Yakınlık Gereksiniminiz Ne Kadar?

İnsanlar, birbirleriyle yüz yüze, göz göze iletişim kurmak için programlanmıştır. Biz sosyal varlıklarız. Bu sebeple beynimizde insan yüzlerini tanımak üzere programlanmış bölümler bulunmaktadır. Tanıdık bir yüz gördüğümüzde beynimizin bu bölümü aydınlanır.

Fakat hepimizin insanlara aynı derecede ihtiyacı yoktur. Hiçbir zaman evde oturmayan, sürekli partilere giden, dışarı çıkan, arkadaşlarıyla, meslektaşlarıyla sosyalleşen ya da iş bağlantısı kuran insanlar tanıyorsunuzdur.

Kendi halinde ilgi odağı olmaktan çekinen sürekli yeni insanlarla tanışmak yerine, iyi arkadaşlarıyla vakit geçirmeyi tercih eden insanlar da tanıyorsunuzdur.

Bu iki uç kişilik, yakınlık gereksiniminin iki ucunu temsil eder. Hangi noktada olduğunuz, insanlarla vakit geçirmekten ne kadar keyif aldığınız ve bunun size ne kadar enerji verdiğiyle ilgilidir.

Şimdi hangi uçta yer aldığınızı öğrenmek için aşağıdaki 10 soruluk kısa testi uygulayabilirsiniz.

Yakınlık Gereksiniminiz Ne Kadar?

Progress:

Sosyal ortamda çoğu zaman ilgi odağı olurum.

Espri yapma ve insanları güldürme konusunda başarılıyım.

Kendimden bahsetmeyi çok sevmem.

Kendimi sık sık yabancılarla sohbet ederken bulurum.

Arkadaşlarımı dikkatle seçerim.

Rahat bir şekilde düşünmek istediğimde tek başıma kalmak isterim.

Çok arkadaşım var.

Hızlı ve kolay bir şekilde arkadaş edinirim.

İnsanların beni iyice tanıması uzun zaman alır.

Kendim hakkında konuşulmaktansa başkalarını dinlemeyi tercih ederim.

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

6 Cevaplar Kime:“Yakınlık Gereksiniminiz Ne Kadar?”

 1. Test Sonucu: Yakınlık Gereksinimi Düşük Olan Kişiler ( Kendi Kendine Yetebilen ve Bağımsız )
  Toplam Puanınız: 4
  Siz tek başına vakit geçirmekten keyif alan bir insansınız. Çünkü en iyi sonuçları kendi başınıza çalışırken elde edersiniz. Yalnız başınıza olduğunuzda daha iyi düşünür, daha çok ilham alırsınız.
  Bu sosyal becerilerden yoksun olduğunuz anlamına gelmez. Sadece kendinize ait bir sosyal alanız olmasından zevk alırsınız. İnsanlarla uzun süre vakit geçirmenin yorucu olduğunu düşünürsünüz. Çünkü yapılması gerekeni yapmanıza engel olurlar. Onlardan uzaklaşmak gücünüzü yeniden toplamanızı sağlar. Bir bakıma kendi kendinizin en iyi arkadaşısınız.
  Yeni insanlarla tanışmaktan çekinmez, çok iyi bir dinleyici olduğunuz için, sürekli kendinizden bahsederek konuyu tekelleştirme ihtiyacı hissetmezsiniz. Etrafınızda çok fazla insan olmasını da istemezsiniz. En yakın arkadaş çevrenizde vakit geçirmek sizin için yeterlidir. Her gün yeni biriyle tanışıp onunla takılmak yerine, az sayıda insanı yakından tanımak size daha cazip gelir. Hatta her gün yeni biriyle tanışmanın yüzeysel olduğunu düşünüyor olabilirsiniz.
  Yapmanız gereken bir iş olduğunda, tüm dikkatinizi işe verebilir, tek başınıza ya da küçük bir ekiple çalışırken daha çok gelişme kaydedersiniz. Dikkatiniz kolay kolay dağılmaz. Başkalarının ne yaptığını merak etmez, boş sohbetlere ya da dedikodulara kulak asmazsınız.

  *******************************

  Yaşasın Bağımsızlık! :)

 2. Test Sonucu: Yakınlık Gereksinimi Düşük Olan Kişiler ( Kendi Kendine Yetebilen ve Bağımsız )

  bugün yine çılgınlar gibi evde oturuyorum :)

  **************************

  Büyük meziyet. :)

 3. çok yakın ihtimalle ben buyum

  ********************************

  Test çalışıyor işte. :)

 4. Kendi kendine yetebilen çıktı..Bağımsız olması da cabası..
  Testlerde başarısız mıyım neyim?

  *****************************

  Bence kendi kendine yeten bağımsız biri olmak büyük bir başarı. :)

 5. imagine says:

  samimi ve dışadönük :) valla öyleyim ya. konuşamazsam iletişim kuramazsam deliriyorum. hiç bişey yapamazsam blog açıp ordan konuşuyorum. orda da kimse yoksa oyumben sayfasına girip senle konuşuyorum :) yaşasın iletişim :) ben beni ve herkesi çok seviyorum, allahım süper bişii bu :) hihihi

 6. İşte budur. :)

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette