Yazım Araçları Düşüncelerimizi Etkiler mi?

Zihin haritaları üzerine yapılan deneylerde; ideoragram (resim yazı) içeren Çince ve Japonca kullananların, diğerlerine göre farklı zihin haritalarına sahip olduğu görülmüş.
Benzer şekilde devamlı kitap okuyan beyinlerle, ekran üzerinde yazı okuyan beyinler arasında zihinsel farklılıklar olsa gerek.
Sanırım kullanılan yazım araçları da zihinsel süreçlerimizi derinden etkiliyor.
Düşüncelerimizi yazıya aktarırken kullandığımız araçlar ve ortam, yazı bittiğinde metnin içine bir yerlere çoktan gizlenmiş oluyorlar.

Bu konuda Nietzsche’den bir alıntıyı sunmak istiyorum:
1882’ye doğru Nietzsche’nin gözleri yanmaya başlar. Filozof önündeki sayfaya odaklanmakta güçlük çeker fakat buna rağmen yazmakta ısrar edince başı ağrır.
Çare olarak, yeni icat edilen daktilo önerilir kendisine. Malling-Hansen marka daktiloya alışmak biraz zahmetli olur ama sonunda Nietzsche klavyeyi tanır ve gözlerini kapatarak yazabilir hale gelir. Sorun hallolduktan sonra düşüncelerinin ilk seri üretim daktiloyla kayda geçirmeye başlar.
Bir süre sonra, arkadaşlarından biri, makineden çıkan yeni yazılarına bakarken bir tuhaflık olduğunu fark eder. Nietzsche’nin yazı stili bu makineyle daha da özlü bir hal almıştır. Yazı bazı yerlerde telgraf metinlerini andırır. Arkadaşı, bir mektupda “Yazı aracı insanın yazı biçimini bu kadar etkileyebilir mi?” diye sorar Nietzsche’ye
“Evet” cevabını verir Nietzsche “Yazı araçlarımız düşüncelerimizi etkiler”.

Filozof, altı hafta ve elli sayfadan sonra daktilodan vaz geçer.
Nietzsche’nin ürettiği yazıları inceleyen Friedrich Kitler, yazı makinesinin ardından filozofun argümanları bir kenara bırakıp aforizmalara, söz oyunlarına, kısa ve kesin saptamalara yönelen bir yazı tarzı geliştirdiğini söyler.

Oysa ben, yazarken saf düşüncelerimin yazım aracından bağımsız bir enerjiye dönüşmesini istiyorum.
Hatta yazmayı planladığım düşünce, daha beynimde elektrokimyasal bir nöron aktivitesi iken tüm  duygularımla beraber elektromanyetik enerji olarak depolanabilsin.
Böylece yazacağım düşünceler, hiç bir araç kullanmadan tüm saflığı ile bir alana indüklenebilir. İşte o zaman; internette paylaşılan yazılar yerine, insanların ürettikleri bu nörokimyasal elektrik akımlarından oluşmuş dev elektriksel alana bağlanıp, düşüncelerimizi kelime olmadan önceki haliyle duyumsayabiliriz.
Belki o zaman bir miktar anlaşılabilirim.

 

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

29 Cevaplar Kime:“Yazım Araçları Düşüncelerimizi Etkiler mi?”

 1. Handan says:

  Yazım araçlarının düşüncelerimizi etkilediğini düşünmüyorum.Sonuçta yazarken ne kullanırsak kullanalım yazdığımız kendi düşüncelerimiz değil mi?Ama duygularımızı yazarken kağıt kalem kullanmak daha anlamlı gibi geliyor.

  *******************************

  Tarih çivi yazısıyla başladı.
  Şimdi geçmişe dönelim…
  Birine çok kızdık ve onun hakkında çivi yazısı ile bi şeyler yazmak istiyoruz.
  Valla insan yazı bitene kadar neye kızdığını unutur. ehi.
  Şaka bir yana okul yıllarında kalemle yazdığım yazılarla şu ankileri karşılaştırdığımda; bir tarz farkı olduğunu görebiliyorum.
  Bunun yazım araçlarından mı, yoksa zihinsel boyutumdaki çevresel etkenlerin sonuçlarından mı kaynaklandığı konusunda şüphelerim olsa bile Nietzsche’nin yaşadığı bir gerçek.
  Kendimizi en iyi ifade edecek yazım araçlarını gene kendimiz keşfedeceğiz sanırım. ( Çivi arar, tablet bakınır… )

 2. :pertamax …Tamam Oyum Ben,sen yazdıkça okuması bizden, son paragrafın bile aslında ilgili enerjileri topladı bundan emin olabilirsin…kolay gelsin

  ***********************

  Enerji topağı olalım.
  İndükleneceğim ben. oh.

 3. Anjelika7 says:

  Düşüncelerinle ilgili yazdıklarını okumak başımı döndürdü. Kendimi çıplak bir elektrik kablosunu tutmuş gibi hissediyorum, çarpıldım sanırım…
  :takut

  ***********************

  Belki de insanlığın sonu böyle bir toplu çarpılmayla olacak.
  Ne küsel, ne hoş bir yaklaşım bu. ehi.

 4. Handan says:

  Doğru çivi yazısıyla yazmak kolay değil ben zaten çok sonrasın dan kağıt kalemden bahsetmiştim.Kalem kalmadı bir adet klavye versek olur mu? :p

  ******************************

  Yeni açılmış bir kurşun kalem gibisi yoktur yazmak için.
  Orta sertlikte bir kurşun kalemin kağıt üzerinde gezinirken çıkarttığı ses bile siner yazıya…

 5. 2 senedir bunun ikilemindeyim, çok inanılmaz bir konuya değinmişsin. Çünkü aynı anda (aynı dönemde) hem bir deftere hem bloga yazıyorum. ve ikisi arasında inanılmaz tarz farkı var. Senelerdir bu böyle.
  Kalem ve kağıt kullanırken zihnimden geçen düşünce ile elimin bu düşünceye kelime olarak tepki vermesi arasında geçen zamanda o düşünce daha bir pişiyor sanki, ve yazdığım şey, ilk anda aklımdan geçenden daha farklı, daha estetik oluyor. Çağrışımlarla pekişiyor sanki ve son halini almadan önce olgunlaşıyor.
  Bazen de öyle dolu oluyor ki zihnim, kalem yetişemediği için sinirleniyorum, ve çıkan şeyler kısa kısa ünlemler halinde oluyor.
  Ya çok ilginç bu, daha bile araştırılabilir.
  Süpermiş.

  *********************

  Düşünce hızımıza erişebilecek bir yazım aracı olsa keşke.
  Hoş olsa da bunu kullanma kabiliyetimiz olabilir mi?
  Aslında denemeye değer bence :)

  Bu arada insan saniyede 100 ile 125 kelime düşünebiliyor, fakat organik yapısı sebebiyle sadece bunlardan bir kaç tanesini seslendirebiliyor.
  İnsan, dünyanın ilkel şartlarına uyum sağlamak zorunda olan bir bedene hapsolmuş durumda.
  Yer çekimi, sürtünme ve her türlü dış etkiyle yaşamımızı sürdürebilecek ilkel bir organik kabın içine hapsolmuşuz.
  Oysa en kalın kemikle korunmuş beynimiz, sanki bu dünyaya ait değil gibi.
  Belki de tiz bir ses çıkartarak düşünce hızında haberleşebilme imkanımız bile vardır.
  Ama tembeliz ve yetiniyoruz.
  Dünya üzerinde yaşamak zorunda kalan bedenimizin içine tıkıştırılmış sınırsız kapasitedeki zavallı beynimiz, organizmamızın ilkel sınırlarını aşmayı düşünmüyor bile.
  Öğrenilmiş çaresizliklerimizin sınırlarıyla örülmüş çelikten bir duvar var beynimizin içinde.
  Bu duvarı kırmayı başardığımızda; ne yazım aracı, ne söz, ne kelimeye ihtiyaç duymadan haberleşebileceğiz.

 6. Handan says:

  Evet haklısın hele kalem tıraşla açarken kalemi bir odun kokusu yayılır,yazarken çıkarttığı ses de cabası.Sanırım hiçbir yazım aracı bunun verdiği tadı veremez.Teknolojiyle birlikte insanlar daktilo daha sonra klavye kullanmaya başladılar,belki ileriki yıllarda konuşurken anında yazıya dökülecek aletlerde çıkar kimbilir dediğim gibi düşünceleri aktarabilirler ama duyguları tam aktarabileceklerini sanmıyorum.

  *************************

  İnternette paylaşılan yazılar yerine, insanların ürettikleri nörokimyasal elektrik akımlarından oluşmuş dev elektromanyetik alana bağlanmayı başardığımızda duygularımızı da tam olarak aktarabilme imkanımız olacaktır.

 7. Ciddi anlamda en çok ilgilendiğim konulardan biri şu sıralar ” Zihin Haritaları”…Daha doğrusu insan beyni beni darmadağın ediyor.Öylesine zevkli bir şey ki bu.O kaynaktan bu kaynağa o kitaptan bu kitaba her birinden çok çarpıcı şeyler öğreniyor insan.Dolayısıyla hatalı kodlamalarla beynimizi yani aslında kendimizi nereye hapsetmişiz durum gerçekten çok vahim.Hatta şu aralar zihin haritasını çıkartıp gündelik hayatıma uyguladığım biri bile var.
  Bakalım nolcak ben de çok merak ediyorum sonucu denemesi bedava…

  :ngacir: artık beyin böle olmicak :rate :ngacir: artık bence böle olacak

  *************************

  Zihin haritası gerçekten şık bir konu. Kelimeleri ve düşünceleri bir anahtar kelime ile birbirine bağlayarak bir diagram oluşturmak, özellikle problemlerin çözümünde ve karar alma safhasında oldukça faydalı bir şey.
  Bunun için yazılmış bir program bile var.
  Denemesi bedava ehi.
  http://freemind.sourceforge.net/wiki/index.php/Download

 8. Anjelika7 says:

  Yazım araçları düşüncelerimizi etkiliyor, evet. Kalemle yazarken daha farklı, klavyede yazarken daha farklı oluyor yazdıklarım. Klavye’nin kolaylığına çok çabuk alıştım ben. Yazarken düşüncelerim ışık hızıyla değişirken, yazdıklarımı silmek, değiştirmek, cümleyi değişik anlamlarla derinleştirmek, beğenmediğim bölümü kesip atmak ya da yazının başka bir bölümüne yapıştırmak gibi kolaylıklar çok hoşuma gidiyor. Kontrollü bir yapım olduğu için, yazının bütününü gözaltında tutabiliyorum.

  Kafamdan geçeni anında yazıyorsam, ortaya çıkan devrik cümleyi, kesip yapıştırarak kurallı cümleye dönüştürebiliyorum ya da keyfime göre dağınık bırakıyorum. Tabi burada silgiyle uğraşmak da yok, oh ne rahat, ne hoş! Klavyede yazmak ayrıca çok maceralı bişey benim için, ortaya ne çıkacağı hiç belli olmuyor çünki önceden. Yaşasın yazma özgürlüğü!
  :ck

  ****************************

  Klavyeyle yazma hızımızda önemli bence. ( Ayak parmaklarını klayve üzerinde gezindirir… )

 9. Anjelika7 says:

  :ngakak

  **********************

  ehi.

 10. Handan says:

  İki hafta şehir dışında olacağım için bloğuna eklediğin yazılara yorum yapamayacağım.Döndüğümde görüşmek ümidiyle.

  **********************

  Blok seni bekliyor olacak. :) Üstelik 24 saat açık.

 11. Handan says:

  Döndüğümde topluca bakarım.Sevgiyle kal. :kissing:

  **********************

  İyice yazim da biriksin bari.

 12. Cevap veriyorum; kesinlikle etkiler.

  Kendimden pay biçiyorum; üniversite yıllarımda, henüz bilgisayarlı eğitime geçilmemişken Gazetecilik bölümünün zorunlu derslerinden biriydi daktilo. Ben 10 parmak yazmayı bir türlü beceremiyordum. Sonunda babam bana bir daktilo aldı, ne çok sevinmiştim. Odamda sabahtan akşama kadar daktilonun tuşlarıyla yazıp duruyordum. O zamanlarda yazdıklarıma baktığımda bunları ben mi yazmışım diyorum şimdi. Kendimi gazeteci gibi hissetmiştim sanırım. Ve şimdilerde klavyenin tuşları ile yazdıklarıma bakıyorum; silmek, geri almak, hızlıca yazmak mümkünken çalakalem yazdıklarımla ne kadar da farklılar. Hala vazgeçemiyorum kalem ve kağıt koordinasyonundan. Yazarken kullandığım kelimeleri daha özenle seçiyormuşum gibi geliyor, silmenin karalamanın zorluğundan. Ve hafızama o anki yazımla kazınıyor kelimeler birer görüntü olarak. Yazdıklarımı klavye tuşlarına döktüğümde ise sanki daha bir mekanikleşiyor. Kağıt-kalem daha duygusalmış gibi geliyor.

  Sonuç olarak duyu organlarımızın kaçını bu eyleme kattığımızla, hangi metodu kullandığımızda daha hızlı yazdığımızla da alakalı. Herkesin kendisini daha rahat ve özgür hissettiği yazım araçları var, bir yerde tercih meselesi bu. Ama bu tercih farkında olmaksızın beynimizin bize gönderdiği gizli bir alt komut da olabilir.

  *******************************

  Aklıma babamın daktilosu geldi.
  Deriden bir kutusu vardı.
  Çocukken gizli gizli açar tuşlarına dokunurdum.
  Babam evde yokken içine kağıt koyar yazardım.
  Aynı anda birden fazla tuşuna basınca tuşlar sıkışır mutlu olurdum.
  Şimdi klavye ile yazıyorum.
  Sıkışma olmuyor.
  Aynı anda iki tuşa bassam dahi ikisi de ekranda beliriyor.
  Ne hoş.

 13. nietsche haklı…sende…kağıt ve kalem kokusu mıııımmm harika.
  düşüncelerim parmaklarımın ucundan kağıda damlar kalemle kağıdın dansına hayran izlerdim gece üçlere kadar*******
  şimdi klavyeyle defalarca yazıp silmekten sizin çivi misali ne yazacağımıda unutuyorum.
  eski torpak olmak bu demek sanırım.

  ****************************

  Yeni açılmış orta sertlikte kurşun kalem istiyorum.

 14. Merhaba bence etkilemez, ancak onları kullanmak için şevke geliriz belki, hani yeni bir araba alınca, hemen binip bir tur atmak istersin ya, “yeni testinin suyu soğuk olur”

  Aksilikler yakamı bırakmadı.

  **************************

  Yeni testiden su içmek istedim. Aniden oldu.
  Bu arada aksilikler uzak dursun, her şey güzel olsun.

 15. Harika bir yazı! Kalem, daktilo ve klavye. Üçüyle de yazdı bizim kuşak. Klavye, bütünle birlikte akması için yazının, en iyisi galiba. Kalemin büyüsünü de unutmamak lazım tabii. Daktilonun ritmi ise bambaşka bir etki yaratır.

  **************************************

  Kalemin kağıt üzerinde dans ederken çıkarttığı sese bayılıyorum.
  Daktilo ile yazmayı ilk denediğimde aynı anda bir kaç harfe basıp merakla olacakları seyretmiştim. Huzur verici bir deneyimdi.
  Ancak on parmağın klavye üzerinde hoyratça gezinmesi başka bir zevk. Her tuşu başka güzel. :)) Yaşasın klavye. Hmm fareyi de seviyorum ben. ehi.

 16. Üstad, valla yazının sonunu okuyunca sanki burdaymışsın gibi inan omzuna vurup gülesim geldi… Ne güzel anlatmışsın. Yazıyı baştan okurken yorum olarak ne yazacağımı tasarlayan beynim son cümlelere gelince afalladı… Uçtu gitti hepsi. Aklıma gelince yazarım, toparlanayım biraz.. İlahi, internete bağlanıp kıpraşmak ha! Wink

  ******************************

  İnternete bağlanıp kıpraştığım için böyle oluyor sanırım. :)

 17. Bende ondan istiyorumm:)

 18. Daktilo olsa da yazı yazsak. :)

 19. Allah allah, ilginçmiş:) Etkilediği konusunda bilemedim ne kadar doğru ama kolaylaştırdığı akıcılığı sağladığı kesin… istediğimiz gibi yazıp çizip silebiliyoruz anında…unutmadan not alabiliyoruz hızlıca…

 20. Belki de neyi not aldığımız aldığımız not şekliyle değişime uğruyordur. :)

 21. benim favorim de kurşun kalem kağıt ikilisi. dolma kalem kağıt da çok hoş bir çifttir. konuya dönersek, muhtemeldir etkiliyor olduğu ancak ben neyle yazarsam yazayım biliyorum ki hep bir şeyler eksik kalıyor. kelime dağarcığım geniştir aslında ancak “doğru” kombinasyonu oluşturamıyorum bir türlü. kısa cümleler kurarım o nedenle.
  hülasa (kelime dağarcığım geniştir demiştim :) ) uzun uzun düşünür fakat asla uzun uzun yazamam, oraya buraya kaçışır zira kelimeler ve ben onların peşinde koşarken zihnimden silinip gider hepsi.
  bu arada, bloğunuza yazmış olduğum en uzun yorum bu olsa gerek.

 22. Yorumun uzunluğu kelime dağarcığından kaynaklanıyor sanırım. :) Bu arada her zaman bir şeyler eksik kalır.

 23. Öyleyse kalple iletişim kurabilecek bir yol keşfetmeli. :)

 24. Haklı olma ihtimalin oldukça umut verici. :)

 25. Belki de umudun gücü her şeye yetiyordur. :)

 26. Belli ölçüde etkisi olduğunu düşünüyorum ki bunu bizzat yaşadım…Sadece ölçünün, salt kişiyle alakalı olduğu bir gerçek…
  Yine beyin yakan bir paylaşım olmuş :)) Ben sizin her cümlenizi okurken,beynimde aktive duruma geçen tüm kimyasalları bu sonsuz akıma kanalize ediyorum ? Bence sizi anlamak yaşamın sırrını çözmek gibi bişey benim için ?? Çevremdeki herkese sizden bahsedip bu muazzam denize davet ediyorum ✌??

  *********************************************

  Belki de Tesla haklıdır: “Evrenin sırlarını keşfetmek istiyorsak, enerji, frekans ve titreşim açısından düşünmeliyiz.” Bir sonraki yazım bu konuyla ilgili olsun o zaman. :)

 27. Bence de etkisi muhakkak var. tarzından tut da düşünce şekline kadar her bişeysini de etkiler. Bir kere fiziksel etkileşimlerin verdiği farklılık, atmosfer var… kalem tutup da miss gibi defter kağıda yazmanın büyüsü başka, elektronik ortamda yazmak başka… Ama ben sanırım burada daha iyi odaklanıyorum ya da alıştığımdan mütevellit öyle geliyor bana derkenn, bilinç altımdan birden çıkagelen kelimeyi (mütevellit)yazmış bulunduğumu gördüm doğru mu kullandım ki acaba diye de düşünmekteyi şuan:)

  Güzel bir paylaşım olmuş.
  Selam ve sevgiler:)!

  ***********************************

  Yorumunuzdan mütevellit bu yorumu yazıyorum. :) Klavye kullanarak yazdığım için oluyor böyle. :)

 28. Gördüm ki zaman geçtikçe fikrim de değişmiş netleşmiş etkileyip etkilemediği konusunda ehiii:)))Bu da güzel bir şey.

  **********************************

  Adeta harika. :)

 29. kuyunun delisi says:

  Bir miktar mı? Smile

  ***********************

  Az bir şey. :)

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette