Yaşam Ateşimiz Stres

Stres… Tek başına masumca duran bu kelime, anlam olarak; “aşırı yorgunluk, üzüntü, travma, soğuk, heyecan vb. etkenlerin organizmada, iç organlarda ve metabolizmada oluşturduğu bozuklukların tümü” olarak sözlüklerde yer alıyor. Bence stres, bizim yaşam kaynağımızdır. Fakat kronik olarak yaşandığında yaşamımızın sonu olur. Kontrol edemediğimizde ise beynimizi hapsettiğimiz bir hücredir. Fakat stres, sürekli yanması gereken bir ateş gibidir. Çok kısıldığında sönecek organizmamız için ölüm demektir. Fazla açıldığında da benliğimizi kül edecek bir ateş. Ateş hep yanmalıdır, ne sönmeli ne parlamalı… Fakat stresi tehlikeli yapan onun yoğunluğundan ziyade sürecidir. Stresi ne kadar süre yaşadığımızdır onu korkunç hale getiren. Bu konuyu bir benzetmeyle anlatmak gerekirse:

Su dolu bir bardağın ağırlığı en 200 ile 400 gram arasında değişir. Ancak bardağı elimizde tutmaya başladığımız andan itibaren ağırlığından ziyade onu ne kadar süre ile elimizde tuttuğumuz önem kazanır. Eğer bir dakikalığına tutuyorsak problem yok. Bir saatliğine tutarsak kolumuzda bir ağrı oluşacaktır. Eğer bir gün boyunca tutarsak, ambulans çağırmak zorunda kalırız. Aslında bardağın ağırlığı aynıdır ama ne kadar uzun tutarsak bardak bize o kadar ağır gelir. İşte stresin miktarı kadar önemli olan onu ne kadar taşıdığımızdır. Her zaman stres içerisinde yaşarsak er ya da geç bu durumu kaldıramaz hale geliriz. Stres gittikçe daha dayanılmaz bir duruma sokar bizleri. Yapmamız gereken bardağı bir süreliğine yere bırakıp bir süre dinlenmek ve gerekirse daha sonra tekrar tutup kaldırmak. Yükümüzü ara sıra bırakmalı, dinlenip tazelendikten sonra tekrar yolumuza devam etmeliyiz.

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

6 Cevaplar Kime:“Yaşam Ateşimiz Stres”

 1. misafir says:

  olumlu düşünüp, beyin gücünü belirli bir noktaya toplamak… bütün mesele bu galiba.

 2. Belki de olumsuz düşünmemek yeterlidir. :)

 3. evet, geçici stresler iyidir, motivasyonumuzu arttırır.

 4. Bazen hiç streslenememek streslendiriyor beni. :)

 5. obrigado amigo says:

  abimiz sie bir sorum olacak!!!kazanınca yani birini mağlup edince ben neden mutlu olmuyorum?kaybetmeye alışığım ama düşündüğüm gibi kazanmak da beni mutlu etmedi hiçbir zaman.kazanmak:MADDE BİRİKTİRMEK,RAKİBİNİ ETKİSİZ KILMAK,AŞAĞILAMAK VSSSS..modern Hayat bu değil..İnsanlığın Hayvanlardan bir farkı yok..teknolojiye bilime oranla insan içgüdüleri pek az değişti..siz hiç kırda patika yollarda yürüdünüz mü?o patika yolların bir türküsü vardır eski zamanlardan(taaaa Hitilerden mesela) şimdiye akan…işte ben öyle bir ses ile her sabah uyanmaya kazanmak derim…yolların türküsü ile insanın iç sesi bir uyum içindeye orada hayat vardır….insan ne aradığını bilmediği için stress oluyor…İnsan binalara hapsedildiğinden bu yana maalesef bir sürü YAPAY DAVRANIŞ KALIBI GELİŞTİRMEK VE UYUM SAĞLAMAK ZORUNDA KALDI…Bu davranış kalıpları ise insanı en çok strese sokan nedenlerdir…

  ***********************************

  Güzel insan, “kazanmak” tanımı çok da kolay olmayan bir olgu. Çünkü insan bazen kaybettiklerinden de kazanabiliyor. Duygusal yönü gelişmiş, empati yapabilen insanların kazanç olarak gördükleriyle, pragmatist ve materyalist insanların kazanç kavramları farklı olabilir. Hatta bence insan sayısı kadar kazanç kavramı mevcut. Belki de en büyük kazançlardan biri bu ayırımı yaparak her insanın kendi davranışlarından sorumlu olacağını düşünmektir. :)

 6. stres aslında bir enerjidir. Sizin de dediğiniz gibi yaşamı tetikleyici bir enerji. ve bizi taşıyacak bir gemidir aslında. ancak siz ona binip gideceğinize, onu sırtınızda taşımaya başlarsanız işler değişir. nasıl ki tasavvufta bahsedilen nefsin bizi tekamüle götüren bir araç olduğu gibi stres de bir yaşam enerjisidir. ama siz onu değil o sizi yönetmeye başladığınızda aksi yönde işler mekanizma ölüm enerjisine dönüşür. burda devreye girecek olan en önemli şey: “farkındalık” tır.

  *******************************************

  Farkındalığın farkında olmak çok keyif verici.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette