TSK’ya Dönüş Yolu

Anayasa Mahkemesi (AYM), 2012’de ordudan atılan, ‘İstanbul Askeri Casusluk’ davasında yargılanıp beraat eden Yarbay Tamer Karslıoğlu’nun başvurusunu haklı buldu ve ‘masumiyet karinesinin ihlal edildiğine’ karar verdi. Böylece Yarbay Karslıoğlu için mesleğe geri dönüş yolu açıldı.

Yarbay Karslıoğlu, Genelkurmay Elektronik Sistemler (GES) Komutanlığı’nda ağ güvenliğini sağlamak ve şifreli dosyaları çözmekten sorumluydu. Karslıoğlu’nun TSKya dönüş yolu açıldı.

Yarbay Karslıoğlu, Genelkurmay Elektronik Sistemler (GES) Komutanlığı’nda ağ güvenliğini sağlamak ve şifreli dosyaları çözmekten sorumluydu. Karslıoğlu’nun hayatı 25 Ekim 2010’da kabusa döndü.’

İstanbul Askeri Casusluk’ davasındaki 56 sanıktan biri oldu. 2012’nin Mart ayında TSK’dan ‘disiplinsizlik’ gerekçesi ile atıldı. Raporun altındaki imza Tuğgeneral Ali Kalyoncu’ya (15 Temmuz darbe girişiminden sonra firar etti) aitti. ‘Askeri Casusluk’ davasında 2012 Ağustos’unda 7 yıl 4 ay 22 gün hapis cezasına çarptırılan Yarbay Karslıoğlu 2014’te mesleğine geri dönmek için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Bu arada kumpas davası 2016’da çöktü.

Tüm sanıklarla birlikte Karslıoğlu da beraat etti. (Casusluk davasında iddianameyi FETÖ firarisi eski savcı Fikret Seçen hazırlamış, yargılamayı İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi yapmıştı. Mahkeme Başkanı Metin Özçelik 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.) Karslıoğlu’nun Anayasa Mahkemesi’nden beklediği karar geçen hafta çıktı.

Anayasa Mahkemesi Karslıoğlu’nun TSK’dan atılmasının yanlış olduğuna ve ‘masumiyet karinesinin ihlal edildiğine’ karar verdi. Böylece Karslıoğlu için mesleğe geri dönüş yolu açıldı. Hürriyet’e konuşan Karslıoğlu, geç de olsa adaletin tecelli etmesinden mutlu olduğunu söyledi ve özetle şöyle dedi:

“Bu hain örgütün ilk hedefi olan askeri kişilerle ilgili yapılacak düzenlemeler hem adalet hem de FETÖ ile mücadele konusunda çok önemli. FETÖ’yle mücadele etmek için en güvenli yöntem FETÖ’nün düşman olarak gördüğü ve tasfiye ettirdiği kişileri sisteme katmaktır. Geç olmadan ve başka felaketler yaşamadan konunun gündeme gelmesini ve gerekli tedbirlerin alınmasını dilerim, çünkü FETÖ ile mücadelede başarısız olma lüksümüz yoktur.”

Gazeteden Okumak İçin Tıklayınız!

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette