Kadın ve erkek bir resmin yarısı…

“İnsanlar arasındaki cinsel farklılıklar anatomiden daha fazlasını kapsar. Beyin cinsel olarak farklıdır. Kadın ve erkek gözleri ile aynı olguyu görür ama bu olgu hakkında farklı düşünceler üretir. Erkekler şeyler, şeylerin özellikleri ve parçaları, diğer şeylerle birlikte ya da onlara karşı nasıl işledikleri ve işleyişi yöneten yasalara ilgi duymaya meyillidir. Kadınlar insanlar ve şeyler arasındaki ilişkilere ilgi duymaya meyillidir. Sürekli ve her dakika insanların ilişkilerini gözlemler ve bu ilişkilere dayanarak insanların ne düşündüklerine ve ne hissettiklerine dair sonuca varırlar. Elbette her iki cins de haklıdır: İki cins de resmin neredeyse yarısını görür. Birlikte uyum içinde olurlarsa resmin tamamını görebilirler. Ama hangi yarımın doğru olduğuna dair savaşırlarsa ikisi de bütünü kaçırır.”

Felsefe Hayatınızı Nasıl Değiştirir?/Lou Marinoff

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

18 Cevaplar Kime:“Kadın ve erkek bir resmin yarısı…”

 1. imagine says:

  Her insanda kadın ve erkek taraf vardır. Eğer insan her iki tarafını denge ve uyumla birarada tutabilir ve onları dinleyebilirse resmin bütününü kendi de görebilir. Aslıan bakarsan üremek hariç insanların karşı cinse ihtiyaçları yoktur. Chicken 2

 2. İnsanlar ihtiyaçlarının azlığı oranında zengindirler.

 3. misafir says:

  kadın olmak zor zanaat azizim Sarcasm

 4. Bence en zoru insan olmak. :)

 5. misafir says:

  savaşmayalım lütfen, kadın olmak zordur Smug

 6. Savaşmak tarzım değildir. Zoru başarmak mutluluk verir. :)

 7. misafir says:

  gazanız mübarek ola o vakit :)

 8. Zoru başarmaktan daha önemlisi zoru kolay hale getirebilmek. Geliyor mu? Hı hı. :)

 9. misafir says:

  o gelen şey soldan soldan mı geliyor? :)

 10. Evet genelde soldan oluyor fakat bazen sağdan da olabiliyor. En fecisi yukarıdan olunca. Abovv. O zaman akıl çırpıklanıyor.

 11. misafir says:

  çok sık oluyor mu bu?

 12. Çok sık olmuyor. Ara ara geliyorlar. :) Gerçi gittiklerini hiç görmüyorum. ehi.

 13. misafir says:

  :)

 14. kadın ve erkek -fiziksel farklılıklar yüzünden- benzer bakış açısına sahip olamıyoruz.
  öncelikler farklı.
  empati bile yapamıyoruz; insan bünyede olmayan, hiç bilmediği bir şeye empati yapamaz ki…

  tek şansımız, karşımızdakinin ne gördüğüne dair inancımız ve saygımız.
  yani, karşıdaki insanın gözlemlerine güven varsa, resmi tamamlamak için bir şans doğar diye düşünüyorum.

 15. Kadın beyni ve erkek beyni o kadar farklı ki aynı türün iki cinsi arasındaki bu fark neredeyse iki farklı türün farkına yakın. :) Belki de uyum sağlandığında resim kendiliğinden oluşacaktır.

 16. Sinem Nizamoğlu says:

  Elmanın yarısını bulmak lazım ?? Kadın olmayı seviyorum,Çok yönlü ve ağır düşünmeyi seviyorum…Karşı cinsin bakış açısını da çok seviyorum,dengeyi tutturmak çok zor olsada saygı her şeyi çözer belki herkes farkına vardığında…Yaşasın kadın olmak yaşasın Felsefe ?❤??

  ******************************

  Resmin tamamını gördüğünde tamamlanır insan. :) Tamamlanmış insanlar en mutlu olanlardır.

 17. Elmayı görünce şiir aklıma geldi.
  Bir şiir okuyalım…

  ********************************

  Şiir her şeyi bilir. :)

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette