Kontrollü Darbe Sıkıştırmak İçin / Röportaj 1

Yarbay Tamer Karslıoğlu, kontrollü darbe söylemleriyle ilgili, ‘FETÖ Türkiye’yi uluslararası ortamda zor durumda bırakmak adına yayıyor’ dedi.

MİT’e devredilmeden önce Genelkurmay Elektronik Sistemler Komutanlığı’nda görev yapmış ardından FETÖ’nün kumpasıyla tasfiye edilmiş Yarbay Tamer Karslıoğlu, FETÖ’nün TSK’da nasıl örgütlendiğini, FETÖ tasfiyelerinde gelinen aşamayı ve konrollü darbe söylemlerini değerlendirdi. Karslıoğlu’nun sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:

| Kriptoloji uzmanısınız. ByLock darbe girişiminden önce deşifre edildi. Darbeci 165 general başta olmak üzere planlayıcılar nasıl haberleşiyordu? Kriptoloji uzmanı olarak dikkatinizi çekmedi mi?

FETÖ bir istihbarat örgütü. En büyük yanılgımız onları herhangi bir örgüt gibi ele almak oldu. Bu her şeyi değiştirir. İstihbarat örgütüyle ilgili yapılacak çalışmalar çok spesifik ve öznel olmalıdır.

| FETÖ bir istihbarat örgütü olarak görülmedi mi?

FETÖ’nün, PKK, DHKP/C gibi örgütlenmiş olduğunu düşünmek oldukça eksik bir yaklaşım. Tabiri caizse toplu iğneyle çukur kazmak zorundasınız. Sanırım en büyük hatayı orada yaptık. FETÖ hücre sistemine göre çalışır. Dolayısıyla sizin örgütü deşifre edebilmeniz için sadece o örgütteki insanları incelemeniz yetmez. Çünkü seviyesi ne olursa olsun örgüt içerisindeki insanların örgütün yapacağı faaliyetlerle ilgili çok kısıtlı bilgilere sahip olduğunu düşünebiliriz. Zaten örgütsel faaliyetlerini hizmet söylemiyle yaptılar. Hizmet adı altında faaliyet gösterenlerin çoğu neye hizmet ettiğinin farkında bile değildi bence. Bir istihbarat örgütünü deşifre edebilmek için o istihbarat örgütünden daha gelişmiş kabiliyetlere, kaynaklara, vizyona, zekaya ve ekibe ihtiyacımız var.

| Aydınlık gazetesi 1990’lı yılların ortalarından itibaren bu söylediğiniz eksiklikleri de işaret ederek gerekli uyarıları hem devlet yetkililerine hem de TSK yetkililerine yapmıştı.

TSK’nın ciddi bir birikimi var. Fakat yapısı otokratik. Komutan çok önemli, onun emirleriyle faaliyetler yapılıyor. Siz emareleri kendi zihniniz doğrultusunda değerlendirirseniz, olaya ancak kendi zihninizin imkan kabiliyetleri ve potansiyeliyle karar verirsiniz. Karşınızdaki örgütün davranışları sıra dışı olduğu için amaçlarına giden yolda yaptıkları faaliyetleri o süreç içerisinde görmek, saklandığı ve algı yönetimi yapıldığı için profesyonel bir bakış açısı gerekli olduğundan, zihinler bunu görmekte zorlandı. Görenler oldu doğru. Ben askeri lisede 1986 yılında bunu gözlemlemiştim. Benim FETÖ ile ilk temasım 1986 yılında bir öğrenci ile tartışmamla başladı. O kişi sonra atıldı. Çok sonra öğrendik ki benim o tartıştığım kişi, askeri liselilerin abisiymiş. Demek ki 1986’da Fetullah Gülen askeri liseye girmiş.

| Peki şimdi FETÖ tasfiyesinde hangi aşamaya gelindi?

15 Temmuz’da devletin tepkisi reflekstir. Refleks bilinçsiz tepkidir. Evet insanı korur, ömrü uzatır fakat çok ilkel bir tepkidir. Bilinçli tepki, olayı analiz etmektir. Biz elimizde birçok olanak varken, bu örgüt ile ilgili yeteri kadar bilgi edinemedik. Silahlı gücünün sadece bir bölümü açığa çıktı. 15 Temmuz FETÖ’nün TSK’yı ele geçirme hareketiydi. Darbe önce TSK’ya yapıldı, halka değil. Zaten bir taş ile kuş katliamı; hem TSK’ya hem Türkiye’ye darbe yapmak istediler. Ama amaç önce TSK idi. Sıra onlara geliyordu. İzmir’deki iddianamede gördüler. Aylar önce darbe yapacaklar, bunların başka yolu kalmadı dememin sebebi buydu. FETÖ bitti söylemi kesinlikle doğru bir söylem değildir. FETÖ’nün ilk yüz ismi nasıl kaçtı? Dünya çapında bir örgütle başa çıkmak için refleksif davranışlarla kısa vadeli başarılar elde edebiliriz. Uzun vadede ise başarısızlık olarak karşımıza gelir. Çünkü bu yargılamalardaki her mağdur, AİHM’de Türkiye aleyhine koz ve malzeme olarak üretilmesine sebep olacak.

| İcra makamında olsanız ilk ne yaparsınız?

Yalan laboratuvarı kurardım. ABD’ de mevcut. ABD’de Paul Ekman isimli bir bilimadamı var. Bu kişi konuşurken esas insan vücudunun konuştuğunu ve söz ile yalan söyleyebileceğimizi fakat vücudumuzla asla yalan söyleyemeyeceğimizi ortaya çıkarmıştır. Yüzümüzle saniyenin dörtte bir hızında patlayan mikro mimiklerin varlığını bulan kişidir. Paul Ekman hayatını bu konulara adamış. Amerika’da çok özel sorgulamalarda CIA’nın Paul Ekman’ı danışman olarak kullandığı açıklandı. Hala yaşıyor. Ekolü ve eğitimleri vardır. Teknolojinin tüm nimetlerini kullanıyor, sadece mikro mimikleri okumakla ilgili değil. Ses tonu değişimi, vücut ısısı, göz hareketlerinin hepsinin sensörlerle kontrol edildiği laboratuvarları var.

FETÖ’ye gelelim. Bu örgütü ayakta tutan ekonomik yapılanma var. İkincisi hastalıklı inançları var; Gülen’i peygamber olarak görüyorlar. Üçüncüsü de yalan. Bence örgüt bu üç sacayağı üzerine inşa edilmiştir. Devlet tedbir almak istiyorsa bu üç konuya yoğunlaşmak zorunda. Hapishanedeki FETÖ’cülerin hepsi her daim beklenti içerisinde. Yalanının ortaya çıkacağını anlayan kişi çözülür.

KONTROLLÜ DARBE’Yİ FETÖ YAYIYOR

| ABD bağlantılı isimler ve FETÖ’cüler uzun süredir kontrollü darbe söylemini yayıyorlar. Kemal Kılıçdaroğlu da bunun üzerinde duruyor.

Bir ülkede kontrollü darbe yapabilecek güç var ise kontrollü darbe yapmaya ihtiyacı yoktur. Bu mantıklı değil. Kontrollü darbe yapacak güce sahip olan darbeye ihtiyaç duymaz. Zaten her şey onun elindedir. Bu tür söylemler siyasi maksatlarla yapılmış söylemlerdir. Sanırım FETÖ Türkiye’yi uluslararası ortamda zor durumda bırakmak adına kontrollü darbe söylemini yayıyor.

| Sizi kuruma neden geri çağırmadılar?

Tazminat davam hala devam ediyor. FETÖ’cü Ali Kanyoncu’nun imzasıyla TSK’dan neden atıldığım açıklandı. Casusluk iddianamesi vahim bulunmuş, ikinci maddede ise disiplinsiz olduğum yazıyor. Son maddede de disiplinsizliğinize dair bilgi belge yoktur diyor. Sanırım bu tarihi bir belge. Hakim TSK’dan neden atıldınız dedi. Ben bu sorunun cevabını yıllardır alamadım dedim. Bunun üzerine TSK’ya sordu. Gelen cevap öncekiyle aynıydı!

| Ne zaman geldi bu cevap?

Bir kaç ay önce. TSK’nın verdiği cevap, sözde Savcı Fikret Seçen’in iddianamesinde yazdıkları. Kaçak bir savcının iddianamede yazdıkları hakime cevap olarak gönderilir mi?

TAMER KARSLIOĞLU KİMDİR?

Eski Yarbay Tamer Karslıoğlu Genelkurmay Elektronik Sistemler Komutanlığı’nda görevliydi. Ordu’nun elektronik ve bilişim konusundaki sayılı subaylarından biriydi, kriptoloji uzmanıydı. MİT’e devredilen Genelkurmay’ın en hassas biriminde kısım amiriydi. 2010’da İstanbul Askeri Casusluk kumpasına dahil edildi. 7 yıl 4 ay 22 gün hapis cezasına çarptırıldı. Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesi cezasını onadı. Daha sonra Anayasa Mahkemesi Ocak 2015’te ‘hak ihlali’ kararı verince hakkındaki yakalama kararı kalktı ve Türkiye’ye döndü.

M.İlker Yücel

Gazeteden Okumak İçin Tıklayınız!

 

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette