Yaşama Sanatı – 2 / Alfred ADLER

Bir suçlunun zeka düzeyini, kavrama yeteneğini ve kendisini suçu işlemeye iten nedenleri gözden geçirirsek, suçlarına genellikle hem iyi düşünülüp planlanmış, hemde kahramanlık taşan eylemler gibi baktıklarını saptarız. Suçlu, ilgili eylemlerin kendisine belli ölçüde bir üstünlük sağladığı kanısındadır. Yani polisten daha açıkgözlü sayar kendisini. Dolayısıyla kendi gözünde bir kahramandır, eylemlerini kahramanlıkla hiçbir alakasının bulunmadığının, yiğitliğin çok, hem de pek çok uzağında bir nitelik taşıdığının ayrımına varamaz. Toplumsallık duygusundan yoksunluğu, dolayısı ile eylemlerini yaşamın olumsuz tarafına doğru yönelmesi bir cesaret eksikliğinden, bir korkaklıktan kaynaklanır ki, kendisi bunun bilincinde değildir kuşkusuz. Doğrusu suçu önlemenin en iyi yolu, suçun bir korkaklık belirtisi olup, bundan öteye bir şey sayılmayacağına herkesi inandırmaktır. Cezaları ağırlaştırmak, hiç de suçluların gözlerini yıldırıp, suçtan uzak tutmaz kendilerini, tersine bir kahraman sayılacakları yolunda içlerinde yaşayan inancı güçlendirir. Suça yönelik kişilerin egosentrik ( ben merkezli ) bir dünyada yaşadığı unutulmamalıdır.

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

5 Cevaplar Kime:“Yaşama Sanatı – 2 / Alfred ADLER”

 1. Ceyhune says:

  Bu kitablari internetden ne yuklemek ,ne de sifaris etmek olmur.Niye?

  *****************************

  Sitemdeki kitapları dilersen internet üzerinden sipariş verebilirsin. Fakat sitem böyle bir özellik taşımıyor çünkü kitap satmak gibi bir amacım yok.
  Bu iş için dizayn edilmiş sitelerden faydalanabilirsin.

 2. imagine says:

  duygusal kurallar, toplumsal kurallar ve yasal kuralları birbirinden ayırsak da “suç” her biri için altında korkunun yattığı bir eylem olarak düşünmek çok mantıklı. bu durumda “ihanet”in altında yatan korku “konfor alanından vazgeçememe korkusu”, “yalan”ın altında yatan korku “gerçeklerle yüzleşememe korkusu” şeklinde açıklanabilir. bu durumda bir çok olumsuz eylemin altında “korku” yatıyor gibi…

 3. Ne yazık ki temel tepkilerden biri korku. Ancak korku sonradan öğrenilmiş bir kavramdır. Onu yaratan biziz.

 4. zekayı korkuya kurban etmek… anlaşılır gibi değil.

 5. Korku varsa Norepinefrin ve Adrenalin vardır. Norepinefrin ve adrenalinin olduğu yerde sadece ilkel beyin vardır. :) Zeka yerini hayatta kalma fonksiyonlarına bırakır: Kaç ya da savaş.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette