Sisifos Söyleni.

Anlamsız bir evren içerisinde anlamı nasıl olumlayabilirsin? Albert Camus Sisifos Söyleni’nde bunu göstermiştir. Sisifos tanrılar tarafından bir kayayı dağın tepesine çıkarmakla cezalandırmıştır. Her çıkarışında kaya geri yuvarlanır ve bu durum sonsuza dek devam eder.

Camus kitabına bir soruyla başlar ve devam eder: “Hayatın yaşamaya değer olup olmadığını yargılamak felsefenin temel problemine cevap vermek anlamına gelir.” Sisifos, meydan okurcasına faydasız işine bir anlam vermeyi seçer ve bu şekilde o iş anlam kazanır.

Ancak Camus`ye göre bu kısır döngüyü trajik yapan Sisifos’un her deneyişinde tekrar düşeceğini bile bile taşı çıkarmaya gayret etmesidir. Camus saçma kavramını burada kurar; yaşamın beyhudeliğinin bilincinde olan insan. Aslında Camus, en büyük uyumsuz kahraman Sisifos üzerine saçma`nın farkındalığının tarihsel gelişimini anlatır.

Belki de; tepelere doğru tek başına didinmek bile bir insanın yüreğini doldurmaya yeter.

Belki de doğarken, hepimiz yaşamla cezalandırıldık!

Evet belki de mutluluğun sırrı saçmanın anlamsızlığını keşfetmemizdir.

Sevip istediğimiz bir hayatı yaşayamıyorsak, yaşadığımız hayatı isteyip sevmeye ne dersiniz?

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

9 Cevaplar Kime:“Sisifos Söyleni.”

 1. yaşamın saçmalığını örtbas etmek için,inançlar,erekler,kavramlar,felsefe,dinler üretti insanoğlu…hala da ısrarla bunu yapıp genişlemeye devam ediyor.olmayan şeyler üzerinde kafa patlatıyor.oysa sade ve basit.insan doğasında ise güçlükle karşılaşıp var olmaya anlam katma çabası var.öğrenilmiş bir şey.hepimizin damarlarındaki asil kanda mevcut:))bir şey ne kadar zorsa o kadar anlamlı,ulaşılması gereken arzu nesnesidir.kayayı oraya sürümek zordur ,öyleyse anlamlıdır.rahmetli Aristo’nun kulakları çınlasın:))
  elinde ne varsa onu sev.sade ve basit olsun…güzel slogan…

  ****************************

  Evet çok başarılı bir sloganmış. :)
  Hayat beni sadeleştirmeden ben onu sadeleştirmeliyim.
  Deniyorum fakat bu sefer de evren içler dışlar çarpımı yapıyor. ehi.
  Niçe yazgını sev (amorfati) demiş. Şimdi onu deneyeceğim. :)

 2. en sevdiğim laflardan biridir.amor fati.bazen zorlasa da severim…önüme ne düşerse onu sevmeye kabullenmeye hazırım.büyük zeka denizinden payıma düşen neyse razı gelmek isterim ondan.paradigmalarımı ekarte ettiğimde, belki benim için sade ve kolay olanını göndermiştir:)

  ********************************

  “Deniz kıyısında bir ihtiyar taşçı kayayı yontmaktadır.
  Güneş onu yakıp kavurur.
  O da Tanrıya yakarır keşke güneş olsaydım diye.
  “Ol” der Tanrı. Güneş oluverir.
  Fakat bulutlar gelir örter güneşi, hükmü kalmaz.
  Bulut olmak ister. “Ol” der Tanrı. Bulut olur.
  Rüzgâr alır götürür bulutu, rüzgârın oyuncağı olur.
  Rüzgâr olmak ister bu kez. Ona da “Ol” der Tanrı.
  Rüzgâr her yere egemen olur, fırtına olur, kasırga olur.
  Her şey karşısında eğilir.
  Tam keyfi yerindeyken koca bir kayaya rastlar.
  Ordan esen burdan eser, kaya banamısın demez!
  Bildiniz, Tanrı kaya olmasına da izin verir.
  Dimdik ve güçlü durmaktadır artık dünyaya karşı…
  Sırtında bir acı ile uyanır….
  Bir ihtiyar taşçı kayayı yontmaktadır. ..”

 3. hahahahaha,eyvallah…

  *****************************

  Hayat bizle oynamaya bayılıyor. :)

 4. Anjelika says:

  :selamat

  ****************

  :cendol

 5. Asitavandas says:

  KADERİNİ DEĞİL KAYANI SEV!

  Kral Midas bilge Silenos’u uzunca bir süre ormanda kovalamış, ama yakalayamamış. Nihayet, bir gün eline düştüğünde sormuş Silenos’a kral, insanlar için en iyi ve en mükemmel şeyin ne olduğunu. Kaskatı ve kıpırtısız durarak susmuş bilge cin, kral tarafından zorlanıncaya kadar; sonunda kulakları çınlatan bir kahkahayla birlikte şu sözler dökülmüş ağzından: ” Zavallı, bir günlük ömürlü tür, rastlantının ve kederin çocukları, duymamanın senin için en hayırlısı olduğu şeyi söylemeye niye zorlarsın beni? En iyi şey senin için tamamen ulaşılmazdır: Doğmamış olmak, var olmamak, hiç olmak. En iyi ikinci şey senin içindir. en kısa zamanda ölmek.”
  Camus da aynı şeyi söyler, ikincisini yani: İnsan yaşamındaki en temel sorunun intihar olduğunu…

  Bir günlük ömürlü tür insanoğlunun kısa yaşam periyodundaki dalgalanmalara bakıldığında; Camus’a hak vermemek mümkün değildir, Silenos’a da. Soruna ancak sonsuzluk açısından baktığımda; evrilmiş bir aklın Sisifosunun, Girit kralı kurnaz Sisifofun aklından ve benim bugünkü aklımdan daha farklı daha yetkin olabileceğini anlıyorum. Bilmiyorum “o” evrilmiş akıl Camus’a ya da Kral Midas’a nasıl yanıt verirdi. Sadece bu yanıt için yaşamaya değebilir.
  TANRILAR VE CEZALARI
  Tanrılar’ın cezalarıda, ödülleride hep sonsuzca olmuştur. Sisifos kayayı sonsuza dek tepe’ye kadar çıkarıp tekrar düşürecektir. Promethus’un ciğerini kartallar sonsuza dek parçalayacaktır. Cennet de cehennem de sonsuzcadır. Her şey değişirken Dünya ve evren ve yıldızlar ve kozmoz ve zaman ve ışık; bütün bu değişimlerin sahibi Tanrı, nasıl olurda değişmeyen bir ceza ya da ödül verebilir? Bir günlük ömürlü insanı nasıl sonsuzca değişmez bir ödül ve ceza ile karşı karşıya bırakabilir? O’da eğer sonsuzca Sisifos’un başında bekleyecekse bu kendine de bir ceza değilmidir?…
  Eğer böyleyse; kaderimi sevemem, kayamı severim daha iyi. Kaya güneşin altında yuvarlandıkça sertleşip mükemmelleşecek ve dağ aşınacaktır elbet. Tepe bir gün düzleşecek ve bir gün Promethus’un zincirleri kopacaktır.Zeus öldü, Sisifos yaşıyor hala “KAYASI KAYAMIZDIR….”

  ************************************

  Camus’a göre “tek felsefi sorun intihardır”. Camus’nün sorunu, yaşamın yaşamaya değip değmediği sorunsalı üzerine kuruludur. Ancak Camus bir intihar savunusu yapmaz, bunu felsefi bir sorun olarak irdeler; onun görüşü, insanın kendini öldürmesi mümkün olmasına rağmen yaşamak durumunda oluşuyla ilintilidir. Sisypos Söylencesi adlı kitabında Camus, intihar ve saçma kavramları bağlamında yaşamı değerlendirir. Hayat aslında yaşamaya değmeyecek kadar saçmadır, ancak bununla birlikte yaşamak gerekir. Camus, ” tepelere doğru tek başına didinmek bile bir insanın yüreğini doldurmaya yeter. ” diyerek intiharı haksız çıkartır.
  Bu arada Tanrı için ceza söz konusu değildir. Zira Tanrı’sı olmayan tek şey Tanrı’nın kendisidir.
  Bi de kayamı seviyorum, keşke her aşağı düşüşünde üzerimden geçmese. :))

 6. Sonucta elimizde ne varsa onu en iyi sekilde kullanmaliyiz. Bu hayatin tekrari yok cunku.
  Kucuk seylerle mutlu olmaya calismali, onemsiz seyleri gormemeliyiz…

  ***********************************

  Belki de hayat bir defalık olduğu için bu kadar değerli.
  Tek kullanımlık bu hakkı iyi değerlendirmek gerek. Şimdi mutlu olmalıyım. ehi. :)

 7. “Sevip istediğimiz bir hayatı yaşayamıyorsak, yaşadığımız hayatı isteyip sevmeye ne dersiniz?”

  Başka çare var mı zaten?

  *********************************

  Sevmeden istemeden yaşamak. Çaresizce bir çare.

 8. misafir says:

  bile bile lades demek… Thinking ne kadar zavallıyız aslında…

 9. Bildiğimizi bilmiyoruz sadece.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette