Canım Sıkılıyor, Öyleyse Varım…

Evde canım sıkılıyordu. Hava almak için balkona çıktım. Balkon korkuluklarından tutarak çevreme bakındım. O sırada gagasıyla ceviz kırmaya çalışan bir karga gördüm ve onu dikkatle izlemeye başladım. Karga birkaç defa gagasıyla cevize vurdu fakat ceviz oralı olmadı. Acaba ne yapacak diye merakla seyrederken; karga cevizi gagasıyla kavrayıp uçtu ve elektrik direğinin üzerine kadar yükseldikten sonra cevizi yere bıraktı. Yere düştüğünde kırılan cevize doğru pike yapan kargayı gördüğümde anladım hayvanların da muhakeme yeteneklerinin olduğunu. Evet karga da düşünüyordu. Belki de Descartes bu sahneyi görseydi o ünlü “Düşünüyorum öyleyse varım” sözünü etmeyecekti diye geçirdim aklımdan. Sonra can sıkıntısından olacak, insanoğluyla hayvanı ayıran özelliğin düşünce yeteneği olmadığını sorguladım. Ardından hayvanların canı sıkılıyor mudur diye düşünürken şimdiye kadar canı sıkılmış bir hayvana rastlamadığımı keşfettim. Aman Tengrim! Bulmuştum. İnsanlarla hayvanları ayıran en büyük özellik düşünmesi değil can sıkıntısıydı. Siz hiç canı sıkıldığı için karga seyreden bir aslan gördünüz mü? Ya da ne bileyim canı sıkıldığı için hortumuyla zürafanın boynunu sıkan bir fil var mıdır? Bence yoktur. Bu gezegende canı sıkılabilen tek canlı türü insan. Üstelik belki de bir çok buluşun kaynağı can sıkıntısıdır. Hatta belki de doğmuş olmamızın sebebi bile anne babamızın canının sıkılmış olması olamaz mı? İşin güzel tarafı can sıkıntısını gidermek için yapılan şeylerin can sıkıcı olmayışı. Sonuçta eğlenceli şeyler yapmamızı sağlayan, insan ruhuna üflenmiş gizemli bir kaynak can sıkıntısı. Bundan sonra sakın canım sıkılıyor diye hayıflanmayın, can sıkıntısı sizi insan yapan şeydir. Kullanın onu!

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

4 Cevaplar Kime:“Canım Sıkılıyor, Öyleyse Varım…”

 1. Değişik bir bakış açısı,pike yapıyor adeta:)
  Cevizi de kırıyor hem:)

  ***************************

  Ceviz de bir şey mi, kafayı bile kırıyor. :)

 2. insan olmak kimin umurunda!

 3. İnsanın umrunda. :)

 4. Can sıkıntısı benim belki de kafaya en çok taktığım bir konudur.Aslında varoluşçuların; matematik, fizik profesörlerinin hatta uzay bilimcilerinin bile epeyce uğraştıkları bir olgudur Schopenhauer’a göre Yaşam, can sıkıntısı ile acının arasında sallanarak gidip gelendir. İnsan da hayatı boyunca bu ikisi arasında çaba veren.Heidegger’e göre nedensizdir can sıkıntısı; her insanın yaşadığı içsel seziş, kavrayış halidir.Pascal’a göre rahata ulaştığımız anlarda devreye giren bir uyarıcı; Eric form’a göre şiddet ve yıkıcılığın en büyük kaynağıdır.
  Bana göreyse insanın boşlukla tanıştığı yerdir.Hayat yeterince pozitif değilse insanların daha iyi olanı, daha güzel olanı yada kendi gücünü kendine tekrar gösterebilmek için kullandığı bir çeşit araç olamaz mı can sıkıntısı ?
  Saatlerce trafikte, havaalanlarında,hastane kuyruklarında bekliyoruz. Her amaç için katetmemiz gereken boşluklar oluşuyor. En vakitsiz anlarda bile bir şeyler beklemek durumunda kalıyoruz. En basit bir müzik indirmek için bile onun yüklenmesini bekliyoruz. Hayatımızın çoğunluğunu boşluklar oluşturuyor.Bana göre İnsanların bu boşlukları doldurma arzusudur can sıkıntısı.Yaşamın bu dingin ve olağan durumundan sıyrılma arzusudur.Her insan boşluk hissini değişik şekillerde doldurur.Kimisi etrafını renklendirir, kimisi kendi tatminleri peşinde koşar ,kimisi çocuk kimisi yüzük kimisi başarı peşinde..Can sıkıntısı tüm hareketlerin nedenidir bence ..belki de insanın dünyaya gelme amacıdır.Hatta daha da ileri giderek tüm evrenin can sıkıntısıyla oluştuğuna inanmak çok mu mantık dışı ? Tanrı bizi canı sıkıldığı için yaratmış olamaz mı :)

  “Severim sıkıntıyı. Sevincin o amansız, o aşağılayıcı bönlüğünden korur beni. Ne söylenmişse ve ne söylenmemişse, ne yapılmışsa ve ne yapılmamışsa, ne düzeltilmişse ve ne düzeltilmemişse ondan sıkılan biri. Belki, söylenmemişin, yapılmamışın, düzeltilmemişin telaşı içinde biraz. O kadar. Ve sıkıntılı. Ve sıkıntılı.” /Turgut Uyar

  SEVGİLER ÇOKÇAAA..KOCAMAN SEVGİLER…OYUM BEN,BEN OYUM AMA BENİM O AMA O DA BEN ..OYUUZZZ BİZ !! :) Delirdim sanırsam galiba :)

  *******************************************************

  Canım sıkılıyor, o halde varım. :) Oyuz işte! Heyoo. :)

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette