Arizona Rüyası

“Balık düşünmez, çünkü o herşeyi bilir” sözünün, Andrei Platonov’un 1926-1930 yıları arasında yazdığı Chevengur adlı romanından alınmış olduğu düşünülmektedir. Roman Stalin iktidarının ilk dönemini, özellikle zorunlu toprak kolektivizasyonu ve ilk beş yıllık kalkınma planı aşamasındaki yaşanan zorbalıkları anlatır ve bu yönüyle komunist bir distopya olarak degerlendirilebilir.

Neyse, bu romanda balıkçı oğluna şu sözleri söylemektedir:

“İnsan anlamsızdır (nonsense). Şimdi balığı düşünelim. Balık yaşam ile ölüm arasında durur. Onun için suratı ifadesizdir. Balık herşeyi bilir.”

Emir Kusturica’nın filminde, bazen rüyalar ve gerçekler iç içe geçer.
Filmin en can alıcı parçalarından bazıları aşağıya akıtılmıştır :

Grace: iki yanlış bir doğru yapmaz..
Axel: ya biz ikimiz doğru ve herkes yanlışsa

Ama bana elmayla bisiklet arasındaki farkı anlatan birini okumanın ne anlamı var?
Bisikleti ısırır, elmaya binersem, farkı anlarım.
Fakat ne yapacağımı düşünmek, beni yapmaktan daha çok yoruyordu.
Babamın bir zamanlar şöyle dediğini hatırlarım:
Eğer birisinin ruhuna bakmak istersen,
Sana hayallerini göstermesini istemelisin
Böylece, senden daha beter bok içinde
yüzenlere karşı merhametin olur.

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

4 Cevaplar Kime:“Arizona Rüyası”

  1. öz hakiki misafir says:

    bilmek… ifadesiz kılar insanı çok doğru.

  2. öz hakiki misafir says:

    yorumcu ……insanı “da”…… yazmak istemiştir aslında.

  3. Sanırım bilmenin her zaman bir bedeli oluyor.

  4. Neden olmasın?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette