Beyin Kuralları / John Medina

Vücudumuz, gezegende varlığını sürdürebilmek için yer çekimi, rüzgâr, sürtünme vb. gibi şartlara dayanabilecek şekilde ilkel bir dizayna sahip. Evrim süreci, zaman içerisinde insan macununa şekil verse bile, Dünya şartlarına göre uyarlanmış vücudumuz, belki de sadece Dünya’ya değil, ama Evren’e ait bir şey ihtiva ediyor. Bu gizemli hazinemizi, en kalın kemiğimizle sarmalamışız. Minik bir kafese hapsolmuş beynimiz, saatli bir bomba gibi sabırla beklemekte, evriminin tamamlanmasını. Ancak bu süreçte, insanoğlunun beyni ile vücudu arasındaki gelişim hızı ne yazık ki doğru bir orantı sergilemiyor. Beyin hızla gelişirken, vücudumuz yeryüzü şartlarına tabi olmak zorunda. Saniyede 120 kelimeye kadar düşünebilen beynimiz, gırtlak, ağız ve dil yapısı yüzünden bunlardan sadece birkaç tanesini seslendirebiliyor aynı anda. Belki de tiz bir ses çıkararak haberleşebilecek yeteneğe sahip olmamıza rağmen kolay olanı seçiyoruz. Aslında zihnimizin şifrelerini keşfedebilecek bir zihin geliştirememiş olmamız ne ilginç!

Diğer yandan algı sınırlarımız, beynimizin kapasitesini keşfetme arzumuzla sınırlandırılmış. Evet, biz insanlar tembel varlıklarız. Algı ve zihin yeteneğimizi idrak etme ihtiyacı bile duymuyoruz. Algılarımızın sınırsızlığını keşfedene kadar da bu sınırlarla yaşamaya devam edeceğiz.

Beyin Kuralları, insan beyninin çalışma prensiplerini yalın bir dille, günlük yaşamdan örnekler eşliğinde, beyni parçalara ayırarak anlatıyor. İnsan zihnini, nasıl düşündüğümüzü, hafızamızın nasıl oluştuğunu, davranışlarımızın nasıl şekillendiğini, zihin ve algı sınırlarımızı keşfetmemizi sağlayacak gizli kapıları aralamak isteyenlerin mutlaka bu kitabı okuması gerektiğine inanıyorum.

Albert Einstein, “Aklımın almadığı tek şey, bu Evren’in aklımıza nasıl sığabilmiş olmasıdır.” demiş. Benim aklımın almadığı tek şey, bir aklımız olması…

Not: Yazıyı okuryatar da okumak için tıklayınız.

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

6 Cevaplar Kime:“Beyin Kuralları / John Medina”

 1. Beynimiz kendini yiyerek besleniyor.
  Bizi biz yapan bir asalak olarak, alanı dar geldikçe alan açmak için içten kemiriyor.
  Sürekli kendi kozasını yiyen bir kelebek gibi. Kanat açamadıından, bi yandan tükürüyor diğer yandan yiyor.
  Biz onu izlerken tehdit ediyor: “Senin de sıran gelicek!” Korkuyorum oyumm!

  ************************************

  Korkmamalısın. Beynimiz beynimizi yiyip yok ettiğinde yeni ve tok bir beynimiz olacak. :)
  Belki de küllerimizden yeniden doğmak için yapabileceğimiz en iyi faaliyet de budur.
  Sıram gelsin istiyorum. :)

 2. beynimizin bir de çok az bölümünü kullanıyoruz.daha fazlasını kullansaydık neler olurdu.bu bile korkutucu..

  **********************************

  Beynimizin çok az bir bölümünü kullanıp bu kadar acı çekebiliyorsak geri kalan kısmını kullanmamak için geçerli sebeplerimiz var demektir. :)

 3. iyikide kullanamıyoruz tamamını eğer kullanabilsek daha çabuk yok ederdik evreni

  **************************************

  Hepsini kullanmayı başardığımızda evrenin kendisi olacağız sanırım. :)

 4. Tamamen kelalaka ama kucukken bana hep beyin yedirmisler. Ben de bilmeden bayila bayila yiyormusum ta ki “sen kucuk beyin cok severdin” dedikleri ana kadar!!!

  *************************************

  Fosfor açısından zengin bir besin. Şekli biraz tanıdık ama.:)

 5. misafir says:

  benim de aklımın almadığı tek şey, her şey.

 6. Bazen bana da oluyor. :)

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette