H-U Sistemi [Turkuaz] Seviye Sekiz (Holistik)

Kural: Yaşamın sürmesi için gereken fedakârlığın gösterilmesi.

Bakış Açısı: Jeopolitik çöküş tehlikesi ile karşı karşıya olan bir dünya. Kısa vadeli çözümlerin eko sistemi tehlikeye attığı bir dünya.

Yaşam Hedefi: Türlerin hayatta kalabilmesi için geleneksel jeopolitik/ekonomik sınırların ötesinde meta çözümler uygulamak. Savaşları, yoksulluğu, açlığı, hastalıkları ve siyasi baskıyı sona erdirmek.

Düşünme: Gözlem. Sistemli hedef yönünde nesnel analiz.

Amaç ve Araç Değerleri: Deneyimleme ve iletişim kalitesinin arttırılması.

Varoluş Şekli: Paradoks. Deneysel ve varoluşsal.

Varoluş Sorunları: Paradoksla yaşamak. (Yaşam en değerli şeydir ama benim yaşamım çok değersiz).

Uyum Mekanizması: Geleneksel insan engellerini terk etmek ve küresel problemlere eğilmek için dünya çapında birleşmek ve bireylerin gruba zarar vermediği yeni bir tür düzen oluşturmak için izleme ve kontrolleri kabul etmek. İnsan ihtiyaçlarını gezegenin sınırlı kaynakları ile uygun hale getirmeye çalışmak. Doğal ve metafiziksel akışın esas düzenini bozmadan yaşam kalitesini idame ettirmek için kendinden ve başkalarından ödün vermek.

Dışa Vurma: Yaşam sisteminde gözden geçirilmiş bir maneviyat ve birlik Yeni Çağ sonrası zihniyeti olarak ortaya çıkmaya başlıyor. Bu zihniyet bireysel ve toplu ihtiyaçları dünyanın sunduğu sınırlarla dengeleyecek.

İşlev Aralığı:

  Düşük: Garip tip

  Yüksek: Peygamber

Örgütlenme Yapısı: Holistik (bütüncül) organizma. Makro seviyeden koruma ve yenilenme. Fikir birliğini ve yetkinliği meta yönetimde benlikle ve dar görüşlü ilgilerle harmanlar. Hem fiziği hem de metafiziği kombine eden oldukça kompleks modelleri kullanır. Bunlar ani global bilgi akışını kullanır. Herhangi bir zamandan veya yerden gelen iç görüler bütüncül şekilde harmanlanır, dünyanın jeopolitik düzenini ve tüm yaşam formlarını etkileme amacı ile birleşir.

İletişim: Toplumun nereye gittiği perspektifine nasıl oturuyor? Bilgiyi hazır tutar. Yönetimin söylediklerini aynen aktarmaz.

Öğrenme Şekli: Öğrenme kabiliyetindeki değişikliklerin sebebi yeni araçlar değil, korkunun göreceli olarak yok olması gibi toplam sistemin diğer yönlerindeki değişikliklerdir.

Sezgisel öğrenme. Öğrenmek için fiziksel olarak var olmaya ihtiyaç duymaz. Düşünenlerin eşit oranda yetkiye sahip olduğu birlik. Düşünme sezgiseldir, mantık dışı değildir. Öğrenme duyusal girdilerin holistik sinerjisi, etkili geri bildirim ve meta-işleme yoluyla ölçülür. Çok boyutlu düşünme, alternatif bilinç seviyelerinin düşünülmesi ve kullanılması yoluyla fikirlerin asimilasyonunu izin verir.

Motivasyon Kaynağı: Herkesin iyiliği için bütüncül yaklaşımlar. Hayat bir kişinin algı ve davranışlarını öğrenmektir. Değer sistemleri bir kişinin tercihlerindeki kalıpları tarif eder. Derin yapının farklı boyutlarını ele aldığı gibi içeriğe değil süreç odaklıdır.

Yönetim Açısından Yaklaştırıcı ve Uzaklaştırıcı Ögeler:

(+) Kişisel çıkarlar ve grup baskılarının üzerinde olma deneyimi, bütün dünya açısından görüş ve hedefler arasında bütünlük kurma, çok boyutlu düşünme, gezegende yaşamın sürdürülmesi.

(-) Gerçekliğin reddedilmesi, uzun vadede bir çok türün yok olması pahasına kısa vadeli hedefler belirlenmesi, dar görüşlülük, etnik köken, ideoloji ve politik çatışmaların desteklenmesi, çevreye zarar verilmesi; kendi çıkarına yönelik mazeretler uydurma.

Anlayış, görüş ve kişiliklerin bütüncü bir yaklaşımla harmanlanması. Bütün-Dünya yaklaşımı kişilikten çok kavramlarla yönetilir. Destek hizmetleri gerektirir ama detaylar bölünme yaratır. Global köy modeli mekân ve zaman sınırlarını aşar. Varoluşla ilgili anlam ve yanıt arayışı. Yaşamın sürdürülmesine yönelik mal ve hizmet üretimi. Bilincin pek çok boyut ve düzeyini deneyimleme isteği. Sinerjik hedefler için farklı birimlerin birleştirilmesi ve koordine edilmesi. Network, ara bağlantı ve sistemlerin çalışması gerekir.

Graves’in bu tür davranan öznelerinin hemen hepsi ellilerinin sonlarında ya da daha yaşlılardı. Onların tipik özelliği “alışılmamış”, mantığa aykırı görünen bir biçimde kendi iç dünyalarını keşfetmeleridir. Onlar buna, oynayacak yeni bir oyuncak muamelesi yaparlar. Ama onunla oynadıkları halde, iç dünyalarının nasıl olduğunu hiçbir zaman bilemeyeceklerinin tamamen farkındadırlar.

Graves, bu düzeylerde insanların en iyi nasıl öğrendiklerinden henüz emin değildir.

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

2 Cevaplar Kime:“H-U Sistemi [Turkuaz] Seviye Sekiz (Holistik)”

 1. Turquoise says:

  9. Seviyeye kanatlanalım..???????

  ********************************

  Elbet birgün. :)

 2. ASİTAVANDAS says:

  Hahhhh! Olacağı bu kadar. Bu Dünyayı sevememiştim zaten. Başka bir yıldıza taşınacağım. Düdük çaldığında beni kimse uyandırmasın. Ben gelmiyorum…

  ****************************

  Dünya bize göre değil fakat ne önemi var? :)
  Zihnimizde yeni bir yıldız inşa edelim.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette