirmek oldukça yararlıdır. Deneyimi “yeniden yaşamak” sayesinde hafızada grafik detaylar halinde geriye doğru “akar”. Bu teknik geçmişi hatırlamada yaygın olarak kullanılır ve ilkeleri doğrudan öğrenme ortamına uygulanabilir. Bilgileri kodlarken içinde bulunduğumuz durum, aynı deneyimi güçlü bir şekilde hatırlarken yaşadığımız durumla aynıdır.

4. Duyuların hepsini çalıştırma:

Hafızaya erişim sırasında ne kadar fazla sayıda duyusal kanal kullanılırsa, hatırlamada o ölçüde eksiksiz olur.

5. Hafıza kancaları:

Hafıza kancaları, bağlantı kurma ve ilişkilendirme ilkesine dayanır. Önce listenin ezberlenmesini ve sonra da içerisinde bulunan maddeler hakkında aktif zihinsel ilişkilendirme (resim veya film) yaratılmasını gerektirir. Örneğin alışveriş listesi: ekmek, süt, yağ, ayakkabı cilası, çamaşır tozu, vs.

İlişkilendirme resmi: ekmek inekten çok fazla süt sağdı ve bundan yağ elde etti. Böylece ayakkabılarını cilaladı ve sonra da fazlalığı yıkayıp atmak için çamaşır makinesine koydu.

6. Hafızayı güçlendirme sanatı:

Sözcüklerin ilk harflerini kullanarak listeler, hatırlanması zor olaylar, ilkeler veya listelerle bağlantılı yeni sözcükler, kafiyeler veya deyimler yaratmaktır.

7. Fiziksel etkinlik:

Bilgileri yüksek sesle okurken, yazarken veya etrafta dolaşırken vücudun aktif bir şekilde devrede olması daha sonradan hatırlamaya yardımcı olur.

8. Ritim ve kafiye:

Bilgileri işitsel olarak hatırlamak için yararlıdır.

9. Duruma bağlı öğrenme:

Bilgi kodlanırken bireyin içinde bulunduğu durum, aynı bilgiyi hatırlamak için gereken durumdur. Örneğin bir odaya neden girdiğinizi unuttuğunuz zaman, bir önceki odaya yani fikrin ilk olarak aklınıza geldiği yere dönerseniz aniden hatırlayabilirsiniz.

10. Görselleştirme veya Zihinsel İmajlar:

Görselleştirme hatırlama açısından çok güçlü bir araçtır. Bir resim binlerce sözcükten daha etkilidir. Görüntüler aracılığıyla çok miktarda bilgiyi işlemden geçirmek için görsel kapasitemizi kullandığımızda hafızamızın inanılmaz düzeyde geliştiğini görürüz. Bunun bir nedeni de fotografik hafızanın işleyişidir. Teknik bilgileri hatırlama yeteneğine sahip insanlar bilgileri temsil etmek için resim ve şemalar yaratma konusunda çok başarılı olurlar.
Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette