Ayna

Bilincimizde kırmızı olduğunu fark ettiğimiz bir cisme baktığımızda, teorik olarak aslında bu cisimden yansıyarak gözümüze ulaşan belli bir enerji büyüklüğündeki fotonlar retine tabakasındaki reseptör bazı hücrelerde bir aksiyon potansiyeli ( yani sinirsel iletiyi sağlayan bir tür elektrik akımı) meydana getirir. Bu uyarılma le oluşan ve görme siniri boyunca puls frekans modülasyonu koduna göre düzenleyerek yayılan elektriksel sinyaller, beynin arka bölgesindeki birincil görme alanına çevredeki ışık enerjisi dağılımı ve değişimleri ile ilgili enformasyonları iletirler. Söz konusu elektriksel sinyalizasyonla iletilen enformasyonlar bu birincil merkezde işlendikten sonra nöral yollarla çeşitli bağlantı alanlarına iletilir ve bu alanlarda gene nöral mekanizmalarla ince ayar enformasyon işleme sürecine tabi tutulur ve beyin geniş ölçüde bilgisayarsal olduğu kabul edilen düzeneklerle çevredeki ışık enerjisi dağılımı ve değişimi hakkında bilgi sahibi olur.
Dikkat edileceği gibi gözlenen hiçbir fiziksel fizyolojik aşamada nitel bir algı olarak kırmızı rengi yok aslında. Çünkü ne sadece enerji paketlerinden ibaret olan fotonlar beynimize giren küçük kırmızı topçuklardır, ne sinirsel iletideki enformasyonu taşıyan elektrik sinyalleri kırmızıdır, ne de beyinde gerçekleşen herhangi bir bilgisayarsal bilgi işlem süreci kırmızıdır. Peki ama beyin ben olarak bizim iç dünyamızda, yani fenomenal bilincimizde farkında olduğumuz kırmızı renk niteliği nasıl ortaya çıkıyor? Acaba bu kırmızı sadece beynin bilincinde var da dışarda yok mu? Acaba şu an okuduğunuz bu satırlar sizin bilincinizin yansımaları mı?
Ben bayır aşağı koşmak istiyorum…
Zahiri görüntü yanılsamalarında bir girdabın derinliklerinde döneyim…
(Aslında kaşık yok diye fısıldayarak yürür …;)

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

2 Cevaplar Kime:“Ayna”

  1. koşup koşup da cup diye bir yanardağın içine atlayasım geldi benim de Disdain

  2. Retine tabakasındaki reseptörtörlerin zarar görür o zaman. :)

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette