Zihin Çerçeveleri (1983) / Howard Gardner

Ancak neyin insan zekası sayıldığına dair görüşümüzü genişletir ve yeniden yapılandırırsak, onu ölçmenin daha uygun ve eğitmenin daha etkili yollarını bulabiliriz.

Benim görüşüme göre dil veya mantığa kabiliyet denildiği müddetçe müzik veya uzamsal algılama yeteneğine de kabiliyet denilebilir. Fakat ben belli bazı kabiliyetlerin zeka kadar niteleyici addedilebilirken diğerlerinin böyle bir muamele görmediği haksız varsayımından kaçınıyorum.

Zekanın bir çok farklı şekli IQ testlerinde ölçülmüyor.

Howard Gardner

Howard Gardner

1943’te Nazi Almanyası’ndan kaçan mülteci bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen Howard Gardner, önce Harvard’da tarih okudu. London School of Economics’te bir sene kaldıktan sonra 1966’da Harvard’ın gelişim psikoloji doktora programına kaydoldu ve daha sonra Project Zero’ya (insan zekası ve yaratıcı gelişim üzerine uzun vadeli bir araştırma ekibi) katıldı. İnsan bilişimine ilgili hocası Erik Erikson’dan geliyor.

Gardner halihazırda Harvard Graduate School of Education’da biliş ve eğitim profesörü; Boston Üniversitesi Tıp Okulu’nda misafir nöroloji profesörü ve Harvard’ın Project Zero’sunun idarecilerindendir. Birçok fahri derece ve ödül kazanmıştır.

Diğer kitapları: The Unschooled Mind: How Children Think and How Schools Should Teach (1991), Çoklu Zeka: Yeni Ufuklar (Multiple Intelligences: The Theory in Practice) (1993), Eğitimli Akıl: Olayların ve Standart Testlerin Ötesinde, Her Çocuğun Hak Ettiği Eğitim Sistemi (The Disciplined Mind: Beyond Facts and Standardized Tests) (1999) ve Changing Minds; The Art and Science of Changing of Our Own and Other People’s Minds (2004)

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette