Gizli Hipnoz

Hala tam anlamıyla keşfedilmemiş elektrokimyasal bir sistem tarafından yönetiliyoruz. Aldığımız her karar, her türlü davranışımız onun komutlarıyla gerçekleşiyor. En kalın kemiğimizle koruduğumuz beynimiz, tüm algılarımızı şekillendiriyor. Peki bir başkasının beynini isteklerimiz doğrultusunda yönlendirmek mümkün müdür? Mümkünse nasıl?

Günümüzde özellikle pazarlamacıların, politikacıların ve medyanın oldukça ilgi duyduğu bir konu bu. Bir çok bilim adamı ve psikolog da aynı konu üzerinde kafa yormakta. Aslında beyni yönlendirmek için önce onun nasıl işlediği ve savunma mekanizmaları hakkında derin bilgilere sahip olmak gerektiğini düşünüyorum.

Beynimizin kendini koruyan bir filtre sistemi vardır. Gelen bilgileri enformasyon ve mantık süzgecinden geçirerek hızla analiz eder, ardından nelerin doğru, nelerin yanlış olduğuna karar verir. Her türlü bilgiye inanmadan önce bir direnç refleksi gösterir. Hipnoz durumu hariç. Sonuç itibariyle bilinçaltımız bu konuda savunmasızdır.

Peki insanları sadece konuşarak hipnoz etmek ve isteğimiz doğrultusunda yönlendirmek mümkün müdür? Cevap, net bir EVET.

Ancak bunun için en etkin iletişim araçlarından biri olan konuşma dilinin doğru kullanımı önem arz etmektedir. Aslında sadece kullanılan kelimeler değil, o kelimelerin sırası, birbirine bağlanma şekli, tonlaması da çok önemlidir. Eğer karşınızdaki kişinin savunma mekanizmalarını atlatmayı başarırsanız onu ikna etmek çok kolay olacaktır.

Kelimelerin büyüsünden faydalanabilmek için; ünlü dilbilimci Noam Chomsky’nin Psikodilbilim üzerine yaptığı çalışmaları, F Skinner tarafından ortaya konan Transformasyonal Dilbilimi’nin inceliklerinı ve sıra dışı bir hayat hikayesine sahip Milton Erickson’un çalışmalarından derlenen dil kalıplarını öğrenmek fayda sağlayacaktır. İnsanların bilinç düzeyiyle değil fakat bilinçaltıyla konuşmayı başardığınızda onları yönlendirmek için hiçbir engel kalmayacaktır. Bilinçaltıyla konuşurken yapılan telkinler görünmezler ve algılanmazlar. Kişi telkinin ne olduğunu bilmediği zaman ona direnemez.

Örneğin Erickson birinin oturmasını istediğinde “lütfen oturun” demezdi, onun yerine “sandalyeler rahatlık içindir ve bir fonksiyonu vardır.” derdi.

“Milton Erickson’un çalışmalarından derlenen dil kalıpları, ikna sanatının en önemli araçlarının arasına girmiştir. Dil kalıpları listesinde elliden fazla öge bulunmaktadır. Sayı fazla olduğu için, bazı girişimciler bu kalıpları iskambil kartlarına işleyerek, kolayca taşınabilmesini ve kullanılabilmesini sağlamıştır. Bu tip kartlar “Zebu Kartları” olarak isimlendirilmektedir.”

İşte Zebu Kartlarının kupa ası :

 

* Zebu Kartları Kaynak: http://www.axtelsoft.com/2011/10/09/dil-kalibi-uygulama-ornekleri/#comment-74

 

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

15 Cevaplar Kime:“Gizli Hipnoz”

 1. çok güzel bilgiler teşekkürler

  **************************************

  İlginiz için teşekkür ediyorum. Hı hı, bilgi paylaştıkça çoğalıyor. :)

 2. Anjelika says:

  VAAAAYYY! Çok etkilendiiimmm! Laugh

  *********************************

  Acaba etkilenmenin seni bu konuda daha da bilgili yaptığının farkında mısın, merak ediyorum. :)

 3. Anjelika says:

  O yüzden bu kadar etkilendim ya zaten… Heyecanımın sebebi bu. Teşekkür ediyoruuuummm! ROTFL

  ************************************

  İlgin ve değerlendirmen için minnettarım.

 4. Anjelika says:

  Üstelik ben de Merak ediyorum, bana daha neler öğreteceksin, ben de böylesine heyecanla yeni yazılarını bekleyeceğim? Grin

  ************************************

  İlgi-bilgi döngüsü içerisinde yaşamak ne küsel. :)

 5. Anjelika says:

  Acaba merak ediyorum, sen bu blogda önemli bir misyon yüklendiğinin farkında mısın? Devamlı yeni bilgileri bekler hale geldik senden… Wink

  ***********************************

  Yeni bilgilere ulaşma heyecanı insana yaşama sevinci veriyor.
  Gün sonuna kadar yeni bir şey öğrenememiş isek o gün boşa geçmiştir.

 6. syfn.dan epeydir uzaktım bir kaç gün önce baktığımda sen de yoktun dinlendin mi?umarım:)
  biraz önce kulaklarını çınlattım, Okan Bayülgen’in programı var BEN-lik le ilgili…
  syf.da işlediğin konularla alakalı,yani tam senlik kii izlediğini tahmin ederim.Yine Yeni Yeniden bana da-sana da MERHABA:)

  ***************************************

  Evet yoktum. Hiç olmamış gibi yok. Belki de hiç olmadığım kadar yok.
  Yok…

 7. Tum hayat boyunca kullanilan bir teknik. Beyin yikama bir nevi degil mi? Kandirma degil ama etkileme diyelim…

  *****************************************

  Bilinçaltını mıncıklamak da denebilir.:)

 8. Tayfun says:

  Ne gerek var bunlara? İnsan neden bir başkasına kendi düşüncesini, niyetini empoze etmek ister?
  Bu bilgi olgunlaşmamış varlıkların egosal ihtiyaçlarına hizmet etmezmi? Ve çoğumuz buna, kolay olana meyilli değilmiyizdir?
  Masumca şeyler söylenebilir, örneğin sigarayı bırakmak isteyenlere yönelik telkinler olumlu bir yaklaşımdır vs. gibi. Ama bu işin sadece masumane gösterilen yanı..

  Neden buna ilgi duyarız? Bence bireysel olarak kendimize sormamız ve cevabından kendimiz nasiplenmemiz gereken bir sorudur bu. Enerjiyi yönetmek, kontrol ve manipüle etmek varoluşa tam güven duymayan varlıkların işidir bence.

  ************************************

  Bunlara gerek olduğu için var değiller. İnsanda güç istenci olduğu sürece her zaman bu tür arzular olacaktır.
  Bilginin kime nasıl hizmet ettiği o kişinin enformasyon süzgecinin, kişiliğinin, kültürünün, beyninin ne kadar gelişmiş olduğuyla doğru orantılıdır.
  Neden buna ihtiyaç duyulduğu ise tamamiyle insanın kendisine has bir gereksinimden kaynaklanır kanımca.
  Kimisi diğer insanları kontrol etmek için bu tür bilgiler edinmek isterken, kimisi bu insanların isteklerine yem olmamak için bunun nasıl yapıldığını ve nasıl korunulabileceğini öğrenmek isteyebilir.
  Bıçakla insan öldürenler olduğu için bıçak satışlarını yasaklamak da bir yaklaşımdır, günlük hayatımızı kolaylaştırdığı için bıçak satılmasını onaylamak da başka bir yaklaşım.
  Bu arada “Enerjiyi yönetmek, kontrol ve manipüle etmek varoluşa tam güven duymayan varlıkların işidir bence.” demişsin.
  Birazcık gözlem yaptığımda dünyayı bu tür insanların yönettiğini görüyorum.
  Hal böyleyken bu tür konular hakkında bilgi sahibi olmak daha hayati bir önem arz ediyor.
  Sonuç itibariyle bence insanı bilge yapan bildiği şeyler değildir, bildiğini nasıl kullandığıdır.

 9. Tayfun says:

  Dostum güzel söylemişsin ama, bence herşeyin karmakarışık ve yoğun olduğu bu gerçeklikte neyin ne olduğunu ayırt edebilmek zaten kendi başına bir zihin açıklığı ve genişlik gerektiriyor. Bu yoksa, bilginin o keskin tarafı bizi de kesiyor. deneyim ve farkındalık adına bu da uygundur tabii.

  Bu konuları bilmek bir noktaya kadar fayda sağlar. Ancak, aracı sürmek için motorun ve diğer aksamların nasıl çalıştığını ille de bilmek gerekmiyor. Eh yolda kalırsan bu bilgi işe yarayabilir ama, bilgiye duyduğun ihtiyaç ve senin yolda kalman bir diğerini var eden iki tesir. Sana bilgini pratiğe dökmeni ve içselleştirmeni sağlayan bir deneyim. Bu da güzel..

  Bilme, araştırma vs. arzusunun da ötesine geçersen ne var? Hani o dediğin; “bildiğini nasıl kullandığındır” kısmı varya..Nasıl kullandığını belirleyen, seçimlerinin hangi kıvamda olduğunu belirleyen bilinç haline bakmak, o bıçağı keskin bir farkındalık niyetine kullanmaksa…varoluşa etkiyi verenin biz olduğunu, bizden içre başka birşey olmadığını anlamaya başlamaz mıyız? Aslolan kendini bilmekse, dışarıyı araştıran gözler içe yöneldiğinde, katman katman kendini soydukça ne kalır. Bu bir başka ve daha etkili bir yol değilmidir?

  Varoluş açık bir pazar gibi..herkes kendini ortaya koyuyor. Bıçak satışını engelleyen, engellemeye karşı çıkan, faydasına odaklanan, insan öldüren de aslında tüm yaptığını zaten özgürce yapıyor. Kimse özgür olmadığını iddia edemez. sadece kurban bilincinde sıkışıp kaldığını veya kontrole saplantılı olduğunu onaylar..sadece buna inandığı için bunu yaratır.

  Yani dostum..ortada bir sorun yok. Ne zaman varoluşa olduğu gibi akması için izin veririz, o zaman su yolunu bulur. Su zaten yolundadır da, biz engellesek de.

  Herkes sadece bir yolda gittiğini ve birşeyler yapması gerektiğini sanıyor. Durduğumuz noktaya başka bir bakışı vurgulamaya çalışıyorum..sevgiler.

  **********************************************

  Sonuç itibariyle insanın içinde iyilik de vardır kötülük de. Hangisinin galip geleceğine akıl ve irade karar verir bence.
  Diğer yandan suyun aklı için söylediklerinle ilgili eklemek istediklerim:
  Suyun aklı kusursuzdur. Çünkü tabiatla aynı akla sahiptir. Onlarca mühendisi bir araya getirsen, engebeli bir yerde iki nokta arasındaki en kısa mesafeyi bulmakta aciz kalacaktır. Oysa bir kova suyu aynı araziye döktüğünde, dikkatlice izlersen suyun o muhteşem aklının büyüsüne kapılırsın.
  İnsanoğlu aklını kusursuzlaştırmak istiyorsa; işte suyun bu aklını idrak etmelidir. Tabiata hükmetmeye değil de, onunla uyum içerisinde yaşamaya çabaladığımızda, bu aklı keşfedeceğimize inanıyorum.
  Bu arada sunduğun bakış açısı için müteşekkirim. :)

 10. bu dil kalıbı da etkilemedi beni. okurken gözlerimi devirdim. ama olsun, hayat devam ediyorr :)

 11. Dil kalıpları abrakadabra gibi büyülü sözcükler değiller. :) Ses tonu, jest, mimik ve vücut diliyle desteklenmediği sürece hiçbir işe yaramıyorlar. :)

 12. abrakadabra da zaten büyülü bir sözcük değil Wink

 13. Belki de sözü büyülü yapan kendisi değil söyleniş şeklidir. :) Belki de her söz büyülü olabilir.

 14. Hipnoz numarası yapmayı bilen varmı

  *****************************

  Bence vardır. :)

 15. mandrake says:

  NLP kısaltmasını duymayan kalmayacak ama bilen az.

  ***********************************

  Öğrenmek çok keyifli. :)

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette