Faydacılık

İyinin ve doğrunun teorisidir pragmatizm (Faydacılık). Fakat faydacılığı kazıdığımızda altından epiküryen olgusu çıkar. İyi, en fazla insana en fazla mutluluğu getiren şeydir epiküryen yaklaşımda.
Daha da derine inilirse; iyi, zevktir…
Sanırım günümüzde bu zevkin büyüsüyle beyinlerimiz düşünemez hale getirilmektedir.
Zevkin sarmalında kendimizi kaybettikçe köleleşiriz ve köleleştikçe zevke olan düşkünlüğümüz artar.
Zevk almayalım demiyorum ama köle olmayalım.
Bilinç devrimiyle köleliğimizin zincirlerini kıralım istiyorum.
Umarım kafayı kırmadan zincirleri kırabiliriz.ehi.
Hadi bilinçlenelim…
Durmayın, herkesin yardımı gerek…

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

3 Cevaplar Kime:“Faydacılık”

 1. Handan says:

  Zevklerimizi köle yapabilirsek sorun kalmaz, zincirlerimizi de kırmış oluruz böylelikle. Bak, yeni öneri ile bir şekilde yardımcı olmuşumdur sanırım. :)

  *******************************

  Zekleri köle yapmak için aklı ve iradeyi hakim kılmak gerek.
  Zevklerin ilk saldırdığı şeyleri…

 2. yaşasın hedonizm Blush

 3. Yaşasın Epikür. :)

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette