Ziyan / Hakan GÜNDAY

30″Gazi, Dikmen sırtlarında dinleniyor. 12 Şubat 1921.”

Gözlerimin hizasına asılmış fotoğrafın altında böyle yazıyordu: Gazi dinleniyor… Ama dinlenmiyordu. Atatürk’ün yüzlerce fotoğrafını görmüştüm. Bu fotoğrafta, dinlenen bir adam yoktu. Böyle bir adam görmüyordum. Ben bu fotoğrafta, bizden bıktığı için gözlerini kapatan birini görüyordum. Hepimizden, her şeyden bıktığı için bize bakmaktan vazgeçmiş birini görüyordum. Kurtarmak istediği insanların gerçekte bir sahtekarlar sürüsü olduğunu, onca çabasının hiçbir şeye değmeyeceğini düşünen bir adam görüyordum. Her şeyi bırakmak, her şeyden vazgeçmek, her şeyi siktir etmek isteyen bir adam. Hatta belki de hayatında ilk kez ölmeyi düşünen bir adam. Ölüp yok olmayı, kara karışmayı. Ölerek donmayı ya da donarak ölmeyi bekleyen bir adam görüyordum. Fark etmez, diye düşünen bir adam. Hiç fark etmez. Tek bir insan sesi daha duymak istemeyen, tek bir insan yüzüne daha katlanacak gücü olmayan bir adam. Bu yüzden kapalıydı gözleri. Üşüdüğünden değil, duymamak için örtmüştü kulaklarını. Evet, kesinlikle böyle olmalıydı. Gözlerimi ve kulaklarımı kapadım, diyordu. Artık istediğiniz kadar ihanet edebilirsiniz…

30 Ağustos Zafer Bayramınız kutlu olsun!

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

13 Cevaplar Kime:“Ziyan / Hakan GÜNDAY”

 1. Okuduğum ilk andan itibaren aynı cümleleri yineliyorum; Okunmaması büyük kayıp olan bir kitap bu, neredeyse her satırı…

  ***************************

  Duygu ve düşüncelerimin başka biri tarafından kağıda dökülmesi. Anlamadığım benim duygu ve düşüncelerimi nasıl bilebildiği :)

 2. Ve o en sonunda susmakta buldu çözümü, onca emek verdi çünkü bu eseri için,çalıştı çabaladı yoktan var etti koca Cumhuriyeti.Söylenmedik kötü söz kalmadı,Çevrilmedik dalavera ….ve işte sözün bittiği andayız..bugündeyiz…nerdeyiz? hangi dönüm noktalarında? Hani biz aydındık, yakamıza onun rozetlerini takmıştık, protestolara ellermizde bayraklarla boğazımız yırtılncaya kadar bağırmıştık.Kafiyeli destansı şiirler yazmıştık.Hani biz kurtaracaktık bu ülkeyi bu ulusu? Biz nerdeyiz?

  *************************

  Biz kaç kişiyiz?
  Biz kimiz?
  Biz neredeyiz?
  Bi de biz kimiz ya? ehi.

 3. Handan says:

  İhanet edenler düşünsün diyecem ama bu yazıyı okuyup üzüleceklerini hiç sanmıyorum.Eğer üzülseler di onu unutturmaya çalışmazlardı.

  *************************

  Başaramayacaklar…

 4. Anjelika7 says:

  Hergün ülke durumunu izledikçe, ruhum kararıyor. Atatürk olağanüstü ileri görüşlü bir liderdi. Taa o günlerden, bugünleri görmüş adeta. Evet, Cumhuriyet mitinglerine katıldık bayraklarımızla, yüreğimizde Atatürk sevgisi, dilimizde marşlarla. Varlığımızı, duygularımızı, düşüncelerimizi Atatürk düşmanlarına gösterdik… Ama sonuç? Günümüze bakıyorum da, nerelerden nerelere geldik? Mutsuzum, hem de çok!

  ***************************************

  25 sene önce Uğur MUMCU’nun söyledikleri aklıma geldi…

 5. ben sizden değilim …
  *bu ülkenin sokaklarına çöp attığım için
  *çalışırken tatili dört gözle beklediğim için
  *ülkemin gelişmesi için elimden gelen çabayı sarfetmek yerine kendi geleceğimden başkasını düşünmediğim için.
  *o,nun sözlerini herkes gibi klişeleştirip hayatımda uygulamaya geçirmediğim için…
  *iğneyi önce kendime batırmadığım için
  ben sizden değilim …
  birşeyler yolunda gitmeyince hep başkalarını suçlayıp kendimi soyutlayanlardan değilim…
  sorguluyorum ve birşeyleri değiştirmeye çalışıyorum hemde en baştan yani önce kendimden ve şimdilerde çocuklarımdan başlayarak…

  **************************

  Bir ara ben de sorgulayayım dedim.
  Sonra makara sardı…

 6. Sabah okudum yazıyı, tüm gün bundan bahsettim.
  Epeyi etkilendim. Lanet olsun, demek istedim..

  *******************************

  D&R’da kitabı elime alıp başlangıçtaki bu yazıyı okuduğumda kitaptan çıkan bir el korteks tabakama usturuplu bir tokat savurmuştu.
  Oracıkta kitabı yemek istedim.
  Neden daha önce bu kitabı okumadığım için hayıflanarak kitaba sarılıp koşarak bölgeyi terk ettim… ( Üstelik kitabı okumam için tavsiye de almıştım önceden. Beni salak.)
  İlk defa bir yazarın kafamda birikenleri biliyormuşcasına bir roman yazmış olmasının şaşkınlığını yaşıyorum hala.
  Okumak yetmez, kitabın içine yuvalanmak gerek…

 7. Atatürk’ün dinamik ideallerinin yanında bugünkü küçük beyinciklerin izlediği yol kahredici..O iyiki bugünküleri görmemiş..Yoksa açıkça ifade ediyorum kahrından daha önce gidermiş..

  **************************

  Sızlayan kemikler hissediyorum.
  Benim ise beynim sızlıyor.
  Sızsam istiyorum.

 8. Merhaba Oyumben. Bloglarımın bağlı bulunduğu google hesabımı yanlışlıkla silince tüm bloglarım uçtu gitti. Haftalardır bu mesele ile uğraşıyordum, dolayısıyla sizlerden biraz ayrı kaldım.

  Herkes yazar, çizer, okur, bakar ve görür ama, yazan da, çizen de, bakan da, okuyan da hep farklı yönlerdedir.

  Siz de, Atatürk’ün güya Dikmen sırtlarında karın üstünde dinlendiği söylenen bu resim de farklı şeyler görmüşünüz ve gördüklerinizi de çok güzel kaleme almışınız.

  Evet o zaman da vardı münafıklar, Yüce Önder Atatürk, bir taraftan cephe düşmanları ile bir taraftan da ikiyüzlü vatan hainleri ile mücadele ediyordu. Belli ki, iki taraflı düşmanla mücadele etmek onu yormuş, ama bu yorgunluk cephedeki düşman yorgunluğundan daha ziyade sizin de dediğiniz gibi iki yüzlü şerefsiz, alçak vatan hainlerinin yorgunluğu olsa gerek!

  Bu güzel paylaşımınız için çok teşekkür ederim. Sayeniz de bu resme nasıl bakılacağını ve nasıl okunacağını öğrenmiş olduk.

  *****************************

  Blog kaybınız için üzgünüm.
  Örseleyici bir durum bu.
  İnsanın emeklerinin bir kalemde uçup gitmesi ne feci.

  Bu arada yazı Ziyan adlı kitabından alıntı.
  Şu ana kadar okuduklarım arasında beni en çok etkileyenlerden…

 9. Aşığım Atatürk’e, keşke kılını bile kıpırdatmasaymış, ülkeyi kurtarmasaymış diyenler haklılar galiba:(((

  ***********************************

  Ne yazık ki insan doğası gereği bir şeyin değerini onu kaybedince daha çok anlıyor. :(

 10. “Türk milleti çalışkandır. Türk milleti zekidir…”
  Atatürk’ün bu konuşmasını duydukça, adam bizim gibi bir millete gaz vermek için amma uğraşmış derdim kendi kendime.
  sonra da neden genç yaşta sirozdan gittiğini anladım sanırım. “bize” katlanabilmek için akşamları içiyordu bence Big Frown

 11. Hmm. Sanırım haklısın. Katlanılacak gibi değiliz. :)

 12. varmış olduğumuz nokta, hiçbir yere varamamış olduğumuzdur :(

 13. Belki de en güzel nokta budur. :)

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette