Boş Sayfa (2002) / Steven Pinker

*”Birçok kişi, insan doğasını anlamanın ırkçılık, cinsiyetçilik, savaş, tamahkarlık, soykırım, hiççilik, tutuculuk ve çocuklarla yoksunların meşrulaştırılması anlamı taşıdığını düşünür. Zihnin kalıtsal bir yapısının olduğuna yönelik her türlü iddiayı insanlar doğru olabilecek bir hipotez olarak değil, düşünülmesi bile ahlaka aykırı olan bir sav olarak görür.”

*”Herkesin insan doğasına dair bir teorisi vardır. Herkes başkalarının davranışlarını tahmin etmek zorundadır. Bu da hepimizin insanları harekete geçiren şeyler hakkında teorilere ihtiyacımız olduğu anlamına gelir. Sözle ifade edilmemiş bir insan doğası teorisi (davranışa, düşünce ve duyguların sebep olduğu teorisi.) insanlar hakkındaki düşüncemize işlemiş durumdadır.”

*”Genetik bilim ve evrimsel psikoloji insan doğasının sadece çevremizin sosyal uyumunun bir neticesi değildir.”

Steven Pinker

Steven Arthur Pinker (doğum 18 Eylül 1954) Kanada’da doğdu, Montreal’de Dawson Koleji’ni 1973 yılında bitirdi. McGill Üniversitesi’nden 1976 yılında deneysel psikoloji dalında lisans derecesini aldı. Aynı dalda Harvard Üniversitesi’nde 1979 yılında doktora derecesi kazandı. Bir yıl kadar MIT’de araştırmalar yaptı. Sonra Harvard ve Stanford Üniversitelerinde yardımcı doçent olarak çalıştı. 1982-2003 yılları arasında MIT’de Beyin ve Bilişsel Bilimler alanında dersler verdi, Bilişsel Sinir Bilimi Merkezi yöneticisi oldu. Ücretli izinli olarak Californiya Üniversitesi, Santa Barbara’da bir yıl kadar görev yaptı. 2008 yılında Harvard Johnstone Family psikoloji profesörü oldu.

Pinker ünlü bir Kanadalı-Amerikalı deneysel psikolog, bilişsel bilimci ve popüler bir yazardır. Pinker, evrimci psikolojinin ve bilgisayarlı zihin kuramının savunucusu olarak da bilinir. Pinker’in akademik uzmanlıkları, algı, görsel kavrama, dil gelişimi ve çocukta dil gelişimidir. O daha çok dilin bir içgüdü olduğu ya da doğal seçicilik sonucunda biyolojik uyum süreciyle geliştiği düşüncesiyle tanınmıştır. Pinker, dilin doğuştan olduğunu kabul etmekle birlikte, evrimci yaklaşımı dolayısıyla Noam Chomsky ve diğerlerinden ayrılır. Dil İçgüdüsü (1994), Zihin Nasıl Çalışır? (1997), Kelimeler ve Kurallar (2000), Boş Levha (2002) ve Düşüncenin Malzemesi (2007) adlı kitapları mevcuttur. Pinker’in kitapları New York Times tarafından en iyi satan kitaplar ödülüne layık görülmüştür.

Kitapları: Language Learnability and Language Development (Dil Öğrenirliği ve Dil Gelişimi) (1984) * Visual Cognition (Görsel Kavrama)(1985) * Connections and Symbols (Bağlantı ve Semboller) (1988) * Learnability and Cognition: The Acquisition of Argument Structure (Öğrenebilirlik ve Kavrama: Arguman Yapısının Edinimi)(1989) * Lexical and Conceptual Semantics (Sözlüksel ve Kavramsal Anlam Bilimi)(1992) * The Language Instinct (Dil İçgüdüsü) (1994) * How the Mind Works (Zihin Nasıl Çalışır?)(1997) * The Ingredients of Language (Kelimeler ve Kurallar) (1999) * The Modern Denial of Human Nature (Boş Levha: Çağdaş İnsan Doğası Yalanları) (2002) * The Best American Science and Nature Writing (editor and introduction author, 2004) * Hotheads (an extract from How the Mind Works, 2005) * Language as a Window into Human Nature (2007)

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Tek Cevap Kime:“Boş Sayfa (2002) / Steven Pinker”

  1. Turqoise says:

    Sözden öncesine geçebilenlere selam olsun. ????

    ***************************

    Evren sözden öncesiyle iletişim kuranlar tarafından şekilleniyor olsa gerek. :)

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette