Dolaylı Ortaya Çıkartma Kalıpları 2

Çok Anlamlılık: Herhangi bir cümlenin, ifadenin ya da kelimenin birden çok olası anlamı olduğunda ortaya çıkar. Çok anlamlılık, değişik ruh halleri oluştururken hafif bir şaşkınlık ve oryantasyon kaybı ile sonuçlanan önemli bir araçtır. Normal konuşma sırasında çok anlamlılık taşımayan ifadeler daha değerliyken hipnoz sırasında bunun tam tersi geçerlidir. Her türlü çok anlamlılık, dinleyicinin bir mesajı içsel olarak birden fazla biçimde işleme sokabilmesine imkân sağlar. Bu da mesajın anlamını oluştururken kişinin de sürece aktif olarak katılmasını gerektirir ve bu da sonuç olarak ortaya çıkan anlamın onun için uygun olma olasılığını artırmaktadır. Ayrıca anlamlardan biri ya da birkaçının bilinçdışı düzeyde kalması olasılığı da yüksektir. Diğer yandan http://www.benoyum.com/?p=10159 yazısında belirtilen dört kalıp da ( İsimlendirmeler, Belirsiz Fiiller, Belirsiz Referans Endeksi, Silme) mesajın çok anlamlılığını artırmak için kullanılmaktadır.

a.Fonolojik Çok Anlamlılık (Eş Seslilik): Sesleri aynı olup da anlamları farklı olan kelimeler fonolojik çok anlamlılık yaratır. (Yazının bu kısmından sonrasında verilen örnekler, çevirinin anlam bütünlüğünün korunabilmesi açısından çevrilen dil üzerinden verilmiştir.) right/write/rite, I/eye, insecurity/ in security, red/read, there/their/they’re, weight/wait, knows/nose, here/hear.

Bazı kelimeler ise aynı yazıldığı ve ayanı okunduğu halde iki farklı anlama gelebilmektedir: Gül, yüz, çay, ay, vs.

Başka durumlarda aktif bir fiil ya da isim olarak kullanılabilen kelimeler de fonolojik çok anlamlılık oluşturabilmektedir. Örneğin: push, pull, point, touch, rest, nod, move, talk, hand, feel.

Fonolojik çok anlamlılık yaratan kelimeler analog olarak işaretlenip başka kelimelerle birleşirilerek ayrı bir mesaj haline getirilebilir. Örneğin: “I don’t know how close you are to understanding now the meaning of trance.” Bu mesajda italik olarak yazılan kısım “eye close now” olarak da işitilebilir.

b.Sözdizimsel Çok Anlamlılık:

“Hypnotizing hypnotists can be tricky.”

Bu cümle hipnoz uygulaması yapan hipnozcuların numaracı olduğunu belirtebileceği gibi aynı zamanda hipnozcuları hipnotize etmenin zor bir numara olduğu anlamına da gelebilir.

“They were milking cows.”

Burada they, süt veren inekler anlamına gelebileceği gibi ineklerden süt sağan kişiler anlamına da gelebilir.

Bu tipte çok anlamlılık, etken bir fiili alıp sonuna “ing” eklenerek bir isimden önce yerleştirilmesiyle oluşturulmaktadır. Fiil + “ing” bu durumda hem bir sıfat, hem de fiil olarak kullanılabilmektedir.

c.Kapsamsal Çok Anlamlılık: Bir sıfatın, fiilin ya da zarfın cümlenin ne kadarını kapsadığının açık olmadığı durumlarda ortaya çıkar.

“Etkileyici kadınlar ve erkeklerle gideceğiz.”

Bu cümle, etkileyici kadınlar ve erkeklerle gideceğiz anlamına gelebilir, (erkekler etkileyici olabilir de olmayabilir de) veya etkileyici kadınlarla ve etkileyici erkeklerle gideceğiz anlamına gelebilir.

“Burada rahatça oturmuş sesimi dinliyor ve sadece bilinçaltının istediği çabuklukta derin bir transa giriyor olduğunuzu ne kadar yakında tamamen fark edeceğinizi bilmiyorum.” Burada fark etmek fiilinin bütün bir cümleye mi ya da “ve”den sonra gelen kısma mı hitap ettiği net değildir. Eğer “fark etmek” bütün cümleye hitap ediyorsa, “fark edeceğini” ifadesinden önce söylenmiş her şey birer varsayımdır.

d.Noktalama Çok Anlamlılığı: Bu tip çok anlamlılık aynı kelimeyle biten ve başlayan iki cümleyi yan yana koyarak oluşturulur.

“Paltonuz kaz tüyünden gibi geldi bana bakın transa gireceksiniz.” Burada “bana” kelimesi ilk cümlenin sonudur, “paltonuz kaz tüyünden gibi geldi bana” ve aynı zamanda da bir sonraki cümlenin de başıdır “bana bakın transa gireceksiniz”

“Beni duyduğundan emin olmak istedim ki biz bunları artık öğrenmiş olalım.”

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette