Vücut Dili (Yalan-1)

Yalanlar! Korumak, zulmetmek, güvence vermek, baltalamak, zarar vermek ve düzeltip olayları tatlıya bağlamak için her yerdeler. Peki bütün yalanlar kötü müdür? Eğer birini seviyorsanız olduğundan daha hoş göründüğünü o kişiye söylemek çok mu yanlış bir şeydir? Fakat bazı yalanlar da vardır ki gerçekten şeytanidirler. Sonuçta ne tür olursa olsun yalanlar aldatıcıdır.

Bir yalanı ortaya çıkartacak birçok beden dili sinyali vardır. Bunlar:

 • Ağzı kapatmak
 • Üst dudağı ya da burnu kaşımak
 • Kontrolsüz yüz kızarması
 • Dudak yalamak
 • Aniden bacakları çapraz hale getirmek
 • Aniden kolları çapraz hale getirmek
 • Aniden sigara içmek
 • Uzağa ya da yana bakmak
 • Zorlama göz teması
 • Abartılı dik duruş
 • Yumruğu, dişleri sıkmak
 • Huzursuzlanma, yerinde duramama
 • El saklama
 • Göz bebeklerinde küçülme
 • Kontrollü ses tonu
 • Kekelemek, ağzında gevelemek, tereddüt
 • Terleme, el silme
 • Aniden gülme

Yukarıda tüm yalan söyleme belirtileri listelenmiştir. Asıl önemli olan; bu sinyalleri doğru bir şekilde tercüme edebilmektir. Bunu yapabilmek için, bir miktar insan doğasını bilmek ve bu sinyallerin neden ve nasıl oluştuğunu kavramak gereklidir.

Endişe anahtardır. İnsanlar yalan söylediklerinde kendilerini sterse sokarlar. Vücuda adrenalin yayılır, kalp daha hızlı atar, kaslar gerilir, kan damarları genişler ve ya büzülür, göz bebekleri küçülür, nikotin ihtiyacı artar ve nefes alıp verişi hızlanır. Yalan dedektörlerinin kabiliyeti, insanların yalan söylerken sergilediği bu psikolojik reaksiyonlara bağlıdır. Eğitim almış bir vücut dili uzmanı dedektöre ihtiyaç duymaz. Bu değişimler, nereye bakacağını biliyorsan oldukça görünürdür.

Birçok batılıya küçüklüğünden beri kendisine konuşan insana bakmak öğretilmiştir. Çocuklar yalan söyledikleri zaman içgüdüsel olarak ağızlarını kapatırlar ve bilinçaltlarında vücut hareketlerinin onlara ihanet edeceğini bildikleri için ellerini saklarlar. İnsanların yalan söylerken neden bu şekilde davrandıklarının açıklamasını psikologlara bırakacağız fakat yalan söylerken ne yaptıklarını bilmek zaten yeterli.

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

6 Cevaplar Kime:“Vücut Dili (Yalan-1)”

 1. beden dili ni bilebilmek çok önemli insanları tanımak adına güzel paylaşım sevgiler…

  **************************************

  Yalancıları yakalayacak ve parmağımızla onları işaret edip; “Yalancııı, yalancıı” diyeceğiz. Onlar da pısıp, pörsüyecekler.

 2. Anjelika says:

  Of ya! Sade ve doğal yaşamak istiyorum ben. Herşeyi bu kadar çok incelemek durumunda kalmak çok bunaltıcı. Yalan söyleyen aslında kendini kandırıyordur zaten. Güvensizlikse günümüz yaşamının olmazsa olmazı sanki. Herkes birbirinin açığını bulmaya, ipliğini pazara çıkarmaya uğraşıyor.

  Rekabet psikolojisi, kendini hep olduğundan farklı ve üstün göstermeye programlıyor bireyleri. Çok yorucu böyle bir yaşam. İnsanlardan ve insanların doyumsuzluklarından kaçıp, bir çiftlikte hayvanlarla birlikte yaşamayı istiyorum ben…

  :ngacir2

  ***********************************

  Rekabetin oluşturduğu stres ortamından uzak durmak oldukça mantıklı.
  Ancak incelemek zorunda olmakla, inceleme arzusu duymak arasında bir fark olsa gerek.
  Zorunlu olarak yapılan her şeyin ruhu zımparaladığına inanıyorum.
  Bu arada kontrol güvene mani değildir. :)

 3. Anjelika says:

  Ders için teşekkürler hocam…

  :sungkem

  **************************

  Valla ders değil. Ders vermek haddime değil. Fikirlerimi püskürttüm sadece. :)

 4. Arada girip çözüyorum verdiğin testleri şu sınavlarım bitsin hepsine bir göz atacağım inşallah :)

  Sadece merhaba demek istedim.

  Görüşmek dileği ile oyumben

  ciao:)

  ***************************************

  Sınavlar hiç bitmiyor inan.
  Hayatın kendisi sınav gibi. :)

 5. Ayşe Sıla says:

  Yalan söyleyip söylemediğini anlamak için
  – Dur bi dakika göz bebeğine bakmalıyım :D Komik olurdu Grin Evil Grin Evil Grin Evil Grin Evil Grin

  ***********************************

  Çaktırmadan yapmalı. :)

 6. insan, gerçek gün gibi aşikar iken bile, inanmak istediği şeyi kendisi seçiyor çoğu kez.

  *************************************************

  Hayat seçimler manzumesidir. Ne seçersek onu yaşıyoruz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette